ZPRÁVY

Poutníci zamíří do Branné. Oslaví 400 let tamního kostela

13. srpna 2014, 08:47, BH
Poutníci zamíří do Branné. Oslaví 400 let tamního kostela Branná - Čtyřsté výročí slaví letos kostel sv. Archanděla Michaela v Branné. Jubileum si připomenou tamní obyvatelé v rámci tradiční Mariánské pouti. Návštěvníci se mohou těšit nejen na bohatý program, ale i na nové muzeum lesnictví a myslivosti či na komponovanou výstavu Kostel očima poutníka a výstavu historických fotografií ze života farnosti v depozitáři kostela.

Mariánskou pouť v Branné zahájí v sobotu 16. srpna v 15 hodin otevření muzea se stálou expozicí lesnictví a myslivosti Jesenicka v objektu zrekonstruované stodoly. Sobotní program se dále ponese v kulturním duchu, kdy v 18 hodin rozezní prostory branenského chrámu soubor Amoc pod vedením sbormistryně Lubomíry Hellové. První den oslav ukončí pouťovou zábavou s cimbálovou muzikou Javorník z Brna, ohnivou show v hradním příkopě a vystoupením rytířů.

Nedělní program pouti zahájí procesí v 9 hodin od kostela k Mariánskému prameni, kde proběhne jeho požehnání. Samotná ceremonie proběhne od 10 hodin v kostele za doprovodu souboru Amoc. „Poutní mše má svoji vlastní hudbu, kterou složil brněnský skladatel Miloš Štědroň. Tu přednese pěvecký sbor Ensemble Serpens cantat. Pěvecká sóla se uskuteční v přednesu sopranistky Alice Ondrejková, Mariky Žáková (alt), tenoristy Jana Ondrejka, Vítězslav Šlahař (bas). Ty doprovodí na varhany Kamila Dubská, na barokní housle Eva Kalová a Martin Flašar, na zobcové flétny Jitka Konečná,“ popsala za organizátory průběh slavnostní mše Olga Gřundělová.

V rámci slavnostní ceremonie budou požehnány soubory svícnů a procesní kříž z dílny akademického sochaře Otmara Olivy. Od 11 hodin čeká na poutníky bohatý program. Zahraje Jesenická dvanáctka, děti si přijdou na své, kromě vlastního koutku a jarmarku na ně čeká kouzelník, divadlo, papoušci ara i dobový kolotoč, řemeslná výroba. Program zakončí v 17 hodin.

Tradice Mariánské pouti sahá do 16. století. Nad pramenem zázračné vody tehdy stál farní dřevěný kostelík. Byli to především poutníci, kteří počali do světa šířit věhlas zázračného vyslyšení modliteb k milostivé Marii Utěšitelce. Její socha stála na vysokém oltáři od nepaměti: podle legendy ji snad ze Svaté země přivezli maltézští rytíři. Zázraků bylo posléze zapsáno tolik, že v době, kdy byl stařičký poutní kostelík na spadnutí, byly učiněny kroky k výstavbě nového Mariánského kostela. Ten se dočkal slavnostního vysvěcení v roce 1734 za účasti 40 kněží a mnoha tisíců poutníků. Tak se stal Kolštejn spolu se Zlatými Horami a Králíky významným poutním místem. Novodobá tradice slavnostní pouti oslavující sv. Marii Utěšitelku byla obnovena v roce 2009.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.