SPORT

Pořádně nevíme, co bude dál, obávají se bratři Hrochové. Sidecarcrossové reprezentanty trápí finanční trable

21. prosince 2018, 20:00, Petr Fišer
Pořádně nevíme, co bude dál, obávají se bratři Hrochové. Sidecarcrossové reprezentanty trápí finanční trable Postřelmůvek – Prorazili mezi domácí špičku. V mezinárodním měřítku směřují mílovými kroky mezi dvacet nejlepších posádek na světě. Přesto si mladí sidecarcrossaři v porovnání s daleko bohatšími sportovními odvětvími musejí připadat jako chudí příbuzní. PAVEL a MARTIN HROCHOVÉ přiznávají: „Po finanční stránce to nevypadá vůbec dobře. Pořádně nevíme, co bude dál,“ posteskli si smutným hlasem.

Přitom za sebou mají nejproduktivnější sezónu v kariéře. Mistrovství republiky dokončili na třetím místě, ve světovém šampionátu skončili o jedinou pozici za elitní dvacítkou. „Závod v Kramolíně jsme dokázali vyhrát, k tomu jsme byli čtyřikrát na bedně. I když můžeme být relativně spokojení, pořád je co zlepšovat. Ve světě nás o příznivější umístění připravily pády v Německu a Lotyšsku. K tomu, abychom byli ještě úspěšnější, nám chybí více zkušeností a hlavně finance. Je to velký problém,“ objasňoval neradostně Pavel Hroch. „Vybavení máme špičkové. Dokonce plánujeme nákup nové motorky. Pokud vám ale nedostatek peněz brání v častějším tréninku a odjetí všech závodů, hned se to projeví. Jakmile dvakrát nebo třikrát chybíte, ostatní vám bodově odskočí a konečný výsledek není takový, jaký by mohl být,“ zalitoval sehraný tandem.

ŽIVOT VISEL NA VLÁSKU

Možnost častěji naskakovat do akcí mistrovství světa jim evidentně prospěla. „Hodně nám to pomohlo. Jsme rychlejší a nabrali jsme řadu cenných poznatků. Naší prioritou bylo dostávat se přes náročnou kvalifikaci do hlavních závodů, což se nám dařilo suprově. Tedy až na dvě výjimky. Nebýt dvou karambolů, mohli jsme být stoprocentní. V Lotyšsku na mě spadla motorka a byl jsem kompletně dobitý a pobouchaný. Měl jsem naražené koleno a zablokovaná záda. Bolavá zranění nás vyřadila ze hry na další tři závody,“ popisoval Pavel Hroch.
V roce 2014 visel jejich sidecarcrossový život na vlásku. A to doslova. Martin ležel přikurtovaný v nemocnici se třemi rozdrcenými obratli a nikdo netušil, jestli se do motoristického kolotoče ještě někdy vrátí. „Nebylo to jednoduché období, ale všechno jsme zvládli. Teď je pro nás start každého závodu třešničkou na dortu. Na to, co se vám může stát a přihodit, je lepší nemyslet. Snažíme se být pozitivní a pokaždé odvádět absolutní maximum. Už jen kvůli dřině, kterou podstupujeme v zimní přípravě. Zároveň nechceme zklamat sponzory a rodiče, kteří nás fantasticky podporují. Dohromady tvoříme jeden velký tým. Nikdy bychom nebyli tam, kde jsme, bez jejich přízně a pochopení,“ děkovali na dálku populární „Hrošáci“.

ČÍM DÁL VĚTŠÍ SOUSTO

Potom, co si v minulosti prožili, jsou dostatečně zocelení. S počáteční nervozitou se potkávají vždycky, na trati však rychle odezní. Závodění je totálně pohltí. S většími obavami a strachem tak kolikrát bojují rodinní příslušníci a přítelkyně. „Zatím nám to tolerují a jsou našimi oporami,“ pousmáli se při odpovědi na jednoduchou otázku.
Pro české soupeře představují čím dál větší sousto. Nadupané konkurenci se nekouše snadno. „Jednou bychom chtěli dosáhnout na domácí titul a ve světě se podívat do nejlepší desítky. Víme, že to nebude snadné. A zase jsme u financí…“ vrátili se k nejvážnější komplikaci.
V nadcházejícím ročníku se seriál světového šampionátu bude skládat ze čtrnácti dílů. „Jsou tam obrovské přejezdy. Třeba mezi Belgií, Španělskem a Německem. Náročné to bude nejen časově, ale především z ekonomického hlediska. Pomoci věrných sponzorů a partnerů si moc vážíme, ale bohužel to na pokrytí nákladů a naplnění několikamiliónového rozpočtu ani zdaleka nestačí. Reprezentujeme Českou republiku a od Autoklubu nám přijde pakatel v řádech několika desítek tisíc korun. Podpora z nejvyšších míst není taková, jaká by měla být,“ postěžoval si Pavel Hroch a pokračoval: „Nezbývá nám nic jiného, než si drtivou část všeho potřebného platit ze svého. I když se nám to nelíbí, těžko s tím něco naděláme. Sajdy nejsou fotbal. Točí se v nich úplně jiné peníze. Na mistrovství Evropy družstev nám přispěli aspoň na náklady spojené s cestou. Každá pomoc je dobrá a vždycky se hodí. Naše momentální situace se ale jeví natolik vážně, že nemůžeme říct, kolik toho budeme schopni v příštím roce odjezdit. Ke spokojenosti a většímu klidu nám chybí nezanedbatelné množství finančních prostředků.“

VŠECHNO MUSÍ LADIT

Přestože mají po sezóně, žádné nicnedělání nepřipadá v úvahu. Posilovna, běhání, bazén. A pokud to počasí dovolí, tak i kolo nebo běžky. Program zimního chystání je pestrý a zabere téměř každý den v týdnu. Cíl je jediný – dobře se připravit na další závodní období v disciplíně, která není pro každého. „Připadá nám daleko zajímavější než třeba klasický motokros. Už jen proto, že nejste na všechno sám a musíte si vyhovět ve dvou lidech. Jeden řadí, brzdí a co možná nejvýhodněji najíždí do zatáček, druhý má na starosti jiné důležité věci. Je to tak padesát na padesát, a jestli chcete prorazit, musí všechno fungovat a dobře do sebe zapadat. Sebemenší rozepře, hádky, nesrovnalosti a nedokonalosti do sidecarcrossu nepatří. Pokud by vám to neladilo, nemělo by to smysl. Byl by to pro vás hodně nebezpečný sport,“ popisovali zasvěceně.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 22.12.2018 13:56
Titulek: Je tržní hospodářství.
Autor: Budka
30
Pokud na to nemáte skončete. Proč by vám měl někdo vašeho koníčka platit?
Reagovat
Datum: 26.12.2018 10:38
Titulek: Další
Autor: s.r.o.
33
To je snad nějaká epidepie, kdekdo neví, co bude dál, nemají peníze a asi by chtěli nasypat. Ale peníze nejsou zadarmo.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o dvě volné vstupenky do Šumperského muzea, kde 25. července proběhne Prázdninový den. Malé návštěvníky čekají vědomostní a dovednostní úkoly při dobrodružné cestě za pokladem ve Velké prázdninové herně. V rámci výstavy Nakrájíme, zamícháme, rozšleháme také zjistí, jak šikovnými pomocníky v kuchyni jsou, a sami si vyzkoušejí, jaké to je být kuchařem. Společně nahlédneme pod pokličku nejenom české, ale také evropské kuchyně. Kdo chce čelit kulinářským výzvám a k tomu se skvěle bavit nesmí chybět. Můžete být se svými dětmi u toho, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

V jakém duchu se ponese letošní Prázdninový den v Muzeu Šumperk?
A. Historickém
B. Kulinářském
C. Elegantním

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné dvojvstupenky na koncert pokračujících Klášterních hudebních slavností, konaný 11. července v Rapotíně vyhráli: O. Dvořák z Velkých Losin, J. Holínová z Bludova, J. Haramia a J. Růžičková ze Šumperka. Blahopřejeme! Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.

Volné dvojvstupenky na závěrečný koncert v Šumperku, konaný 26. července v Klášterním kostele vyhráli: Jitka Klaclová, Marcela Haramiová a Martin Kulhaj ze Šumperka. Blahopřejeme! O výhru se přihlaste při vstupu do kostela.