ZPRÁVY

Platy rostly, peněz lidem přesto ubylo

14. ledna 2014, 09:00, Jaroslav Kropáč
Platy rostly, peněz lidem přesto ubylo Okres - Průměrné mzdy na Šumpersku v závěru minulého roku nepatrně vzrostly. Prakticky však lidem peněz ubylo. Kvůli zdražování zboží a služeb klesly reálné platy o téměř jedno procento. Ekonomické výsledky našeho regionu patří podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) v Olomouci k nejhorším v republice.

„Nižšího mzdového průměru než náš region dosáhl jen kraj Karlovarský, Zlínský a Pardubický,“ uvádí ve své zprávě ČSÚ. V třetím čtvrtletí minulého roku dosáhla průměrná reálná mzda v Olomouckém kraji 21 727 korun. Průměrná hrubá mzda se sice meziročně zvýšila, do záporných hodnot ji ale poslala inflace ve výši jednoho a půl procenta. Citelně to lidé pocítili hlavně při nákupu základních potravin a služeb. „Vinu vidím hlavně u obchodníků, kteří potraviny prodávají předražené. Na konci roku se k tomu ještě přidala oslabená koruna, takže ani v novém roce nás nečeká nic hezkého,“ okomentovala tržní situaci čtenářka Týdne Pavlína Heckelová ze Šumperka.

Zdražování bude pokračovat

Už na začátku roku oznámili někteří prognostici další růst cen potravin o zhruba osm procent. Reálné mzdy tak podle všeho v příštích týdnech dál poklesnou, ekonomicky zaostalému regionu to může způsobit další problémy a pravděpodobně urychlí růst nezaměstnanosti. „Vývoj počtu lidé bez práce se dá těžko předpovídat, na podzim ji hodně ovlivnil konec sezónních prací, což je ale celkem očekávaný jev,“ dodává ředitel šumperského úřadu práce Ivo Bartl.


Ilustrační foto: jak
Kupní síla obyvatel šumperského okresu se opět snížila.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 14.1.2014 09:32
Titulek: Super hrubá mzda
Autor: dělník
130
130
Super hrubá mzda 21.900,-.......čistá ruka 13.300,- .....kouzla statistik.
Reagovat
Datum: 14.1.2014 09:45
Titulek: Bez titulku
Autor: Tydlidum
144
144
A proč Ivo Bartl v tomto článku mluví jak nějakej Hotentot?
„Vývoj počtu lidé bez práce se dá těžko předpovídat, na podzim ji hodně ovlivnil konec sezónních prací, což je ale celkem očekávaný jev,“
Reagovat
Datum: 16.1.2014 07:21
Titulek: platy, penze a ceny
Autor: radka
136
128
Je pravda, že to, co nám zbývá v kapse je poslední dobou dost málo na placení životních potřeb. Opravdu nepříjemnou a možná největší částí ceny zboží jsou marže obchodníků. Je téměř normální, že šumperský obchodník má marži někde kolem 70 až 100%. Chápu to, nechce se mu dělat a tak zaměstnává kohokoliv, ale proč takto cenově pracuce i Jednota, to nechápu. Mnohdy platí, že rozdíl v cenách mezi Jednou v Čechách a Jednotou Zábřeh je i 100%. Že by generační problém, kdy se vedení v Zábřehu snaží honem dohnat to, co zanedbalo v komunismu? Možná, že předsda a představenstvo zdejší zábřežské Jednoty už dávno doma leží pod kyslíkem a pracují za ně nějací najatí mladí. Pak se omlouvám, ale vyměňte představenstvo. Konec konců Jednotu nebudovali jen oni, ale i mí rodiče.
Reagovat
Datum: 16.1.2014 08:22
Titulek: Nějak nechápu...
Autor: cinique
135
115
Každý prodejce bude vždy prodávat za tu nejvyšší možnou cenu, za kterou si jeho nabízené zboží budou zákaznici kupovat. Takový je zákon trhu a je asi dosti naivní a pomýlené očekávat, že se bude kdokoliv chovat jinak. Pokud mají někde vysoké marže, nakupujte jinde. Když to udělají všichni, pak jim nezbude, než marže snížit. A pokud jste si jistá, že jsou jejich marže kolem 100%, pak si vezměte příklad ze svých rodičů a vybudujte si vlastní Jednotu (nebo třeba Dvojtu), otevřete někde hned naproti vlastní obchod nebo stánek, můžete zavést marži 80%, což je pořád pěkný, bývalých zákazníků Jednoty u vás budou stát fronty, a budete těžce za vodou.
Reagovat
Datum: 17.1.2014 07:23
Titulek: Marže
Autor: radka
174
136
Doufám, že cítíte, jak to co jste napsal zní hloupě. Chci nakupovat výsledky práce českých rukou, ale nesmí být na konci prodejního řetězce lump. Podívejte se kamkoliv k našim sousedům, nemyslím supermarkety, kam nechodím, všade najdete v obchodě majitele. Nikdo ho nemusí živit. Váše výroky trochu zavání Klauzovštinou a to je nemoc, kterou lze přeléčit pouze prachem a olovem.
Reagovat
Datum: 17.1.2014 11:29
Titulek: Re: Marže
Autor: aNONYM
154
132
Léčit výroky prachem a olovem umí jen vylízaní fanatikové. Ten obchod, jak píše cinique, si přece klidně můžete otevřít a vydělávat na těch 80% marže. Ale je jasné, že jako teoretik jen mluvíte a pro zlepšení věci nehnete prstem. Zajímalo by mě, kolik máte doma oblečení, elektroniky, el. spotřebičů, nábytku, kuchyňského skla a nádobí vyrobeného v ČR. jistě 100%, když tak horlíte pro české značky.
Reagovat
Datum: 17.1.2014 18:01
Titulek: Re: Marže
Autor: cinique
170
143
Nevím jestli to, co jsem napsala, zní hloupě. Ale ona pravda často zní hloupě. Je chválihodné, že chcete nakupovat české výrobky. Ale tomu zbytku opět moc nerozumím. Myslím, že je jedno, jestli nějaký prodejní řetězec je německý, český nebo nadnárodní. Je jedno, jestli je to nějaká obří korporace, akciovka nebo družstvo. Všichni si konkurují, všichni fungují na jednom trhu a všichni se budou chovat stejně = nasadí nejvyšší možné ceny, za které si jejich zboží někdo ještě koupí. Pochopte, že se chovají logicky a pokud jejich zboží za tyto ceny někdo kupuje, tak proč by šli s cenou dolů?
A koho považujete za majitele družstva? Těch 10 členů představenstva? A ve které z těch jejich nejméně 200 provozoven jste je hledala, že jste si tak jistá, že je nikde nenajdete? Ačkoliv asi máte pravdu, skoro všichni jsou v důchodovém věku a asi mají na práci "lepší" věci, než se handrkovat po všech svých prodejnách.
U sousedů, stejně jako u nás, často majitele v obchodě najdete. Pokud je to majitel, který má právě jen ten jeden obchod. Ale sama snad cítíte, jak to zní hloupě, očekávat, že zrovna v té vaší prodejně bude prodávat majitel řetězce, čítajícího desítky až stovky prodejen.
Ono řídit takový kolos a zajišťovat práci pro tolik lidí asi taky nebude úplně jednoduché a pokud si vážně myslíte, že se tito lidé jen flákají a tvrdíte, že je jejich tisíce zaměstnanců musí živit, pak vidíte svět vzhůru nohama a měla byste možná sama uvažovat o léčbě - přičemž způsob léčby ráda přenechám na vás. Pokud máte dobré zkušenosti s léčbou prachem a olovem, tak prosím, přeji hodně štěstí a brzké uzdravení.
Reagovat
Datum: 19.1.2014 08:31
Titulek: marže
Autor: radka
118
123
Asi nebudete patřit mezi lidi, kteří přežívají z vydělaného příjmu. Jste zastáncem vyšších cen. No dobře. Je to jedna z možností která se při prodeji používá. Tedy vysoká cena a nebo množství prodaných výrobků. Nechám na každém, co se mu více líbí. Jezdím po naší vlasti a vidím, že je možné prodávat i to množství. Tam jsou většinou fronty lidí. Třeba u benzinové pumpy na Studené Loučce, či u hospody v obci Kaňk u Kutné hory, nebo u hospody v Horoměřicích a nebo přímo v Praze v bistru proti ministerstvu financí u Budějovické. Jezděte a přesvědčte se taky. Ono to opravdu jde a nemám jediný důvod souhlasit s tím, co kdysi říkal popletený Klaus. Stejně tak mě mrzí i to, že máme skoro nejdražší léky v Evropě, kde čistě náhodou regulace cen funguje, ale kde dovozce a lékárna dávají dohromady 66% marze. No a pokud jde o jednotu, asi se zbytečně necháváte unášet silou své myšlenky. Psala jsem o rozdílu cen mezi Jednotou Zábřeh a oastatními Jednotami. A že ty rozdíly jsou až tak propastné, to si opravdu můžete zjistit. Pokud někdo histrii Jednoty zná, pak ví, jak se vytvořila. Opravdu nehodlám zakládat totéž. Ráda bych pomohla při umravnění již existujícího. Pro srovnání uvádím jednu firmu, která existuje v obci Trhový Štěpánov. Je to firma RABBIT, která má po Čechách asi 250 prodejen masny. Je zvláštní, že ona si úroveň služeb a cen uhlídat dovede a ty prodejny má na mnohem větší ploše než Jednota Zábřeh. Pokud se mi je podaří dostat sem do Šumperka, uvidíte jak začnou klesat ceny masa a masných výrobků. Je to firma, která se zabývá prodejem množství. Na štěstí asi nezastupujete názor většiny. Zeptejte se lidí, jestli chtějí vaše rady a vyšší ceny.
Reagovat
Datum: 19.1.2014 13:01
Titulek: Re: marže
Autor: aNONYM
149
152
Nikdo se tu vyšších cen nezastává a doufám, že jste jediná, kdo to nechápe.
Reagovat
Datum: 20.1.2014 09:16
Titulek: re
Autor: radka
119
133
Jak je vidět, budete asi fundovaný člověk na odhady všech chyb. Možná proto se podepisujete aNONYM. Pozorně jsem si přečetla mnoho vašich komentářů. Jsou jasné až průhledné. Ráda se zúčastním školení na odstraňování svého nechápání.
Reagovat
Datum: 20.1.2014 12:41
Titulek: Re: re
Autor: aNONYM
142
127
Tak mi napište, kde se někdo zastává vyšších cen. Konkrétní citát, prosím.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.