ZPRÁVY

Petr Možný: „Zajímají mě zapomenutá místa i osudy lidí.“

30. června 2015, 12:00, Hana Písková
Petr Možný: „Zajímají mě zapomenutá místa i osudy lidí.“ Šumperk - Na festiválku Pradědovy letokruhy, který se konal už pošesté na Paprsku, se opět křtila kniha. Fandové místní vlastivědy si tu mohli poprvé prolistovat Putování k horské chatě Paprsek na starých pohlednicích a fotografiích autorů Zdeňka Gáby a Petra Možného. Petr Možný je kapitán v záloze a řadu let se věnuje sbírání pohlednic a fotografií, díky kterým už na Šumpersku vyšla řada zajímavých publikací. Kromě sběratelské vášně také rád bádá v archivech a vytahuje na světlo zapomenuté příběhy osobností vojenské historie.

 Záběr vašich zájmů a aktivit je široký. Jste především sběratel, fotograf nebo fanda do vojenské historie?
Především jsem filokartista, tedy sběratel pohlednic. Sbírám hlavně pohlednice severozápadní Moravy. Začal jsem Šumperkem, pak se to rozšířilo na Jeseníky, zabrousil jsem i do Orlických hor a na Krkonoše a potom jsem začal bádat v archivech. Podařilo se mi objevit několik zajímavých věcí. Píšu do vlastivědného sborníku Severní Morava. Jde o příběhy vojenských osobností, které sloužily v šumperských kasárnách za první republiky. A taky se snažím fotografovat, ale za fotografa profesionála se nepovažuji.

Hodně se o vás mluvilo také na vernisáži Vzpomínkové fotoknihy, kterou dávali dohromady senioři ze Šumperka spolu se studenty. Jim jste také zapůjčoval své pohlednice a dobové fotografie?
Pohlednice jsem půjčoval do více než třiceti publikací. Je to neuvěřitelné, ale jen letos jich vyšlo pět. Knížka Proč Javoříčko?, Na úsvitě svobody. Bratrušovská tragédie 31. března 1945, potom ten Paprsek, fotokniha a ještě v němčině vyšlo Neu Josephthal, což je publikace o zaniklé osadě u Branné.

Ne každý sběratel dostane příležitost své poklady publikovat. Jak jste toho dosáhl?
Měl jsem tu čest setkat se s docentem Františkem Spurným a s fotografem panem Josefem Pavlíčkem, kteří chtěli prostřednictvím Kulturního života v Šumperka ukazovat proměny našeho města, a já jsem jim začal půjčovat staré pohlednice. Trvalo to vlastně dvacet let a Šumperské proměny nakonec vyšly i jako kniha.

Knížka o Paprsku se setkala s velkým ohlasem. Proč jste se se Zdeňkem Gábou rozhodli zabývat právě tímto místem a čím je pro vás Paprsek magický?
Loni jsme na Paprsku křtili knihu o Králickém Sněžníku. Měli jsme pocit, že se vždycky tohle pohoří jen okrajově zmiňovalo v publikacích o Jeseníkách nebo Orlických horách, tak jsme to chtěli napravit. Stejně tak z Paprsku a jeho okolí nebylo zdaleka všechno zmapováno a tak jsme se vlastně už loni domluvili s majitelem chaty panem Mikou i s panem Ševčíkem, díky jehož nakladatelství Veduta Štíty knížky vznikají. V knize najdete nejen chatu Paprsek, ale i všechna městečka a vesnice v okolí. Nejvzácnější jsou tam snad pohlednice ze zaniklých osad Adamov nebo Ulrich.

A ta magie?
Staroměstsko je samo o sobě zajímavé. Je to ještě zachovalý kraj, málo dotčený turisty. Je tam krásně, čistý vzduch a dobří lidé.

Další vaší velkou vášní je vojenská historie. Co se vám podařilo vybádat?
Zajímají mě zapomenuté případy. Zabýval jsem se třeba vraždou příslušníka někdejšího SNB Bohuslava Kroupy. V Šumperku po něm byla kdysi pojmenována i ulice, dnešní Anglická. Jeho dcery tu dodnes žijí a na jeho životní příběh se zapomnělo. Zajímal mě osud plukovníka generálního štábu Františka Krátkého nebo majora Evalda, o kterých většina lidí dnes už ví jen díky názvům ulic. Těch jmen je hodně. Zajímám se také o opevnění, které bylo vybudováno před 2. světovou válkou.

Takzvaná pevnostní turistika je v kurzu. Kam byste poslal návštěvníka, který to v našem kraji nezná?
Na Šumpersku jsou například zajímavá dvě vojenská muzea ve Starém Městě pod Sněžníkem v bývalých kasárnách. Vlakem se dá zajet do Branné a z Branné se projít celou linií lehkého opevnění až do Starého Města. Odtud se pak můžete vydat přes pohoří Králického Sněžníku, to znamená přes Tetřeví horu a potom do údolí Dolní Moravy až na Králicko. Nedá se to všechno zvládnout za jeden den, ale je to velice zajímavá cesta. Já osobně jezdím každoročně na akci Cihelna, což je vojenská historická událost u Králík.

Na co se těšíte v nejbližší době?
Chystám se opět psát o jednom zapomenutém prvorepublikovém důstojníkovi, který sloužil v šumperských kasárnách. A taky prozradím, že se na mě obrátili lidé ze šumperského muzea, abych jim poskytl pohlednice šumperské sanatorky. Přinesl jsem jim celé album a těším se na vernisáž výstavy o tomto zapomenutém místě. Bude už 16. července.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 30.6.2015 13:08
Titulek: Bez titulku
Autor: aNONYM
108
Výstava o sanatorce? To je velmi dobrý nápad!
Reagovat
Datum: 30.6.2015 13:28
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Fylon
87
115
V sanatorce by šlo udělat muzeum šumperského bezdomovectví a devastace objektů po Sametu. Obsluhovali by to bezdomovci. Mohli by tam zadarmo bydlet. S naučnou stezkou na blízké bezdomovecké jeskyňky a chýše. Sanatorky je škoda. Poblíž rostou lysohlávky a zakuklená mládež tam chodí na procházky. Čili příjemné místo k životu. Je to zážitková aktivita.
Reagovat
Datum: 30.6.2015 15:52
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: aNONYM
101
104
Bezdomovci a pracovat? Vy pořád píšete o nějakých zážitcích, ale přijde mi, že sám jste dost mimo, tedy bez zážitků. S teorií tady mezi námi, první doskutérskou ligou, nevystačíte.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.