KULTURA

Jubilejní XX. Mezinárodní folklorní festival CIOFF v Šumperku

8. srpna 2010, 00:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce@rej.cz, folklornisdruzeni.cz
Jubilejní XX. Mezinárodní folklorní festival CIOFF v Šumperku Šumperk - Mezinárodní folklorní festival v Šumperku slaví 20 let od svého vzniku. Stejné výročí si připomíná v tomto roce také Folklorní sdružení ČR, jehož je MFF Šumperk členem.
Za dobu svého trvání se šumperský festival zařadil mezi nejvýznamnější folklorní festivaly nejen v České republice, ale i Evropě. Pro jeho rozsah a vynikající úroveň se mu dostává letos významného mezinárodního uznání: byl přijat za plnoprávného člena mezinárodní organizace folklorních festivalů CIOFF.

Město Šumperk zaplní 18. – 22. srpna několik set účinkujících, kteří přinášejí s sebou lidové písně, hudbu, tance, zvyky a obyčeje různých oblastí naší republiky a národů mnoha zemí. Každoročně jsou na festival do Šumperku zvány soubory i z dalekých, pro nás exotických krajů, a pokaždé z jiných míst světa. Na letošním 20. ročníku diváci uvidí lidovou kulturu z ostrova Mauricius, Venezuely, Indonésie, Senegalu, Egypta, Turecka, Ukrajiny, Srbska, Rumunska, soubor alpských rohů ze Švýcarska. A domácí soubory Beskyd Zubří, Sedmikvítek Frenštát pod Radhoštěm, skupinu Rabussa Přerov, Kelt Grass Band Stránské, který má na repertoáru keltské písně a skotské tance, Makovice a Markovičku-Postřelmov, Seniory Šumperk, CM Zbyňka Hrdličky a dechové hudby Šumperka.

Festivalová vystoupení se konají po celém městě – na pěší zóně, v Sadech 1. máje a na hlavním pódiu v Pavlínině dvoře. Zahraniční soubory zajíždějí vystoupit také do okolních míst – Jeseníku, Šternberka, Bludova, Loučné nad Desnou, Postřelmova, Mohelnice, Loštic.

Programová skladba festivalu obsahuje pódiová vystoupení domácích a zahraničních souborů, promenádní koncerty zúčastněných hudeb, lidovou veselici, pořad českých, moravských a slezských lidových zvyků a obyčejů. Zcela osobitým a již tradičním programem jsou OBLASTNÍ DOŽÍNKY se všemi obřadními zvyky, které patřily k ukončení letních polních prací, včetně dožínkového průvodu. Zemědělské podniky celé oblasti se postarají o vynikající koláče, selský chléb, pravé tvarůžky z Loštic a jiné místní speciality. Dalším specifikem festivalu je program věnovaný lidové kultuře jednoho státu, ve kterém návštěvníci tentokrát poznají tance, písně, krojové vybavení i gastronomii Ukrajiny. Lákavou novinkou bude myslivecké odpoledne, ve kterém předvedou zvyky a obyčeje týkající se myslivosti místní skupiny za spoluúčasti Mysliveckého spolku okresu Šumperk.

V pátek večer na Velké scéně bude slavnostně předán MFF Šumperk statut a vlajka CIOFF. Barevnou tečku za pátečním večerem vytvoří velký ohňostroj.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 9.8.2010 16:13
Titulek: Akce pro koho?
Autor: Oliwer Twist
99
Každý rok se organizátoři spolu s radnicí poplácávají po zádech jak jsme to udělali zase lépe. Kecy. Rok od roku je organizace horší a horší. Vrcholem byl minulý ročník, kdy jste (organizátoři) schovali vystoupení do Pav. Dvora. Tak pro koho se to organizuje? Pro lidi co jen kolem projdou, poslechnou si, zastaví se…. nebo pro omezený počet vyvolených a hlavně platících diváků? Stál ten výdělek za to? Vystoupení v parku. Kterého genia napadlo udělat podium naproti penzionu G? Tam, kde nejvíc přes poledne svítí sluníčko, tam kde je nejmíň prostoru, nejmíň stromů (už jste je stačili povětšinou vykácet) …. Proč to nejde posunout až za koně? Tam ty stromy dávají příjemný stín a toho místa tam je nesrovnatelně víc. No a nakonec Městská policie. Kdepak jsou ti naši ochránci pořádku , když je město plné bloudících turistů, park plný malých dětí co jezdí mezi hosty festivalu (samozřejmě zásadně bez přileb), plno pejskařů se svými miláčky , včetně těch velkých psů volně pobíhajících (samozřejmě bez košíků) mají naši ochránci volno? Nebo jsou tak dokonale splynutí s davem že je není vidět? No asi náčelníci neholdují folkloru….
Reagovat
Datum: 16.8.2010 08:54
Titulek: Re: Akce pro koho?
Autor: Lucie
souhlas
109
nesouhlas
85
Dobrý den, tak opravdu nevím a nechápu, na co si v tomto příspěvku stěžujete. Možná si příště objednejte pokoj v penzionu G - a koneckonců všechno ostatní můžete vdět z okna - bez toho, aby Vás rušily pobíhající děti bez přileb a psi bez náhubku.

Přeji hezký den.
Reagovat
Datum: 16.8.2010 15:41
Titulek: Re: Akce pro koho?
Autor: aNONYM
87
Vy nejste příliš bystrá, o dětech je jasně napsáno, že jezdí, nechápu, proč z toho vyvozujete, že pisateli vadí pobíhající děti. A opravdu nevidím důvod, proč by mezi spoustou lidí měli pohíhat velcí (ale i ostatní) psi bez náhubků, jsou lidi, kteří se psů bojí, tak proč je takto, a navíc proti předpisům, omezovat?
Reagovat
Datum: 15.8.2010 20:53
Titulek: Festival
Autor: Divák
76
Poslední roky (do předloňska) kdy se festival konal v letním divadle, nám vedení města neustále slibovalo, že rozšíří kapacitu míst na sedění, místo toho se jen natahaly židle do bočního sektoru. Loni kdy jsem nebyl přítomen to pořadatelé přesunuli tedy do Pavlínina dvora. Hlavní organizátoři - manželé Drtilovi si určitě zaslouží za uplynulé roky uznání, jen mi není jasné proč se se železnou pravidelností účastní na festivalu přerovská skupina Rabussa, jejíž repertoár je již slušně řečeno vyčpělý a členové okoukaní. Rovněž mi není jasné za celá uplynulá léta pořádání dožínek při příležitosti konání festivalu, když žně v tomto termínu ještě zdaleka neskončily. Že by také takový místní folklór?
Reagovat
Datum: 20.8.2010 22:13
Titulek: PODĚKOVÁNÍ
Autor: JESENÍK
71
Vážení!
Ve středu 18.8 jsem navštívil koncert Srbského a Rumunského folklórního souboru v Jeseníku. Byly to podle mě skvělá vystoupení a to i podle reakcí diváků.
Tímto chci moc poděkovat všem organizátorům, městům Šumperk i Jeseník. Nenechte se odradit kritickými hlasy. O ty není nikdy nouze.
Petr Jeseník.
Reagovat
Datum: 24.8.2010 11:13
Titulek: Re: PODĚKOVÁNÍ
Autor: Lubomíra
78
Připojuji se k panu Petrovi, tato vystoupení téměř 20 let ráda organizuji i u nás v Jeseníku nejen pro jejich originalitu, kdy můžeme obdivovat neotřelou hudbu a tanec z celého světa, ale pro poučné a oku lahodícímu seznámení se s téměř celým světem i v našem městě. To každoročně díky obětavosti a nadšení celé rodině Drtilových.Výborní mladí tanečníci a hudebníci ze Srbska a Rumunska, krásné letní odpoledne, neotřelý zážitek pro návštěvníka na celý rok, do příští podobné návštěvy.
Reagovat
Datum: 21.8.2010 14:31
Titulek: nevim jaky je program
Autor: ja
66
117
prosim o napsani programu folklorniho festivalu v sumperku prosim o odpoved a uz prede dekuji za odespsani
Reagovat
Datum: 21.8.2010 16:20
Titulek: Re: nevim jaky je program
Autor: rejdakce
107
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem na severu o tři dvojvstupenky na promítání v rámci Kina pod hvězdami u zábřežského zámku. Tamní festival Léto u zámku nabídne ve čtvrtek 22. srpna filmový trhák BOHEMIAN RHAPSODY, který popisuje hudební dráhu i jedinečnou životní a uměleckou jízdu Freddieho Mercuryho od založení skupiny Queen až po památný koncert Live Aid v roce 1985.

Soutěžní otázka:
V kterém roce byla založena skupina Queen?
A) 1965
B) 1970
C) 1975

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volnou dvojvstupenku na promítání filmu Teroristka, které pořadatelé uvedou v rámci Kina pod hvězdami v amfiteátku na Masarykově náměstí v Zábřeze ve čtvrtek 15. srpna, vyhrávají: Helena Heckenbergerová ze Sudkova a Ivana Tomášková ze Svébohova. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.