ZPRÁVY

Pietní akt připomene tragédii v ukrajinském Malíně

11. července 2012, 13:50, mošo
Nový Malín – U příležitosti 69. výročí vypálení Českého Malína na Volyni bude v sobotu 14. července odhalen rekonstruovaný pomník v Novém Malíně na Šumpersku. Slavnostní akt se uskuteční v rámci tradičního pietního setkání věnovaného vzpomínce na bezmála čtyři sta zavražděných volyňských Čechů.

Pietní vzpomínka pořádaná Sdružením Čechů z Volyně a jejich přátel, Iniciativou pro podporu vypálených obcí a obcí Nový Malín se uskuteční od 10.30 hodin u památníku obětem tragédie v Novém Malíně. Na program je zařazena také panychida za oběti tragédie, kterou bude sloužit patriarcha pravoslavné církve.

V průběhu pietní vzpomínky odhalí zrekonstruovaný pomník místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Lubomír Zaorálek společně s náměstkem hejtmana Olomouckého kraje Radovanem Rašťákem. „Byl doplněn o žulová tělesa, která nesou jména všech bezmála čtyř set obětí tragédie v Českém Malíně. Celkem se jedná o více než pět tisíc písmen. Autorem je kameník ze Šumperka Jan Holub,“ uvedl starosta Nového Malína Josef Minář. Celkové náklady rekonstrukci činily zhruba 430 tisíc korun. Olomoucký kraj přispěl částkou 240 tisíc korun, zbytek byl vyčleněn z obecního rozpočtu. Olomoucký kraj v letošním roce poskytl celkem 1,5 milionu korun na obnovu a revitalizaci pietních míst v Javoříčku, Zákřově a v Novém Malíně.

„Na vzpomínku v Novém Malíně naváže obdobné setkání v Žatci v Ústeckém kraji v neděli 15. července tohoto roku. Právě z okolí Žatce přišli v 19. století Češi na Volyni. V rámci této vzpomínky bude rovněž podepsáno memorandum o spolupráci mezi Iniciativou pro podporu vypálených obcí a Sdružením Čechů z Volyně a jejich přátel s cílem posílit vzájemnou spolupráci ve vztahu k udržení odkazu Českého Malín,.“ doplnil předseda Iniciativy pro podporu vypálených obcí Filip Žáček.

Obec Český Malín byla založena na území dnešní Ukrajiny skupinou českých přistěhovalců v roce 1871. Dne 13. července 1943 byly však obce Český Malín a Ukrajinský Malín obklíčeny německým oddílem čítajícím 1500 mužů. Obyvatelstvo Českého Malína vyhnali do ulic a odvedli do sousedního Ukrajinského Malína, kde je rozdělili dle věku a pohlaví. Muži a některé ženy uhořeli v kostele, který Němci zapálili. Ti, kdo se snažili utéci, byli zastřeleni nebo ubiti. Většinu žen, děti a starce odvlekli zpět do Českého Malína, kde je nahnali do stodol, jež následně podpálili. Osudného dne bylo zavražděno celkem 374 Čechů a 26 Poláků, v Ukrajinském Malíně bylo celkem 132 obětí. Po válce se někteří přeživší obyvatelé a osvobozenečtí vojáci usadili v obci Frankštát na Šumpersku, který byl v roce 1947 přejmenován na Nový Malín.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).