ZPRÁVY

Politici stvrdí bezúplatnost podpisem

8. října 2013, 04:40, téma VOLBY 2014, jak
Okres - Letošní předvolební kampaň bude jiná. Ačkoli o tom ještě mnozí politici nevědí, chystá se na ně bič v podobě projektu Rekonstrukce státu. Jde o soukromou iniciativu, která kandidáty politických stran vyzývá k podpisu listiny, na níž se zavážou k prosazování protikorupčních zákonů. Pokud odmítnou, dozví se o jejich postoji prostřednictvím volebních novin všechny domácnosti v zemi.

„V současné době máme už desítky podpisů, jejichž prostřednictvím se politici zavázali k boji proti korupci. Jsou strany, kde nám podepsali všichni, naopak jsou další politické subjekty, které s námi jednat odmítají. Zatím ještě nechci být příliš konkrétní,“ řekla Týdnu koordinátorka akce Zdeňka Kocourková. Jen v šumperském okrese působí zhruba tucet ambasadorů, kteří politiky navštěvují se smlouvami, v nichž se můžou k potírání úplatkářství zavázat. Pokud tak učiní, před volbami o tom veřejnost zpraví volební noviny a ke zvolení do parlamentu je doporučí. „V případě, že smlouvu nepodepíšou a nebo ano, ale po svém zvolení se jí držet nebudou, budeme o jejich postoji veřejnost opět masivně informovat,“ dodává další ze spoluorganizátorů akce Josef Janko z Bludova.

Podpis protikorupční smlouvy zavazuje budoucí poslance k prosazování přísnějšího zákona o anonymních akciích, důslednému majetkovému přiznání politiků nebo průhlednému financování stran. Pokud se projekt osvědčí, chtějí ho jeho autoři v dalších letech nasadit i do regionální politiky.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.