ZPRAVODAJSTVÍ

Pomněnka má speciální terapeutickou místnost pro stimulaci smyslů

4. června 2016, 10:00, BH
Pomněnka má speciální terapeutickou místnost pro stimulaci smyslů Šumperk - Vodní sloup, plazmová koule, houpačka, vodní lůžko, aromatický přístroj a mnoho dalších pomůcek se nachází ve speciální terapeutické místnosti snoezelenu, který nově využívá Základní škola a střední škola Pomněnka o.p.s v Šumperku. Pokoj slouží k relaxaci a také smyslové stimulaci tamějších žáků a klientů.

Pokoj snů, jak jej v Pomněnce nazývají, pozitivně působí na uživatele a pomáhá rozvíjet kreativitu a komunikaci. „Působí uklidňujícím dojmem, ale ne uspávacím. Děti jej milují a často nechtějí jít pryč,“ řekla zástupkyně ředitelky Pomněnky Šárka Trundová s tím, že v ideálním případě by mělo dítě být v místnosti samo s vyškoleným učitelem. „Je pak na něm, jaké činnosti se chce věnovat nebo jaký stimul si vybere. Důležité je respektovat přání konkrétního klienta,“ podotkla Trundová.
Žáci speciální školy sem chodí relaxovat například po tělocviku. Pokoj pomáhá také tlumit agresi a afekty mentálně hendikepovaných. Stimulace zrakových smyslů probíhá pomocí různých světelných zařízení. Nepouští se zde najednou, aby člověk vnímal jen jednu věc. Jde o světelný sloup, světelné pomůcky, s nimiž si mohou děti hrát, ale také lze promítat obrázky na zdi. Zvukové vjemy představuje hudba i tibetská miska. Čichový aromatický přístroj pouští do vzduchu esence solí. Jsou zde pomůcky pro stimulaci vestibulárního aparátu – houpačka a vodní lůžko. Dále lze aktivně stimulovat hmatové vjemy prostřednictvím rozmanitých míčků, rukavic s různými povrchy, polštářky, které vydávají zvuky a podobně. Jedná se o pomůcky, které zapojují uživatele, musí si vybírat například barvu či tvar.
Pořízení speciálního pokoje dosáhlo bezmála 200 tisíc korun, grant Nadace ČEZ činil 100 tisíc korun. Společnost ČEZ bere spolupráci se šumperskou Pomněnkou jako dlouhodobou spolupráci v rámci společenské odpovědnosti. „Pro nás je důležité mít kvalitního partnera, kterým Pomněnka bezesporu je. Zaměstnanci Dlouhých strání i call centra v Zábřehu jezdí na dobrovolnické dny. I pro Pomněnku je důležité mít stabilního partnera, který může přispět na dobrou věc,“ poznamenal Vladislav Sobol, mluvčí Skupiny ČEZ.
Základní a speciální škola Pomněnka funguje jako obecně prospěšná společnost v Šumperku od roku 1994. Již o dva roky dříve vznikla Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice, o. s., okresní organizace Šumperk. V objektu v Šumavské ulici 11 poskytuje Pomněnka řadu služeb. Kromě školy zde sídlí centrum pro osoby s mentálním postižením, které nabízí odlehčovací služby nebo chráněné bydlení. Pomněnka poskytuje službu podporovaného bydlení v Temenici a provozuje vlastní ranč jako další možnost terapeutických služeb pro své žáky a klienty.


Foto: BH

Žáci Pomněnky mají snoezelen rádi. Světla, hudba, vůně a další pomůcky pomáhají k jejich uvolnění a podporují komunikativnost či kreativitu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).