ZPRÁVY

Pekařovská pouť vstupuje do dalšího desetiletí

12. srpna 2014, 16:00, jak
Pekařovská pouť vstupuje do dalšího desetiletí Pekařov - Už tento víkend startuje v Pekařově jedenáctý ročník Pekařovské pouti. Nic pro příznivce stánkové veteše, hlasité reproduktorové hudby nebo herních přístrojů. Naopak milovníci tradice, historie a všeho starého si jistě přijdou na své. Na akci se chystají také flašinetáři, právě tyto hudební nástroje se totiž kdysi v obci vyráběly.

 „Program běží od sobotního rána, ale pokud má někdo méně času, doporučuji dorazit alespoň po obědě kolem třinácté hodiny tak, aby návštěvníci zažili hraní na flašinety, a také viděli původní kroj Podesní," řekl Týdnu místopředseda občanského sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné Karel Kocůrek. V pátek 15. srpna bude pouť zahájena v hostinci Na Rychtě v Hanušovicích. V sobotu bude akce pokračovat v Pekařově mší, vystoupením divadelního a folklorního souboru nebo například ukázkou lidových řemesel.

Obec proslavilo řemeslo

Ačkoli po druhé světové válce umění výroby flašinetů zcela zaniklo, patří Pekařov mezi znalci těchto historických nástrojů mezi opravdový pojem. Flašinety se tu vyráběly několik desetiletí v řemeslné firmě Kolbů. Dostaly se do mnoha zemí Evropy a dokonce i k protinožcům. Dodnes jsou tyto cenné kousky klenotem sbírek v mnoha muzeích. V Pekařově se tento víkend předvedou flašinety z Francie, Německa, Polska, Slovinska, Slovenska, Švýcarska a České republiky.


Foto: red

Pekařovská pouť je neodmyslitelně spjata s flašinety.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 12.8.2014 17:10
Titulek: Pekařovská pouť....
Autor: karel
26
Kterej mozek to vymyslel na stejný den jako je roztančená ulice?
Reagovat
Datum: 12.8.2014 18:33
Titulek: Re: Pekařovská pouť....
Autor: Anonym
31
Není jen Šumperk a jeho roztančená ulice. Také občané v jiných obcích a městech se mohou bavit a pořádat své kulturní akce.
Reagovat
Datum: 12.8.2014 19:16
Titulek: Re: Pekařovská pouť....
Autor: karel
22
Je to pravda, ať se každý baví jak chce a kdy chce na svých obecních privátních akcích a mohou klidně ignorovat zájemce z okolních měst
Reagovat
Datum: 13.8.2014 06:20
Titulek: Re: Pekařovská pouť....
Autor: Jarda
38
to si asi žádný "mozek" nevymyslel, ale řídí se to církevním svátkem p.Marie, který je 15.8., aspoň si myslím
Reagovat
Datum: 15.8.2014 09:37
Titulek: Re: Pekařovská pouť....
Autor: Marianna
21
není problém stihnout obe akce, dopoledne roztančenou ulici a odpoledne se presunout na pout, autem je to pul hodinka
a udelat si tak pekny cely den :-)
Reagovat