ZPRÁVY

Petra Juřičková: „Moje práce vlastně připomíná hru s kostkami.“ROZHOVOR

8. září 2015, 15:00, Hana Písková
Zábřeh - Rozhovor pro tento týden vznikl úplně náhodou a nečekaně. Neplánovaně jsem narazila na ženu, kterou bych označila za „jednotku nadšení“. A protože mě baví lidé, kteří dokážou jakoukoli profesi povznést na umění, o rozhovor jsem požádala. Určitě znáte ten starý příběh, který ukazuje, jak velký rozdíl může být mezi dvěma zedníky, z  nichž jeden si myslí, že prostě dává cihlu k cihle a čeká na konec pracovní doby, zatímco druhý bezpečně ví, že staví chrám a tudíž dělá velmi povznášející a důležitou práci. Toho druhého mi připomnělo setkání s interiérovou poradkyní Petrou Juřičkovou ze Zábřeha. Její zapálení pro věc se zcela samozřejmě přelévá nejen do její práce, ale i do lidí a dlouho přetrvá.

 Jak dlouho se věnujete interiérovému poradenství?
Snad dvacet let. Začalo to vlastně tím, že jsem pracovala jako účetní ve stolárně a začala jsem se zajímat o to, jak od začátku vzniká dnešní nábytek. Zajímal mě celý ten výrobní proces a nakonec jsem zjistila, že by mě vlastně tohle bavilo daleko víc než účtování.

Vaše profese, pokud vím, dnes ale potřebuje ještě mnohem více. Doba vyžaduje zvládnutí počítačových programů, ale současně empatii k lidem, znalost spousty věcí z oblasti životního stylu.
Ono se všechno nestane ze dne na den. Firma, pro kterou jsem pracovala, skončila a kamarád mi nabídl, jestli nechci prodávat interiérové doplňky. Od těch už byl krůček k nábytku, který sídlil o patro výš. Zjistila jsem, že existuje program na navrhování kuchyňských prostor, který se ale v té době při prodeji sektorového nábytku moc nevyužíval. Mě to chytlo. Říkala jsem si, že přece lidé budou rádi, když jim ukážu, jak by to v jejich domečku mohlo vypadat, že budou mít možnost líp si to představit.

Zdá se mi to, anebo je pravda, že v této, pro mě docela technicky zaměřené profesi vidíme často ženy?
Ono to není zas až tak úplně složité. Já jsem si nejdřív nastudovala normy, abych věděla, jak má být například široký průchod, jaká je ideální výška pracovní plochy a další věci. Dá se to zvládnout docela rychle. Pak už je to o představivosti a tu mají, myslím, většinou ženy lepší. Muži jsou skvělí technici, ale my ženy v sobě máme takové to spojení, že se výsledek musí líbit a zároveň být funkční. Nábytkařina, to je taková hra s kostkami. Záleží, jak kdo dobře zvládne ty kostky sestavit k sobě a nadchnout pro to zákazníka.

Já vím, že to, co vás teď hodně baví, je zdravé spaní. Jak jste se dostala k němu?
Když něco děláte hodně dlouho, může vás to přestat naplňovat a snažíte se posunout dál. A myslím, že tohle je něco, čím má smysl se zabývat. Hezky to řekl třeba Marek Eben. Zmínil něco v tom smyslu, že jak si večer ustelete, tak si lehnete. A jak si lehnete, tak také ráno vstanete a takový budete mít den. A to ovlivní i spoustu lidí kolem vás. Taková matrace, to není jen podložka do postele. Jde o to, abyste si dobře odpočinula, aby vám to něco přineslo.

Co například argumenty dnešních mladých lidí, kteří cestují po světě a chtějí žít víc v přírodě? Proč bychom měli řešit nějaké matrace, když lidé v Asii usínají třeba na zemi a naše babičky bez speciálních matrací také přežily?
Jenže my jsme nevyrostli v Asii. A naše babičky neseděly každý den dlouho za počítači nebo v autě. Mám osobní zkušenost s mojí maminkou. Před pár lety musela ráno hodinu sedět a odpočívat, aby byla přes den schopná fungovat. Stupňovaly se jí bolesti páteře. Stačily dva roky spaní na matraci, kterou jsme vybrali na doporučení lékaře, a problémy jsou ty tam.

Vy prý lidem uvaříte kávu a přimějete je, aby si na vybrané matraci důkladně poleželi. Asi zažíváte při práci docela legraci?
Když přijdou lidé v páru, muž často hledá tvrdou matraci, myslí si, že to je pro ně nejlepší, naopak ženy mají většinou rády takové to měkčí dolehnutí. Snažím se jim opravdu vysvětlit, že posezení nestačí a doporučuji poležet alespoň deset nebo patnáct minut na zádech a potom také na boku. Je to nutné, když chcete své peníze investovat do něčeho tak důležitého, jako je váš klidný spánek. Legrace u toho občas je. Některým lidem trvá, než se uvolní a pochopí, že to myslím vážně a že v dobrých prodejnách by to mělo být běžné.

O jaké matrace je mezi lidmi největší zájem?
Každý to má jinak. Každý člověk i každá matrace má svůj příběh. Každý z nás je jinak vysoký a těžký, každý má jiné návyky a řeší jiné problémy. V tom je ta práce právě zajímavá. A stejné je to i s matracemi. Máme tu matraci, která se vyvíjela speciálně pro pana prezidenta Havla, a jen proto, že se o ní Dáša Havlová někde náhodně zmínila, se na poptávku lidí začala vyrábět.

Když se s lidmi v průběhu dne často bavíte o spánku, jak vy sama nejraději odpočíváte?
(Smích.) Miluju spánek. On by se asi člověk měl snažit co nejvíc prožít, ale já patřím k těm spavějším. Kdybych mohla, vstávám v 11 a pak pracuju třeba do půlnoci. Já spím ale opravdu ráda.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 10.9.2015 22:57
Titulek: ucajdané hají
Autor: asistent ředitele
143
129
Hanko Písková, vy jste se vydala cestou PR, jež se má tvářit jako spontánní rozhovor. Vždyť je to hloupoučké :-)
Reagovat
Datum: 12.9.2015 04:07
Titulek: Re: ucajdané hají
Autor: Bažant
127
Autorka se právě probudila a napadlo ji dělat globální reklamu na matrace.
Reagovat