ZPRÁVY

Počasí se o prázdninách zbláznilo, potvrzují meteorologové

16. září 2014, 06:00, jak
Okres - Teploty v šumperském okrese byly poslední prázdninový měsíc pod dlouhodobým normálem. Velmi nízké teploty blížící se mrazu zaznamenali meteorologové na několika místech Hanušovicka a Hrubého Jeseníku. Také sluníčka bylo méně, než je v této době zvykem. Začátek léta přitom začal slibně.

 „Nejnižší minimální teplota, dva stupně nad nulou, byla zaznamenána 25. srpna v Hanušovicích,“ uvedla Věra Šeděnková z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě. Srpnové počasí bylo zhruba o půl stupně studenější, než bývá obvykle. Slunce svítilo zhruba o čtvrtinu méně, než je obvyklé. Nejméně ho bylo na Šeráku. „Naopak nejvyšší denní úhrn slunečního svitu jsme naměřili na stanici Dubicko, konkrétně to bylo v sobotu 2. srpna, kdy zde svítilo dvanáct a půl hodiny,“ dodává další meteorologický údaj Šeděnková.

Červenec se vydařil

Úplně opačný charakter mělo počasí v červenci. Celý měsíc totiž patřil mezi teplotně nadnormální. Nejvyšší teplotu naměřili meteorologové v Pasece na Uničovsku, sluníčko svítilo o jedenáct procent více, než je dlouhodobý normál.
Aktivita naší nejbližší hvězdy, málo srážek a oblačnosti zavinilo abnormální sucho, které postihlo celý region. Na několika místech Šumperska musely být z provozu vyřazeny vodní elektrárny, došlo i k několika lesním požárům.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 22.9.2014 07:33
Titulek: Od jihu se blíží písečná bouře
Autor: Klik
29
172
která to zde všechno promění v poušť. V druhém sledu přicházejí nomádi s velbloudy. Prognoza na rok 2015. Bude PĚKNĚ, to znamená totální sucho. Vodárny přijdou o kšeft. Umývat se budeme pískem zdarma. Než někdo všechen písek na poušti koupí.
Reagovat

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).