ZPRÁVY

Poutníci zamíří do Branné. Oslaví 400 let tamního kostela

13. srpna 2014, 08:47, BH
Poutníci zamíří do Branné. Oslaví 400 let tamního kostela Branná - Čtyřsté výročí slaví letos kostel sv. Archanděla Michaela v Branné. Jubileum si připomenou tamní obyvatelé v rámci tradiční Mariánské pouti. Návštěvníci se mohou těšit nejen na bohatý program, ale i na nové muzeum lesnictví a myslivosti či na komponovanou výstavu Kostel očima poutníka a výstavu historických fotografií ze života farnosti v depozitáři kostela.

Mariánskou pouť v Branné zahájí v sobotu 16. srpna v 15 hodin otevření muzea se stálou expozicí lesnictví a myslivosti Jesenicka v objektu zrekonstruované stodoly. Sobotní program se dále ponese v kulturním duchu, kdy v 18 hodin rozezní prostory branenského chrámu soubor Amoc pod vedením sbormistryně Lubomíry Hellové. První den oslav ukončí pouťovou zábavou s cimbálovou muzikou Javorník z Brna, ohnivou show v hradním příkopě a vystoupením rytířů.

Nedělní program pouti zahájí procesí v 9 hodin od kostela k Mariánskému prameni, kde proběhne jeho požehnání. Samotná ceremonie proběhne od 10 hodin v kostele za doprovodu souboru Amoc. „Poutní mše má svoji vlastní hudbu, kterou složil brněnský skladatel Miloš Štědroň. Tu přednese pěvecký sbor Ensemble Serpens cantat. Pěvecká sóla se uskuteční v přednesu sopranistky Alice Ondrejková, Mariky Žáková (alt), tenoristy Jana Ondrejka, Vítězslav Šlahař (bas). Ty doprovodí na varhany Kamila Dubská, na barokní housle Eva Kalová a Martin Flašar, na zobcové flétny Jitka Konečná,“ popsala za organizátory průběh slavnostní mše Olga Gřundělová.

V rámci slavnostní ceremonie budou požehnány soubory svícnů a procesní kříž z dílny akademického sochaře Otmara Olivy. Od 11 hodin čeká na poutníky bohatý program. Zahraje Jesenická dvanáctka, děti si přijdou na své, kromě vlastního koutku a jarmarku na ně čeká kouzelník, divadlo, papoušci ara i dobový kolotoč, řemeslná výroba. Program zakončí v 17 hodin.

Tradice Mariánské pouti sahá do 16. století. Nad pramenem zázračné vody tehdy stál farní dřevěný kostelík. Byli to především poutníci, kteří počali do světa šířit věhlas zázračného vyslyšení modliteb k milostivé Marii Utěšitelce. Její socha stála na vysokém oltáři od nepaměti: podle legendy ji snad ze Svaté země přivezli maltézští rytíři. Zázraků bylo posléze zapsáno tolik, že v době, kdy byl stařičký poutní kostelík na spadnutí, byly učiněny kroky k výstavbě nového Mariánského kostela. Ten se dočkal slavnostního vysvěcení v roce 1734 za účasti 40 kněží a mnoha tisíců poutníků. Tak se stal Kolštejn spolu se Zlatými Horami a Králíky významným poutním místem. Novodobá tradice slavnostní pouti oslavující sv. Marii Utěšitelku byla obnovena v roce 2009.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).