KULTURA

Podle malířky Růženy Sedlářové je svět kolem nás krásný

19. května 2013, 20:15, tor
Podle malířky Růženy Sedlářové je svět kolem nás krásný Šumperk – Být tradičním malířem je v dnešním světě ovládaném mocnou digitální technikou dost odvážné, ale současně značně povzbuzující. Ve svém životě se o tom mnohokrát přesvědčila Růžena Sedlářová, s jejíž tvorbou se mohou návštěvníci Vlastivědného muzea v Šumperku do konce května seznámit v Galerii mladých. Kolekci svých vybraných obrazů nazvala Svět je krásný.
Leccos již jako zdravotní sestra, vychovatelka a učitelka angličtiny poznala a prožila, zejména při svém opakovaném dlouhodobém pobytu ve Velké Británii, kde poprvé vystoupila se svými výtvarnými díly na veřejnost. Jejím vzorem a průvodcem krajinou umění se stala polská malířka žijící v Londýně Elizabeth Chojak-Mysko, která jí poodhalila svůdný prostor malířské dílny, zejména impresionistické tvorby.V autorčině tvorbě zaujímá tradiční pozornost barvitý a bohatě členěný strom, vděčný symbol zrození a trvání. Jeho postupné vyzrávání zachycuje v letmém okamžiku, v zrcadle vodní plochy, jež mu dodává sílu a naději. Klidné i rozbouřené moře nebo sílu dravé řeky lze spolehlivě přirovnat k lidskému životu, který se mnohdy prohání na hladkých vlnách, naráží na ostré útesy, či dokonce na zrádnou mělčinu. Sotva se nadechne, čekají ho další překážky. Přesto v něm znovu prokvétá aspoň na letmou chvíli krása okolní přírody podbarvená nadějí a optimismem. Zaoblené kameny a stálost bytí zvlažuje mořská hladina, zvedající se vlny hladí jejich tvary jako výraz něčeho přetrvávajícího a věčného. Zachycení těchto okamžiků využívá malířka k navození atmosféry jedinečné chvíle, okamžiku, dojmu, imprese.Šumperská výstava obrazů Růženy Sedlářové Svět je krásný nabízí i letmé setkání s pestrými ptáky. Soustavný důraz ve své tvorbě klade malířka na ztvárnění každodenních proměn Jesenicka, zejména Bruntálu, ale i světoznámé Karlovy Studánky.Výtvarnice Růžena Sedlářová se narodila v Čeložnicích u Kyjova. Střídavě žila a tvořila ve Velké Británii a v Olomouci, dnes se usadila a maluje v Bruntálu.Právě jeho svébytná a nezaměnitelná atmosféra příjemných zákoutí, zátiší, uliček a parků prostupuje jejím výtvarným viděním a směřováním.Ráda se nechává inspirovat jesenickou přírodou, ale i vzdáleným mořem, klenutými mosty a třeba tajemnou Temží, která v jejím ztvárnění prosvítá a září nadějnými barvami.


Foto: tor


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na tříhodinovou taneční zábavu s populární dvojicí DUO JAMAHA, která se uskuteční v DK Šumperk v neděli 3. března. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na Duo Jamaha.

Soutěžní otázka:

Jaký příbuzenský vztah pojí členy Duo Jamaha?

A) bratři
B) otec a syn
C) bratranci

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února, vyhráli Alena Voráčová ze Zábřeha, Helena Janíková ze Šumperka a Zdena Galiszová z Bludova.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.