ZPRAVODAJSTVÍ

Pozor na slivovici z garáže

2. října 2018, 18:00, Jaroslav Kropáč
Okres – Z bohaté úrody ovoce letos nemají radost jen pěstitelé, ale také milovníci kvalitních destilátů. Palírny jedou naplno a zájem zákazníků o destilaci kvasu je mimořádně velký. Bohužel to s sebou nese i dlouhé čekací lhůty na jeho vypálení. Někteří destilatéři už mají kotle zamluvené na měsíce dopředu. Roste riziko, že se lidé kvůli přetíženým oficiálním palírnám obrátí na nelegální paliče. Riskují tak pokuty i zdraví.

 „Pěstitel je oprávněn dát si vyrobit od 1. července do 30. června následujícího roku nejvýše 30 litrů stoprocentního etanolu ve schválené pěstitelské pálenici,“ upozorňuje mluvčí celní správy Jitka Blahutová.
Naproti tomu nelegální palírny žádná omezení nemají, a navíc jsou o zhruba polovinu levnější, než úřady registrované palírny. Lidem, kteří jejich nižším cenám podlehnou, ale hrozí nebezpečí. Kvůli úniku na spotřební dani se totiž dopouští přestupku, a pokud je způsobená škoda vyšší než padesát tisíc korun, můžou dokonce skončit ve vězení.
Zanedbatelné není ani zdravotní riziko. Nekvalitně vyrobený destilát dokáže vážně poškodit zrak i játra.

Poptávka je obrovská


Volné termíny na pálení v oficiálních pálenicích se ještě stále sehnat dají. V některých případech ale lidé musí kvas odvážet desítky kilometrů daleko nebo obvolat více palíren v regionu. „Letos pálím zhruba dvakrát více než vloni. První várka třešní už proběhla, teď přijdou na řadu mirabelky a švestky. Kvas jsme schopni zpracovat do týdne po objednání,“ potvrdil velký zájem lidí o domácí slivovici Radek Stloukal z pálenice v Libině.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Do kin míří film Yesterday. Víte jaké to je, když jste jediný člověk na světě, který zná písničky The Beatles? Dvě legendy britského filmu, oscarový režisér Danny Boyle a scenárista legendárních komedií Richard Curtis, spojili síly a natočili originální a hravou komedii o muzice a lásce. Šunmerské kino OKO ho promítne ve čtvrtek 27. června. Tři z vás mohou být u toho, když správně odpoví na soutěžní otázku a budou mít kapku štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Jaký film nenatočil režisér Danny Boyle?
a) Milionář z chatrče
b) Trainspotting
c) Jobs

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Tři volné vstupenky na divadelní představení Manželství v kostce, které uvede zábřežský kulturní dům v pátek 21. června od 19 hodin zcela netradičně v kině RETRO, vyhrávají: Květa Dvořáková z Velkých Losin, Petra Brachtlová z Libiny a Bronislava Nečesaná z Mohelnice. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně Kulturního domu.