ZPRÁVY

Petr Fouček: „ Doufám, že velkolosinský papír se znovu dostane na Pražský hrad.“ROZHOVOR

28. července 2015, 12:00, Hana Písková
Petr Fouček: „ Doufám, že velkolosinský papír se znovu dostane na Pražský hrad.“ Velké Losiny Kořeny má na Znojemsku, odkud jeho děda – policista musel odejít jako předvoj při osidlování německého pohraničí v roce 1945 do Temenice a nakonec se usadil v Rapotíně. Nedá na jižní Moravu dopustit, ale protože on sám se už narodil v podhůří Jeseníků, uznává, že zdejší kraj má velké kouzlo, a díky své práci se sem snaží přilákat co nejvíce turistů.

 Dva a půl roku je totiž provozním ředitelem historického objektu, který nemá ve střední Evropě obdoby. Petr Fouček říká, že od profese technika se zaměřením na silnoproud ho do velkolosinské ruční papírny přivedla náhoda. Při návštěvě v jeho kanceláři mi nadšeně vyprávěl o experimentování, které nakonec vedlo k výrobě novinky v podobě rostoucího papíru, vzpomínal na návštěvu prezidentovy manželky a těšil se na další akce, které přinese druhá polovina léta i podzim.

Co jste se musel naučit nového za dobu necelých tří let v pozici provozního šéfa ruční papírny?
Zkušenosti z předchozího zaměstnání se hodily, protože jsem musel zvládnout práci ve výrobě, logistice i zásobování a ruční papírna je vlastně taková rodinná firma, kde musím jako provozní ředitel zvládat taky všechno. V prvé řadě jsem musel poctivě nastudovat historii celého tohoto objektu. Největší změna pro mě je spolupráce s nejrůznějšími úřady a zvládání dotací. Taky jsem musel změnit přístup k sociálním sítím. To je dnes velký fenomén, který nám hodně pomáhá přilákat do papírny nové návštěvníky.

V nějaké statistice jsem se dočetla, že zatímco celkově Olomoucký kraj zaznamenal za loňský rok asi tříprocentní pokles návštěvnosti turistů, velkolosinská papírna si naopak polepšila. Čím to je?
Lidé dnes tolik nezajímají běžné prohlídky různých objektů, vyhledávají zážitky. A to je také naše idea, kdy nechceme být jen památníkem papíru, ale chceme lidem nabízet něco navíc. V tuto dobu nám například denně běží program, ve kterém dva studenti čerpají s dětmi i dospělými papír, vytrhnou z něj obálku, poskládají, slepí a zapečetí. V poslední době nás až zaskočil zájem o večerní promítání v areálu papírny a návštěvníci jsou spokojeni také s novým audiosystémem pro vícejazyčné skupiny, který právě díky dotacím používáme od začátku prázdnin.

Takže podle vás přece jen turistický ruch v Jeseníkách sílí?
Je fakt, že za loňský rok jsme zaznamenali nárůst, ruční papírnu navštívilo přes jedenapadesát tisíc lidí. Je to výsledek práce všech našich lidí. Zároveň se nám tu ale říká „Za kopcem“. Olomoucký kraj končí s koncem dálnice, čili v Mohelnici. Změna nastane, až se zlepší dostupnost, a to i z polské strany. Když k nám dorazí návštěva z Prahy, všichni říkají, že se sem těší, jen je děsí ta cesta, kterou musí absolvovat.

Když jsme u té pražské návštěvy, vy jste papírnou provázel i manželku prezidenta Ivanu Zemanovou. Jak hodnotíte její návštěvu?
Byl jsem její návštěvou potěšen, protože ona je obyčejný člověk. Neváhala si máchat ruce v kádi s papírem a bylo vidět, že se jí u nás líbí. Na závěr schůzky jsem jí řekl, jaká je škoda, že už neplatí to, co se dřív učily snad i děti ve škole, totiž že velkolosinská papírna dodává papír na Pražský hrad. Za prezidenta Klause se na hrad začala dovážet pouhá imitace ručního papíru z Anglie. Slíbila, že se v tom pokusí něco udělat, a tak právě přemýšlím, že bychom se měli na Hradě připomenout.

Klasiku v podobě archů ručního papíru, obálek a různých přáníček se snažíte zjevně inovovat. Co je podle vás v poslední době největším lákadlem z vašich výrobků?
Letos jsou jedním z nejprodávanějších produktů přáníčka s moderním vypalovaným designem, s ražbou, taková kombinovaná přáníčka. Snažili jsme se zachovat minulost v podobě koláží nebo papíru s trávou, ale zároveň jsme přidali nové prvky, abychom šli s dobou. A doufáme, že hitem bude i náš rostoucí papír.

Rostoucí papír?
No, někdy mu říkáme i bylinkový nebo zelený papír. V Americe je to hit už rok, ale v Evropě se k jeho výrobě kromě nás nikdo neodhodlal. Experimenty trvaly měsíce. Do papíroviny začerpáme živé semínko, které po celou dobu výrobního procesu chráníme. Výsledkem je přáníčko, které jsme nazvali „Zasaď si mě“. Stačí ustřihnout papír se semínkem, zasadit a zalévat a vyroste vám aksamitník nebo několik druhů bylinek, které můžete použít při vaření.

Takže vlastně takový skoro jedlý papír?
Kdepak, jedlý papír připravíme na září. Kdo přijede do Losin na první festival čokolády, může si na jedlý papír u nás namalovat čokoládové obrázky a ty pak sníst.

Vím, že v těchto dnech si u vás návštěvníci mohou prohlédnout výstavu ilustrační tvorby Adolfa Borna. Co ještě v létě chystáte?
Na dlouhodobou spolupráci s panem Bornem jsme pyšní a výstava má u návštěvníků ohlas. Teď právě probíhá hlasování, zda při příštím večerním promítání chtějí lidé vidět spíše Kobry a užovky nebo Domácí péči, filmy, které zaznamenaly velký úspěch na festivalu v Karlových Varech. A na 8. a 9. srpna chystáme další Hrátky s papírem, které budou pro celé rodiny. Nabídneme aktivity, které u nás běžně nevidíte. Navštíví nás třeba paní, která se zabývá kaligrafií a text, který si přinesete, zaznamená touto technikou, nebude chybět jarmark, jízda na koních a další atrakce.

Odpočíváte vůbec někdy?
Já jsem neklidná osoba. Sport v poslední době sice moc nestíhám, po příchodu z papírny následuje většinou nějaká hobby práce doma nebo se věnujeme nejmladší dceři. Manželka se naštěstí věnuje masážím, takže mám domácí péči.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.