ZPRAVODAJSTVÍ

Počet cizinců v regionu roste

24. října 2019, 09:15, Jaroslav Kropáč
Šumperk – Zatímco počet obyvatel na Šumpersku i množství porodů dlouhodobě klesá, přibývá naopak cizinců, kteří se v regionu usídlili. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Největší skupinou jsou Slováci a Ukrajinci – dohromady tvoří více než 43 procent všech cizích státních příslušníků.

 „V porovnání s rokem 2005 narostl počet cizinců v našem regionu o 64 procent,“ uvedla Joanna Pozdíšková z Českého statistického úřadu v Olomouci.

V současné době žije v šumperském okrese zhruba 1 500 cizinců. Kromě již zmiňovaných Slováků a Ukrajinců tvoří další významné skupiny Vietnamci a Poláci.

Zaměstnanost cizinců se místo od místa liší. Například na Olomoucku jich byla bez práce zhruba polovina, ale na Jesenicku pouhých pět procent. Nejčastěji jde o lidi zaměstnané v lesnictví a ve stavebnictví. Pětina z nich má vlastní živnost.

„U nás pracují cizinci v místních firmách a musím říci, že zaměstnavatelé jsou s nimi spokojeni a jejich soužití s obyvateli městu nečiní žádné potíže,“ dodal starosta Štítů Jiří Vogel.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 24.10.2019 17:48
Titulek: cikani
Autor: cerny
16
kurva a cikani delat nebudou
Reagovat
Datum: 24.10.2019 18:20
Titulek: potkani
Autor: cerny
13
a co cikani ti se mnozi jako potkani
Reagovat
Datum: 25.10.2019 09:26
Titulek: Řešení
Autor: Šumperan
Jednoduché řešení, kontrolovat stavební firmy dvakrát týdně celní správou, protože tato oblast je pro ně většinou začátek, většina z vás už určitě viděla, že když přijede kontrola na stavbu, tak se polovina dělníků rozprchne....
Reagovat
Datum: 25.10.2019 15:39
Titulek: Migrant a kvóty
Autor: Martin Gajdoštín
Naše republika nemusí na kvóty o migrantech vůbec reagovat. My to díky Ukrajincům, Poláků a Slovákům s Vietnamci vysoce překračujeme.
Reagovat
Datum: 25.10.2019 17:45
Titulek: Re: Migrant a kvóty
Autor: aNONYM
A nezapomeňte na Japonce :D
Reagovat