ZPRAVODAJSTVÍ

Petra Akritidu: „Naše děti cvičí stupnice, rády si ale zahrají i Piráty z Karibiku.“

30. května 2017, 14:30, Hana Písková
Petra Akritidu: „Naše děti cvičí stupnice, rády si ale zahrají i Piráty z Karibiku.“ Velké Losiny - Při následujícím rozhovoru jsem si vzpomněla na své dětství, jak jsem jako nadšená prvňačka přinesla domů rodičům přihlášku, tenkrát do lidové školy umění, s tím, že se chci učit hrát na klavír. Rodiče souhlasili a zhruba po dvou letech sledovali, jak moje nadšení pro hudbu čím dál více uvadá. Moje paní učitelka klavíru totiž nepochopila, že nechci být slavnou koncertní umělkyní, ale chci si hrát prostě jen pro radost. Dnešní doba naštěstí přináší spoustu možností. Jen co já vím, v Šumperku si děti mohou vybírat ze čtyř hudebních škol, které nabízejí různé přístupy.
 A před čtrnácti dny mi volali lidé s dotazem, jestli vím, že ve Velkých Losinách budou mít nově svoji hudební školu. Ta škola se jmenuje Pamfilia, dosud fungovala přímo v centru Šumperka jako spolek nadšenců a od září získává statut základní umělecké školy, která bude mít nově působiště právě v podhůří Jeseníků. Šéfkou přípravného týmu a budoucí ředitelkou je klavíristka, učitelka a korepetitorka v jedné osobě – Petra Akritidu, se kterou jsem si povídala o plnění jednoho velkého snu.

Jak jste vůbec přišla na nápad otevřít ZUŠ ve Velkých Losinách?
Těch důvodů je hned několik. Děláme to hlavně proto, že spousta dětí z Velkých Losin, Loučné, Rapotína nebo Sobotína nemůže třeba i několikrát týdně dojíždět do Šumperka učit se hrát na hudební nástroj. Dalším důvodem je vstřícnost samotných Velkých Losin, podpora obce, která má o školu zájem. Další věcí je i fakt, že jsme se s mým přítelem rozhodli právě ve Velkých Losinách žít. Je to pěkná lázeňská obec a lidé tu k hudbě měli vždycky blízko mám teď na mysli dlouhou tradici jazzbandů v Losinách a Loučné.

Znamená to, že Pamfilia v Šumperku skončí? Co děti, které k vám teď docházejí do výuky?
Všichni žáci, kteří mají zájem s námi být dál, se přesouvají do Losin. Nově pro ně bude výhodou to, že zatímco doteď, když jsme fungovali jako spolek, byly ceny za výuku vyšší ve srovnání s klasickými zuškami, od září budeme mít podmínky srovnatelné. Dva roky jsme usilovali o to, abychom se dostali do rejstříku škol, což se letos v dubnu povedlo. Proto můžeme otevřít ZUŠ ve Velkých Losinách. Máme za sebou s dětmi už desetiletý cyklus, úspěchy na celostátních soutěžích. Chceme si samozřejmě děti, které už se hodně naučily, udržet.

Hudebních škol je na Šumpersku více. Čím je podle vás Pamfilia výjimečná?
Stavíme na kvalitních učitelích. Jde nám o to, aby to byli nejen dobří hudebníci, ale aby byli kompetentní jako učitelé v přístupu k dětem. Těm, kteří si s námi prošli těžkými začátky, nejde o nějaký přivýdělek, dělají tu práci proto, že je učení baví. Snažíme se přistupovat jinak i k výuce hudební teorie. Takzvanou hudební nauku jsme doteď s dětmi probírali interaktivní formou přímo v hodinách výuky hry na hudební nástroj. Od nového školního roku jako ZUŠ opět nebudeme mít klasickou hudební nauku, ale hudební dílny. Chceme, aby i hudební teorie děti bavila, takže mě o prázdninách čeká ještě sousta práce, chci pro děti připravit zajímavá skripta, která nám budou v hudebních dílnách pomáhat.

Slyšela jsem, že už teď v červnu budete mít v Losinách první vystoupení.
Zapomněla jsem zmínit, že výjimeční jsme snad i koncerty, které spolu s dětmi připravujeme. Vystoupení, o kterém mluvíte, nebude klasický koncert, ale spíš taková nadšenecká akce. Plánujeme happening v rámci celostátní akce ZUŠ Open. V sobotu 3. června se v 11 hodin děti ve Velkých Losinách rozprchnou po obci a zahrají na různých místech, třeba v parku poblíž centra. Ve 12 hodin budeme hrát společně na místním náměstí. Bude to takový náš úvod, aby se lidé dozvěděli, že tu 1. září otvíráme školu.

Co vaše děti vlastně umí zahrát?
Jako absolventka konzervatoře samozřejmě vím, že stupnice jsou důležité a že je dobré, aby se děti seznamovaly se všemi hudebními slohy od baroka až po modernu. Když ale přijde nějaký žák s tím, že se chce naučit zahrát nějakou oblíbenou filmovou hudbu, vítám to. U dětí v pubertě to přichází čím dál častěji. Na koncertech pak hrajeme třeba Piráty z Karibiku, Star Wars nebo Forresta Gumpa. Také v Losinách půjdeme prostě do terénu pobavit lidi.

O které hudební nástroje je mezi dětmi nejvíc zájem?
Tady na severní Moravě vede klavír a zobcové flétny. Následují asi kytary. Já jsem studovala konzervatoř v Kroměříži a vím, že na jižní Moravě je to jiné, tam jsou oblíbené housle a cimbálovky. Doufám, že zájem o housle i u nás vzroste, máme skvělou novou paní učitelku. A budeme rádi, když se od fléten děti posunou i ke klarinetu, saxofonu a dalším nástrojům.

Pokud by se chtěly děti z Velkých Losin a okolí do vaší školy přihlásit, jakou mají šanci?
Velkou. Naše škola bude mít do budoucna kapacitu 150 dětí. Zápis uspořádáme v základní škole ve Velkých Losinách ve čtvrtek 8. června. Pokud by se někomu tento termín nehodil, může zavolat a domluvit si náhradní.

Kromě toho, že budete v létě pro děti připravovat skripta, na co se těšíte?
Třeba na tábor, který pravidelně pořádáme. Ten letošní začne 15. července. Zaučujeme nový tým složený ze studentů a máme velkou radost, že v tom týmu jsou už mladí lidé, kteří s námi jezdili na tábory jako žáci. Každý rok je tábor věnován nějakému českému skladateli, kterého ale předem neprozrazujeme. Také se těšíme, že pro naši školu získáme ještě další kvalitní učitele, i když víme, že najít je asi nebude úplně jednoduché. Věřím, že najdeme lidi, které jejich profese opravdu baví a ocení, že v naší škole si spoustu věcí můžeme tvořit sami.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 1.6.2017 13:17
Titulek: Bez titulku
Autor: Bobina
74
Moc vám fandím, ať se daří.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 krát 2 vstupenky na koncert skupiny LIVE FOYN FRIIS QUINTET v čele s vycházející skandinávskou hvězdou jazzového vokálu, zpěvačkou Live Foyn Friis. Jedinečný hudební recitál se uskuteční v neděli 25. listopadu v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na koncert.

Soutěžní otázka:

Odkud pochází jazzová zpěvačka a skladatelka Live Foyn Friis?

A) z Finska
B) z Norska
C) z Dánska

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na setkání horolezců, dobrodruhů, turistů a milovníků extrémních sportů HOROVÁNÍ, které se uskuteční v sobotu 24. listopadu v Domě kultury Šumperk, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Martin Nedbal ze Šumperka, Lenka Kubíčková z Mohelnice, Zdenka Vojtková z Bludova a Lenka Skoumalová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.