ZPRÁVY

Policie šetří další útok hackera, lidem jde o peníze

13. ledna 2015, 15:00, jak
Okres - Už druhý případ zneužití facebookového profilu řeší v těchto dnech šumperská policie. Zatímco před několika týdny si zdatný počítačový podvodník přišel tímto způsobem na desetitisíce korun, tentokrát od klávesnice odešel s prázdnou. Přesto policie varuje před dalšími útoky a nabádá k opatrnosti.

 „Třicetiletá žena ze Šumperska nám oznámila, že se v úterý 6. ledna někdo neoprávněně přihlásil na její facebookový profil, přičemž pak přátelům po síti rozeslal požadavek na zaslání třiceti korun,“ dodává k incidentu podrobnosti mluvčí šumperské policie Josef Bednařík. Policie na případu pracuje kvůli spáchání trestného činu neoprávněný přístup k počítačovém systému, pachateli hrozí jeden rok odnětí svobody.

Ukrást heslo je snadné

Podle počítačových odborníků se dají přihlašovací údaje k facebookovým účtům získat snadno. „Často stačí vylákat na uživateli Facebooku odpověď na kontrolní otázku, kterou si zadal pro případ zapomenutí hesla. Tyto otázky má mnoho lidí nastaveno stejně, obvykle si zadají třeba jméno své matky za svobodna. Pokud toto jméno získá hacker, může si požádat o zaslání nového hesla a k profilu na Facebooku se přihlásit,“ upozorňuje na praktiky podvodníků Pavel Jílek z IT firmy v Mohelnici.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na Jiřího Kolbabu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Které území nazývá Jiří Kolbaba Ukradenou zemí?

A) jihozápad USA
B) jižní Afriku
C) střední Moravu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny KATAPULT, který se uskuteční v pátek 23. března v DK Šumperk, vyhráli Pavla Němčíková z Nového Malína, Pavel Gargulák z Loučné nad Desnou, Marta Vláčelová z Nemile, Tomáš Zbíral z Bohuslavic a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).