ZPRAVODAJSTVÍ

Pozor na slivovici z garáže

2. října 2018, 18:00, Jaroslav Kropáč
Okres – Z bohaté úrody ovoce letos nemají radost jen pěstitelé, ale také milovníci kvalitních destilátů. Palírny jedou naplno a zájem zákazníků o destilaci kvasu je mimořádně velký. Bohužel to s sebou nese i dlouhé čekací lhůty na jeho vypálení. Někteří destilatéři už mají kotle zamluvené na měsíce dopředu. Roste riziko, že se lidé kvůli přetíženým oficiálním palírnám obrátí na nelegální paliče. Riskují tak pokuty i zdraví.

 „Pěstitel je oprávněn dát si vyrobit od 1. července do 30. června následujícího roku nejvýše 30 litrů stoprocentního etanolu ve schválené pěstitelské pálenici,“ upozorňuje mluvčí celní správy Jitka Blahutová.
Naproti tomu nelegální palírny žádná omezení nemají, a navíc jsou o zhruba polovinu levnější, než úřady registrované palírny. Lidem, kteří jejich nižším cenám podlehnou, ale hrozí nebezpečí. Kvůli úniku na spotřební dani se totiž dopouští přestupku, a pokud je způsobená škoda vyšší než padesát tisíc korun, můžou dokonce skončit ve vězení.
Zanedbatelné není ani zdravotní riziko. Nekvalitně vyrobený destilát dokáže vážně poškodit zrak i játra.

Poptávka je obrovská


Volné termíny na pálení v oficiálních pálenicích se ještě stále sehnat dají. V některých případech ale lidé musí kvas odvážet desítky kilometrů daleko nebo obvolat více palíren v regionu. „Letos pálím zhruba dvakrát více než vloni. První várka třešní už proběhla, teď přijdou na řadu mirabelky a švestky. Kvas jsme schopni zpracovat do týdne po objednání,“ potvrdil velký zájem lidí o domácí slivovici Radek Stloukal z pálenice v Libině.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.