ZPRÁVY

Piloti soupeří o titul plachtařského mistra

6. května 2014, 08:29, jak
Piloti soupeří o titul plachtařského mistra Šumperk - Desátý ročník Jarního poháru Jeseníků probíhá právě v těchto dnech na ploše Aeroklubu Šumperk. Soutěže se účastní zhruba padesát pilotů, které čeká boj s větrnými proudy i špičkovými soupeři.

 „Letos máme odlétané už dvě platné disciplíny, k uznání závodů potřebujeme čtyři, tak doufám, že to vyjde,“ řekl Týdnu ředitel soutěže Jan Vlček. Piloti bezmotorových letounů létají ze Šumperka několika set kilometrové přelety po celé republice, vyhrává ten, kdo se zpátky do Šumperka vrátí v co nejkratším čase. Více než u kteréhokoli jiného sportu je plachtařina závislá na počasí. „Například vloni byly meteorologické podmínky tak špatné, že se moc nelétalo a celé závody byly neplatné,“ dodává Vlček.

Šance pro diváky

Nejatraktivnější podívanou pro diváky nabízí plachtařské závody při hromadných startech a pak při přistávání letounů. Vzhledem k tomu, že hodinu startu určuje především počasí, vyplatí se sledovat webové stránky šumperského aeroklubu, které nabízí podrobnější informace. Brány letiště jsou lidem dokořán, pohybovat se však mohou jen po vymezených plochách, nikoli po vzletové dráze.


Foto: red

Vzletová dráha šumperského letiště je poseta větroni, které čekají na start v desátém ročníku plachtařských závodů.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.