KULTURA

Podle malířky Růženy Sedlářové je svět kolem nás krásný

19. května 2013, 20:15, tor
Podle malířky Růženy Sedlářové je svět kolem nás krásný Šumperk – Být tradičním malířem je v dnešním světě ovládaném mocnou digitální technikou dost odvážné, ale současně značně povzbuzující. Ve svém životě se o tom mnohokrát přesvědčila Růžena Sedlářová, s jejíž tvorbou se mohou návštěvníci Vlastivědného muzea v Šumperku do konce května seznámit v Galerii mladých. Kolekci svých vybraných obrazů nazvala Svět je krásný.
Leccos již jako zdravotní sestra, vychovatelka a učitelka angličtiny poznala a prožila, zejména při svém opakovaném dlouhodobém pobytu ve Velké Británii, kde poprvé vystoupila se svými výtvarnými díly na veřejnost. Jejím vzorem a průvodcem krajinou umění se stala polská malířka žijící v Londýně Elizabeth Chojak-Mysko, která jí poodhalila svůdný prostor malířské dílny, zejména impresionistické tvorby.V autorčině tvorbě zaujímá tradiční pozornost barvitý a bohatě členěný strom, vděčný symbol zrození a trvání. Jeho postupné vyzrávání zachycuje v letmém okamžiku, v zrcadle vodní plochy, jež mu dodává sílu a naději. Klidné i rozbouřené moře nebo sílu dravé řeky lze spolehlivě přirovnat k lidskému životu, který se mnohdy prohání na hladkých vlnách, naráží na ostré útesy, či dokonce na zrádnou mělčinu. Sotva se nadechne, čekají ho další překážky. Přesto v něm znovu prokvétá aspoň na letmou chvíli krása okolní přírody podbarvená nadějí a optimismem. Zaoblené kameny a stálost bytí zvlažuje mořská hladina, zvedající se vlny hladí jejich tvary jako výraz něčeho přetrvávajícího a věčného. Zachycení těchto okamžiků využívá malířka k navození atmosféry jedinečné chvíle, okamžiku, dojmu, imprese.Šumperská výstava obrazů Růženy Sedlářové Svět je krásný nabízí i letmé setkání s pestrými ptáky. Soustavný důraz ve své tvorbě klade malířka na ztvárnění každodenních proměn Jesenicka, zejména Bruntálu, ale i světoznámé Karlovy Studánky.Výtvarnice Růžena Sedlářová se narodila v Čeložnicích u Kyjova. Střídavě žila a tvořila ve Velké Británii a v Olomouci, dnes se usadila a maluje v Bruntálu.Právě jeho svébytná a nezaměnitelná atmosféra příjemných zákoutí, zátiší, uliček a parků prostupuje jejím výtvarným viděním a směřováním.Ráda se nechává inspirovat jesenickou přírodou, ale i vzdáleným mořem, klenutými mosty a třeba tajemnou Temží, která v jejím ztvárnění prosvítá a září nadějnými barvami.


Foto: tor


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.