ZPRÁVY

Pěstounka na přechodnou dobu: „Dáváme dětem šanci na hezký život.“ROZHOVOR

24. března 2015, 09:00, Hana Písková
Šumperk - Pravidelné čtenáře rozhovorů Týdne asi překvapil titulek, v němž chybí konkrétní jméno a také klasická fotografie. Tentokrát to nejde jinak. Pěstounka, která mi rozhovor poskytla, nechce a ani nemůže uvádět své jméno, aby neublížila dítěti, které má v péči, a ani svým vlastním, už dospělým dětem. Pěstounskou péči na přechodnou dobu v poslední době řeší zejména sociální pracovníci i politici pod tlakem lidí, kteří vykřikují, že by stát měl mít nad těmito záležitostmi důslednější kontrolu. Některým vadí, že pěstouni jsou za svou činnost placeni a nemají jinou práci. Novelizovaná právní úprava pěstounské péče na přechodnou dobu vešla v platnost na začátku roku 2013. Většina pediatrů a dětských psychologů je novými možnostmi nadšená, jen společnost zřejmě potřebuje čas, aby si zvykla.

 Jak vás napadlo, že byste se mohla stát pěstounkou na přechodnou dobu?
S dětmi jsem pracovala vždycky, mám k nim opravdový vztah, a léta mého pracovního života mě zavedla pracovat i do dětského domova, kde jsem se setkávala s různými osudy dětí a jejich nejbližších. Po novele zákona o náhradní rodinné péči a po svých zkušenostech s osvojením dětí jsem si uvědomila, že můžu takovým dětem pomáhat i nadále. Rozhodla jsem se, že se taky stanu pěstounkou.

Co člověk musí absolvovat, aby se pěstounem na přechodnou dobu mohl stát?
I když mám vysokoškolské vzdělání a měla jsem praxi s vlastními osvojenými dětmi i s dětmi například v dětském domově, připravovala jsem se s dalšími uchazeči od ledna 2013 až do června 2014. Nejde jen o školení, ale také o spoustu vyšetření, posudků i návštěv a sdílení s lidmi, kteří se pěstounské péči věnují déle. Je to prověřování velmi zevrubné, kterým neprojde každý.

V jakých případech se přechodná pěstounská péče nejčastěji využívá?
Původně byla vlastně zamýšlena především pro děti, které se právě narodily, některé skončily třeba v babyboxu, a je zřejmé, že biologická matka se o ně nechce nebo nemůže z různých důvodů postarat. Dnes ale často potřebují pomoc na přechodnou dobu i starší děti, jejichž rodiče skončili například v nemocnici, ve vězení, ty situace jsou opravdu různé. Jde o to, aby o děti bylo co nejlépe postaráno v době, než se mohou vrátit ke svým rodičům nebo než se dostanou do nové rodiny.

Jak dlouho dítě v přechodné péči zůstane?
Vždycky se to řídí podle potřeb toho konkrétního dítěte. Nemělo by to podle zákona trvat déle než rok. Samozřejmě, když rodiče nebo noví osvojitelé dítěte potřebují od pěstouna pomoc nebo radu i v následujícím období, jsme k dispozici.

Těžké musí být období, kdy se pěstoun musí vyrovnat se ztrátou dítěte, jak dlouho trvá?

Musíme si uvědomit, že doba předávání je závislá na věku dítěte a je vždy individuální. Například miminko musíme předávat tak dlouho, až si zvykne na nové lidi a prostředí, aby si z toho neodneslo naprosto žádné psychické trauma. Stává se, že jeho nová rodina pak u vás jako u pěstounů ke konci přechodné péče doslova žije. Vy zase dojíždíte za rodinou a třeba i přespáváte u ní a jste ještě stále tomu dítěti nablízku. Postupně dojde k úplnému a plynulému předání dítěte. U některých dětí to trvá čtrnáct dní, u jiných i dva měsíce. Když je dítě veselé, spokojené, kontaktní, přijímá a zvykne si na novou rodinu snáz.

Musí být těžké držet si odstup, který je například sociálním pracovníkům doporučován.
Práce pěstounů a sociálních pracovníků jsou rozdílné činnosti. Jako pěstoun musím dítěti dát v začátku co nejvíce lásky a lidského kontaktu, protože malý človíček je do určitého věku schopen se citově navázat a poté se dokáže rozvíjet v této oblasti i v dalším svém životě. Fakt je, že celou dobu jsme školeni a připravováni na to, že dítě je u nás jen načas, a to si musíme stále uvědomovat. Zároveň ale malinké dítě potřebuje něhu, kontakt. Když miminko po čtyřech, šesti nebo devíti měsících předáváte, vždycky prožíváte ztrátu. Je to náročné, smutné i krásné zároveň.

Jaká je podle vás největší devíza tohoto přístupu oproti kojeneckým ústavům a různým domovům?

Je úžasné, když dítě dostane možnost strávit rané období svého dětství s jedním člověkem, s jednou tetou, která je s ním a jenom pro něj. Pediatři se vyjadřují v tom směru, že děti, které jsou umístěny v ústavech, častěji končí s různými problémy, zejména citovými, které je mohou poznamenat na zbytek života. Děti, které jsou navázány na jednoho člověka, zaznamenávají ohromný rozvoj.

Co říkáte na názor, že by pěstouni měli pracovat pro dítě zdarma a mít své další zaměstnání?
Zcela jistě by to bylo možné, kdyby se jednalo o zdravé dítě ze zdravých sociálních poměrů. Děti, které jsou umisťovány do pěstounské péče na přechodnou dobu, jsou ale ty, které si prožily jistá traumata. Ta bývají velmi různorodá, od ztráty nejbližších osob až po různé druhy zanedbávání nebo týrání. Takové děti vás opravdu potřebují 24 hodin denně, a to každý den. Proto není možné je dát do školky a odběhnout do zaměstnání. Pěstounská péče na přechodnou dobu se jmenuje přechodná právě proto, že se takovému dítěti budete věnovat cele po přechodnou dobu, než se vyřeší problém v jeho biologické rodině anebo se najde jiné vhodné řešení.

Co vám ta práce přináší, že jste ochotná přestát všechny těžkosti i nedokonalosti české legislativy?

Je to o vztahu k dětem, o mém přesvědčení, že jsem člověk, který dokáže a má chuť takovým dětem pomáhat. A věřím tomu, že krok, kdy se schválil zákon o pěstounské péči na přechodnou dobu, byl krokem správným směrem a že se s tím nakonec vyrovná i česká legislativa.

Vidíte už teď výsledky?

Myslím si, že se smysl této péče projeví hlavně v dospělosti dětí, které dnes potřebovaly naši pomoc. Spolupracujeme s pediatry, pedopsychiatry i psychology. A všichni vidíme ten posun, úžasné výsledky, které jsou evidentní. Nejhezčí je pocit, že můžu přispět k tomu, aby opuštěné nebo zanedbávané dítě získalo novou šanci na hezký život v milující rodině.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na narozeninový koncert svébytné a originální DYING PASSION. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. V H-clubu na Rooseveltově ulici v Šumperku to předvedou v pátek 29. března a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kteří půjdou na koncert zadarmo, vyrozumíme sms v den konání koncertu.

Soutěžní otázka:

Kolik řadových desek vydala šumperská skupina Dying Passion a jak se jmenuje ta poslední.

a) 8 alb, Black Threads
b) 9 alb, Transient
c) 7 alb, Amplify

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na premiéru hry Mandragora v podání Divadla Václav, o které jsme soutěžili minule, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Alice Kaplová ze Zábřeha a Marie Navrátilová z Mohelnice. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.