KULTURA

Pohádky z podhůří Jeseníků vyprávějí příběhy na pokraji reality a fikceROZHOVOR

25. listopadu 2013, 20:00, Ondřej Polák
Pohádky z podhůří Jeseníků vyprávějí příběhy na pokraji reality a fikce Ruda nad Moravou - Je tomu sotva několik hodin, co uschla tiskárenská barva na nové knize Miroslava Wintera z Rudy nad Moravou, která má název Pohádkové příběhy z podhůří Jeseníků, a už nad ní sedíme společně s autorem a povídáme si o jejím vzniku i o tom, jaká konkrétní místa z našeho regionu se v knize objevují.
Před čtyřmi lety jste napsal knihu o historii obce Ruda nad Moravou. Co vás poté přivedlo k myšlence věnovat se pohádkové tématice a kde jste pro své příběhy čerpal inspiraci?
Na to je těžká odpověď. Pokud byste mi před deseti roky položil otázku, zda uvažuji o napsání pohádek, tak bych ji považoval za špatný vtip. Pravděpodobně jsme od přírody každý nějak naprogramován a každý z nás má své poslání. Při práci na zmiňované knize o historii obce jsem se často myšlenkami pohyboval ve „starých časech“. To byl zřejmě impuls. Zřejmě jsem dostal chuť život ze „starých časů“ oživit a uchovat ve čtivých příbězích. Je to i jistý příspěvek k protiváze nesmyslným počítačovým hrám plných násilí, střílení, vražd a vymývání mozků.

Nechal jste se inspirovat při psaní knihy známými pověstmi či bájemi?
Ne, jedná se o zcela nové pohádkové příběhy. Záměrně jsem použil název „Pohádkové příběhy,“ namísto pohádek, které obvykle začínají „Za devatero řekami a devatero horami…“. Moje pohádkové příběhy jsou situovány do konkrétních míst a chalup, všechny postavičky mají svá jména.

Na jaká konkrétní místa se tedy mohou čtenáři vaší knihy těšit?
Děj pohádkových příběhů je zasazen do Rudy a okolí. Podobné příběhy se však mohly odehrát v kterékoliv jiné vesničce podhůří Jeseníků. V příbězích se občas záměrně proplétá realita a fantazie, a čtenář může této fikci snadno uvěřit. Nechybí pohádkové postavičky permoníků, pivních skřítků, černověžníka, poštovních šotků, čertů nebo vodníků. Každá pohádka, na rozdíl od reality, dobře skončí. Všech jedenáct pohádek doplňuje celkově více než osmdesát barevných ilustrací.

Pro koho jste knihu psal, pro nejmenší děti, nebo i pro nás starší?
Nic nebrání z knihy předčítat i nejmenším, ale dle mého názoru je kniha nejvhodnější pro děti od deseti let až po dospělé.

Je možné publikaci sehnat v běžných prodejnách knih?
Kniha je v prodeji na prodejně Winter-market v Rudě nad Moravou, kde je možné si ji objednat i k zaslání poštou. Dále ji nabízejí v šumperských knihkupectvích, v knihkupectví charity Barborka v Zábřeze, knihkupectví Domeček v Jeseníku a v informačním centru Hanušovice.

Knihu jste napsal, ilustroval a vydal. Byla to tedy čistě vaše sólová autorská iniciativa?
Ano. Ale několik dalších lidí s vydáním významně pomohlo. Chtěl bych poděkovat za spolupráci panu Pavlu Ševčíkovi z Veduty Štíty, který se ujal přípravy knihy do tisku, dále paní Magdě Horníčkové z Rudy, která se podílela na korekturách textů a samozřejmě také mé rodině.

Spisovatel a ilustrátor Miroslav Winter s novou knihou, ve které vypráví původní pohádkové příběhy.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 21.11.2015 22:19
Titulek: Bez titulku
Autor: To je jedno
101
Je to super
Reagovat