ZPRÁVY

Povodí Moravy kácí dřeviny v Desné

16. ledna 2013, 20:07, gt
Loučná nad Desnou – Pracovníci Povodí Moravy kácí dřeviny, které by mohly bránit průtoku vody korytem řeky Desné. Práce začaly už loni v listopadu a hotovy by měly být v roce 2015. Investice za 1,1 miliónu korun zvýší průtočnost koryta a zmenší riziko povodní.
První etapu kácení zahájili vodohospodáři loni v listopadu přímo v katastru Loučné nad Desnou, kde na úseku dlouhém 6,5 km jeho zaměstnanci pokáceli 95 stromů, především olší a vrb, o průměru 10 až 20 cm a dalších 350 m2 keřů a drobnějších dřevin o průměru do 10 cm. Přibližně ve stejnou dobu zahájila dodavatelská firma práce na dalším úseku toku o délce 2,2 km v katastrálním území Vikýřovice od Penzionu Jirsák proti proudu po jez Červený dvůr.

„Práce probíhají nepřetržitě a měly by skončit na přelomu ledna a února. Na tomto kratším úseku je potřeba vykácet až 353 stromů převážně o průměru 10 až 20 centimetrů a zhruba 840 metrů čtverečních keřů a náletových dřevin,” uvedl generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Radim Světlík. Kácení bude pokračovat také v příštích letech, a to vždy od září do konce února kvůli ochraně zvláště chráněných druhů živočichů.

Vytipované stromy a keře brání zvýšeným průtokům v řece a jsou potenciálně nebezpečné. „Po povodních v roce 1997 jsme řeku vyčistili od polámaných a splavených stromů a břehy opevnili těžkým kamenným záhozem,“ popsal ředitel závodu Horní Morava David Fína. Přirozený porost v Desné se podle něj po letech znovu nepatřičně obnovil z pozůstatků kořenového systému původních stromů a náletem semen z okolí.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 17.1.2013 09:25
Titulek: kaceni prutokem reky desne
Autor: Miloš bandy
120
150
dobry den chči vam nabydnout spolupraci vykačeni prutokem reky ,sme schopni provist vykaceni prutokem reky scela zdama jen za materyal ktery vikacime na svoje naklady.tel 737940230
Reagovat
Datum: 17.1.2013 09:43
Titulek: Re: kaceni prutokem reky desne
Autor: divák divadelní
78
145
Metodu spálené země už praktikoval Napoleon. Zkuste se přihlásit na holorubné Šumperské radnici, ještě nějaké ty parky a stromy ve městě jí překáží a zbyly
Reagovat
Datum: 17.1.2013 12:42
Titulek: Povodí moravy
Autor: joe
148
139
Jen nevím, proč se píše o investici 1,1 milionu. Jaká investice? Každoročně dostává povodí peníze od státu na ÚDRŽBU toku, jehož je správcem a slovo správce znamená spravovati.Takže na běžnou údržbu byť ze strany povodí opět zanedbanou je potřeba takovou to investici. Zajímavé hospodaření. Přitom stačí stromy vyznačit a prodat na stojáka, vím, protože jsem takto kácel a ještě jim zaplatil. Kde skončí tyto kmeny?. Zatím je vidím ležet vedle toku, asi vedoucí si je prodají aby mohli udělat firemní večírek, ne?
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.