ZPRÁVY

Počasí se o prázdninách zbláznilo, potvrzují meteorologové

16. září 2014, 06:00, jak
Okres - Teploty v šumperském okrese byly poslední prázdninový měsíc pod dlouhodobým normálem. Velmi nízké teploty blížící se mrazu zaznamenali meteorologové na několika místech Hanušovicka a Hrubého Jeseníku. Také sluníčka bylo méně, než je v této době zvykem. Začátek léta přitom začal slibně.

 „Nejnižší minimální teplota, dva stupně nad nulou, byla zaznamenána 25. srpna v Hanušovicích,“ uvedla Věra Šeděnková z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě. Srpnové počasí bylo zhruba o půl stupně studenější, než bývá obvykle. Slunce svítilo zhruba o čtvrtinu méně, než je obvyklé. Nejméně ho bylo na Šeráku. „Naopak nejvyšší denní úhrn slunečního svitu jsme naměřili na stanici Dubicko, konkrétně to bylo v sobotu 2. srpna, kdy zde svítilo dvanáct a půl hodiny,“ dodává další meteorologický údaj Šeděnková.

Červenec se vydařil

Úplně opačný charakter mělo počasí v červenci. Celý měsíc totiž patřil mezi teplotně nadnormální. Nejvyšší teplotu naměřili meteorologové v Pasece na Uničovsku, sluníčko svítilo o jedenáct procent více, než je dlouhodobý normál.
Aktivita naší nejbližší hvězdy, málo srážek a oblačnosti zavinilo abnormální sucho, které postihlo celý region. Na několika místech Šumperska musely být z provozu vyřazeny vodní elektrárny, došlo i k několika lesním požárům.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 22.9.2014 07:33
Titulek: Od jihu se blíží písečná bouře
Autor: Klik
36
206
která to zde všechno promění v poušť. V druhém sledu přicházejí nomádi s velbloudy. Prognoza na rok 2015. Bude PĚKNĚ, to znamená totální sucho. Vodárny přijdou o kšeft. Umývat se budeme pískem zdarma. Než někdo všechen písek na poušti koupí.
Reagovat