ZPRÁVY

Podpora technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji

4. března 2014, 06:41, redakce, placená reklama
Podpora technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji Naše děti se nebojí počítačů. Školáci, ba i ti předškolního věku, hbitě letí prsty přes klávesnici. Zkuste však dospívajícího chlapce požádat o zatlučení hřebíku, opravu kliky u dveří, vyrobení ptačí budky. Odpovědí často bude nechápavý výraz kořeněný vytřeštěným zrakem. S masovým užitím moderní techniky se postupně vytrácí schopnost dětí manuálně tvořit.

Úsilí vrátit dětem to, co jim náleží, to je radost z vyrobeného předmětu, úsilí přesvědčit děti, rodiče i učitele, že řemeslo je stále součástí života každého z nás a že vyučit se dobrému řemeslu není ponižující, ale naopak velmi prospěšné, vedlo Olomoucký kraj k realizaci projektu Podpora technického a přírodovědného vzdělávání v Olomouckém kraji. Projekt byl vytvořen v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, oblast podpory 1.1 Zvyšování kvality vzdělávání.

Podstatou projektu je přivést zpátky žáky základních škol do škol učňovských. Ukázat, že dnešní řemeslo vyžaduje šikovné ruce, chytrou hlavu a že dnešní učeň, pokud chce být ve svém oboru dobrý, se neobejde bez znalostí odborných počítačových programů. Od začátku letošního školního roku navštěvují naši školu, Střední odbornou školu a Střední odborné učiliště, Šumperk, Gen. Krátkého 30, žáci šumperské základní školy na ulici Vrchlického, autobus k nám sváží děti ze škol z Bohdíkova, Rudy nad Moravou a Rohle. Vzájemná spolupráce se rozbíhala pomalu a těžce, často bez víry ve výsledek oboustranného úsilí. Překonávali jsme i odpor rodičů k technickému vzdělávání dětí, který jistě souvisel s jejich obavou, „jen aby si kluk nevybral učňák“. Brzy jsme však my, učitelé SOŠ a SOU, zjistili, jak z nadšené reakce dětí, tak s úst jejich doprovázejících učitelů, že je práce v dílnách baví a že mají radost z předmětů, které vyrobí a předvedou rodičům.

Sama o sobě jsem přesvědčena, že s každým dalším „sdílením dílen“, jak se naše setkání správně nazývají víc a víc opadává nervozita učitelů základních škol i nejistota dětí z jiného prostředí. V lednu si žáci osmých a devátých tříd mohli vyrobit za pomoci našich žáků plechovou krabičku a malou kovovou lopatku. Myslím, že výborným nápadem bylo právě vytvoření dvojic, ve kterých toho staršího a zkušenějšího představují naši žáci, kteří vedou děti ze „základky“. Učitelé odborného výcviku s překvapením zjistili, že právě čtrnáctiletí či patnáctiletí jsou ve věku velice tvárném a jsou schopni, pokud zjistí, že dospělý má o jejich práci zájem, projevit nebývalé nadšení. Nástroje, které v obráběčské i zámečnické dílně žáci používali, byly pro leckoho neznámé, náročné, ale „malí učni“ práci zvládli. Vymyslet aktivitu do truhlářské dílny v Rapotíně bylo pro naše pedagogy dost obtížné. Středisko, modernizované z prostředků EU v roce 2010, je vybaveno drahými stroji, náročnými na ovládání. I tato situace byla vyřešena. Do projektu se zapojila řezbářka, která dokázala zaujmout nejen žáky posledních ročníků základních škol, ale i bohdíkovské čtvrťáky a páťáky. Řezbářskými nástroji, které byly zapůjčeny z šumperské Vily Doris, opracovávaly děti „kus dřeva“ do podoby misky.

Naše střední škola, městské i venkovské základní školy, naši učitelé praktického vyučování, učitelé základních škol, veřejnost, spolupracující městská organizace, ti všichni se spojili, aby ukázali, že řemeslo je součinnost práce, radosti, krásy i užitku. Už dnes víme, které děti ze Šumperka, Bohdíkova, Rohle, Rudy nad Moravou se brzy stanou našimi žáky. Po půl roce trvání můžeme snad říci, že projekt má svůj smysl.


Mgr. Irena Jonová
ředitelka SOŠ a SOU
Gen. Krátkého 30
Šumperk


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.