KULTURA

Petra Janů: „Měla jsem obrovské štěstí.“

16. srpna 2017, 10:00, Michaela Horáková, Roman Tyčka
Petra Janů: „Měla jsem obrovské štěstí.“ Šumperk - Stálice československé populární hudby Petra Janů se v září po pěti letech vrátí do Šumperka a Zábřeha. S novým koncertním programem za doprovodu skupiny Amsterdam vystoupí nejprve na zábřežském festivalu Flám fest v sobotu 9. září a o pár dnů později, v pátek 22. září, se představí také šumperským fanouškům v místním Domě kultury. Jak se zpěvačka na koncerty v našem regionu těší? I na to odpovídá v našem rozhovoru.

 Na úvod nám dovolte pogratulovat k významnému profesnímu jubileu. Vaše úspěšná pěvecká kariéra odstartovala před 45 lety. Co se vám vybaví při vzpomínce na hudební začátky?
Vybaví se mi oplácané děvče ze Sekyrkových Louček oplývající obrovským sebevědomím s domácí trvalou na hlavě. Žádná extra krasavice, která byla přesvědčena o své dokonalosti. Dnes vím, že to byl doslova zázrak, že si mě vybrali do Semaforu. Asi poznali, že by se z „toho“ dalo něco vykřesat. (smích)

Toužila jste od dětství stát se zpěvačkou, jak o tom sní mnoho malých holek?
Asi ano. Hudbě jsem se věnovala odmalička, žila jsem u babičky, která ráda a hezky zpívala a naučila mě spoustu písniček. Potom jsem zpívala všude, kde se dalo, ve školních sborech, na soutěžích a školních akcích.

A který okamžik v kariéře byl podle vás právě tím zlomovým?
Bylo jich víc. Na začátku určitě divadlo Semafor, potom setkání s mým budoucím mužem, který stál u všech počátečních úspěchů. Měla jsem velkou kliku, že jsem vždycky potkala ve správný čas ty správné lidi. Byli to tvůrci, kteří patřili ke špičce naší hudební scény. Ota Petřina, Zdeněk Rytíř, Karel Svoboda, Pavel Vrba…

Vydala jste spoustu desek. Kdybyste měla vybrat jen jednu píseň, která je neodmyslitelně spojená s vaší kariérou, na jakou by padla volba?
Opravdu se nedá vybrat jen jedna. Za všechny jsem vděčná. Beru jako obrovský dar, že i po těch mnoha letech mám písničky, které lidem dělají radost. Proto se musím usmívat, když dnes vidím mladé kolegy, kteří mají jeden hit a skuhrají, že už ho nesnáší, místo aby děkovali tomu nahoře, že ho lidé chtějí stále znovu a znovu poslouchat.

Za osudovou ve vaší kariéře můžeme označit dlouholetou tvůrčí spolupráci s autorskou dvojicí Ota Petřina a Zdeněk Rytíř, stejně tak s Ondřejem Soukupem a Petrem Jandou. Souhlasíte?
Určitě. Jak jsem již zmínila, měla jsem obrovské štěstí, že přesně v době, kdy jsem měla pocit, že by se mělo něco stát nebo změnit, objevily se tyto moje „sudičky“. Možná to bylo podle rčení, „je-li žák připraven, učitel se dostaví“.


Před pár lety jste absolvovala velmi úspěšné turné s Věrou Špinarovou, se kterou vás pojilo mnohaleté přátelství. Vzpomenete si ještě na tu chvíli, kdy jste se setkaly úplně poprvé?
Bylo to na Bratislavské lyře roku 1976. Hned jsme si porozuměly. Také neměla moc ráda tyhle „načančané“ akce, byla naprosto upřímný a rovný člověk a tohle nablýskané „divadýlko“ jí nedělalo dobře, stejně jako mně. Byly jsme odjakživa spřízněné duše.

Získala jste mnoho krásných rolí v různých českých muzikálech. Který z nich vás nadchnul nejvíce?
Milovala jsem Kytici v Semaforu. I dnes, kdybyste mě probudili o půlnoci, odezpívám Bludičku. Další, pro mě zlomový muzikál, byli Bídníci ve vinohradském divadle. Jsem pyšná na to, že jsem byla součástí představení, které otevřelo bránu tomu pozdějšímu muzikálovému boomu. (úsměv)

Také jste se objevila ve filmech.
No, natočila jsem pouze dva filmy a žádný nebyl na Oscara, ale jsem ráda, že jsem poznala, „jak se to dělá“. Ve filmu Koncert je pro mě důležité, že se zachytila atmosféra vystoupení z mých rockových začátků. Vůbec se neliší od toho, co se děje na koncertech dnes. Při natáčení druhého filmu Můj hříšný muž jsem si užívala spolupráci s Michaelem Kocábem, který k filmu dělal hudbu.

S metalovou kapelou Soustrast jste nahrála jeden z vašich nejúspěšnějších hitů, cover k písni Jedeme dál. Jak k takové spolupráci došlo?
Kytarista Soustrasti hrál v divadle Broadway v jednom muzikálu, kde jsem zpívala, tak mi píseň nabídl. Moc mě to potěšilo a natáčení bylo velmi příjemné. Zvlášť natáčení klipu, kde jsme s Petrem Jandou hráli rodiče. (smích) Byla to fakt velká zábava.

Jste stále velmi pracovně vytížená. Dokážete si najít i čas pro sebe, že můžete vypnout a jen tak relaxovat?
Jasně, na chalupě u Jindřichova Hradce v lese. Tam se všechno vypíná samo.

Máte vůbec čas vydat se sama za kulturou, na výstavu, do kina nebo na nějaký koncert?
Vzhledem k tomu, že mám sama dost práce, jsem trošku kulturní barbar. Naposledy jsem viděla muzikál Ples upírů, ten mě nadchl.

Jaký máte názor na současnou českou hudební scénu?
Myslím si, že všechno má svůj přirozený vývoj a každý, kdo má muziku rád, si v té obrovské nabídce najde „svůj šálek kávy“.

V září vystoupíte dvakrát v šumperském regionu. Na co se mohou vaši fanoušci během vystoupení těšit?
Na všechny moje hity, na novinky, na mou novou kapelu Amsterdam, na rockový zvuk a na veškerou energii, kterou do toho vystoupení všichni dáváme. Těšíme se.

A na závěr nám prozraďte, jaké jsou vaše plány do budoucna?
Po letech vydám s kapelou Amsterdam novou desku. Na přelomu října a listopadu pak pojedeme narozeninové turné s názvem Léta bláznivá, což leccos napovídá. (smích)


Foto: archiv

Populární zpěvačka Petra Janů připravuje koncerty v našem regionu. Během září vystoupí nejprve v Zábřeze a poté v Šumperku.

 
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.