SPORT

Plachtařka ze Šumperka na domácí půdě bronzová

13. června 2007, 13:40, Rejdakce
Plachtařka ze Šumperka na domácí půdě bronzová Šumperk - Po dvoutýdenním soutěžním maratonu skončilo 14. Plachtařské mistrovství ČR, pořádané Aeroklubem Šumperk pod záštitou Aeroklubu ČR, úspěchem.

Nově nominovaná členka české reprezentace Pavlína Horáčková z Aeroklubu Šumperk vybojovala bronzovou medaili v klubové třídě. Navíc v příštím měsíci bude hájit naše národní barvy ve francouzském Romorantinu  na Plachtařském mistrovství světa.

Piloti během šumperského mistrovství uletěli ve složitých meteorologických podmínkách  v klubové třídě 7 a v kombinované třídě 9 platných disciplín (minimální počet jsou 4 pro uznání platnosti mistrovství).  Nejvyšší  české plachtařské soutěže, PMČR, se zúčastnilo 56 pilotů (po 28 v každé třídě).

 

   V silné konkurenci, mezi níž se na startovní rošt postavili i členové českého reprezentačního týmu a medailisté ze světových a evropských mistrovství v plachtění (Hana Vokřínková, Jana Vepřeková, Petr Krejčiřík, Tomáš Suchánek, Roman Mraček, Pavel  Loužecký, Jaroslav Tomaňa) vybojovali mistrovské tituly  Roman Mraček (Ae Plzeň-Letkov) v klubové a  Tomáš Rendla (Ae Zbraslavice) v kombinované třídě. Z pohledu závodníků byly plachtařsky nejvydařenějšími dny oba soutěžní pátky. V prvním z nich (25. května) doletělo do cíle na šumperské letiště osmačtyřicet větroňů, prvního června dosedlo na letištní plochu  pětačtyřicet závodníků ve svých strojích.

Opačně ve čtvrtek 24. května ulétly celou trať jen čtyři kluzáky, ostatní soutěžící dolétli buď s pomocí motoru, nebo seděli po východočeských a polských  polích, transportní vozidla se vracela zpět se složenými větroni  dlouho do noci.

 


 

Zajímavosti PMČR:

   Největší větroň na PMČR: „orchidej modrého nebe“, motorizovaný kluzák ASW BLE 22,  rozpětí křídel více než 26 m. Majitelem je Tomáš Rendla (Ae Zbraslavice), čerstvý mistr republiky v kombi.

   Nejmladším závodníkem byl nadějný Petr Svoboda (ročník 1988, Ae Plzeň-Letkov), celkově na 9. místě v klubové třídě. Nejstarší závodník, kterého stále baví závodně létat: Vladimír  Spilka (ročník 1940, Ae Hranice), obsadil v kombi 27. místo.

 

   Nejvyšší průměrné rychlosti dosáhl v kombi třídě Tomáš Rendla při prvním soutěžním dni (neděle 20. května), a to 131 km/h. O den později drží rychlostní rekord mistrovství v klubové třídě Ivan Harašta (Ae Karlovy Vary) s průměrnou hodinovou rychlostí 93,2 km. Nejdelší uletěná trať v disciplínách v kombi měřila 484 km a zdolal ji Tomáš Rendla (4. soutěžní den, čtvrtek 24.5.), v klubové třídě uletěla ve stejném dni trojice Jan Hlaváček (Ae Rakovník), Martin Hřivna (Ae Zbraslavice) a Tomáš Suchánek (GAC Benešov) trať o délce 405,3 km.

 

   V každé ze dvou tříd soutěžil manželský pár: v klubové Dana a Ivan Novákovi (létají pod hlavičkou Ae Ústí nad Orlicí, Ivan obhajoval loňský titul mistra republiky, vybojoval bronz, Dana Nováková je mistryní republiky v plachtění žen 2007). V kombinované Eva a Pavol Černí (Eva – Ae Příbram - si domů odvezla ženský bronz, Pavol  Černý (Ae Bratislava, v celkovém hodnocení pátý).

 

 

14. plachtařské mistrovství České republiky

Klub - Celkové výsledky

 

 

 

#

Pilot

Aeroklub

Kluzák

Body celkem

1

IF

Roman Mraček

Plzeň-Letkov

LS 1 f

5584

2

O2

Martin Hřivna

Zbraslavice

ASW 19

5408

3

DI

Ivan Novák

Ústí nad Orlicí

Std. Cirrus

5399

4

IMI

Jindřich Švorc

Letňany

Std. Cirrus

5277

5

SX

Tomáš Suchánek

GAC Benešov

Std. Cirrus

5097

 

14. plachtařské mistrovství České republiky

Šumperk, 20. 5. - 2. 6. 2007

 

Klub ŽENY - Celkové výsledky

 

 

#

Pilot

Aeroklub

Kluzák

Body celkem

 1

AC

Dana Nováková

Ústí n/Orlicí

Std. Cirrus

4768

 

 

 

 

 

 

 

 2  XC

Hana Vokřínková

Hodkovice

Std. Cirrus

2695

 3  SU

Pavlína Horáčková

Šumperk

Std. Jantar

2130

             

 

 

 

 

14. plachtařské mistrovství České republiky

Šumperk, 20. 5. - 2. 6. 2007

 

kombi - Celkové výsledky

 

 

 

#

Pilot

Aeroklub

Kluzák

Body celkem

1

PF

Tomáš Rendla

Zbraslavice

ASW 22BLE

5953

2

GX

Jaroslav Tomaňa

Zbraslavice

Discus 2

5704

3

LK

Lubor Kuvík

Air Sympatia

Ventus 2cT/18m

5596

4

JB

Pavel Loužecký

Přibyslav

LS 8

5496

5

BA1

Pavol Černý

Bratislava

Nimbus 2 b

5368

 

 

14. plachtařské mistrovství České republiky

kombi ŽENY - Celkové výsledky

 

 

 

#

Pilot

Aeroklub

Kluzák

Body celkem

1

CZ

Jana Vepřeková

Dvůr Králové

Ventus 2c/18m

5185

2

VL

Jana Trešlová

Raná

Discus

3726

3

ZIP

Eva Černá

Příbram

Discus

3719

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 29.6.2007 21:16
Titulek: letiště
Autor: Turner
35
Rád na letiště občas zajedu, pokoukám a nasávám tu zvlaštní atmosféru dobrodružství, která tu poletuje společně s lidmi ve větroních a letadlech. Republikové mistrovství jsem pečlivě sledoval, hlavně přistávání bylo kolikrát dost drsné. Ale od návštěv pěkného koutku mého kraje mě neodradí.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.