KULTURA

Pekařovská pouť 2011

8. srpna 2011, 21:33, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce, Karla F. Černohousová
Pekařovská pouť 2011 Pekařov - Podhůří jesenických hor – malá osada Pekařov, kde končí i ta nejužší asfaltka. Tak tam se bude zanedlouho konat pouť u příležitosti svátku Nanebevzetí Panny Marie. Tradice této novodobé pouti vznikla před osmi lety z důvodu obnovení nejen rozpadající se kaple v Pekařově, ale i duchovního rozměru tohoto pozapomenutého místa.
 A protože v této osadě do 2. světové války existovala světoznámá flašinetářská a varhanářská manufaktura Franz Kolb & Söhne, je dnes pouť už nerozlučně spojena s kolovrátky a flašinety. Letos se v Pekařově uskuteční část II. Mezinárodního setkání flašinetářů, v jehož rámci zavítají flašinetáři také do Liberce (10.-11.8.) a do Brna (15.-17.8.).

Poprvé se v Jeseníkách zatočí kouzelnou klikou v pátek odpoledne 12.8.2011 od 16,00 do 19,00 v Ruční papírně Velké Losiny a v hostinci Na Rychtě v Hanušovicích. Po statické hudební produkci se flašinetáři vydají na projížďku historickým vozidlem po V. Losinách i po Hanušovicích, aby tak rozezněli i širší okolí.

V sobotu 13.8. bude nejčasnější pouťovou událostí v 8,00 požehnání v kostele sv. Jana Křtitele ve Velkých Losinách. Poté se poutníci vydají po polních i lesních cestách nahoru do kopců, aby byli v 11,00 přivítáni v kapli Nanebevzetí Panny Marie v Pekařově a pokračovali s průvodem flašinetářů k penzionu Pekařov. Tam bude v 11,30 slavnostně zahájena pouť i II. Mezinárodní setkání flašinetářů a rozezní se píšťaly, pozouny i trumpety ukryté v malých bedýnkách i ve velkých skříňových flašinetech. Mezi účastníky setkání nebudou chybět zástupci z Česka, Francie, Německa, Polska, Slovinska a Švýcarska, české majitele flašinetů doplní také vyslanci z našich nejvýznamnějších muzeí – Národního technického muzea v Praze a Technického muzea v Brně.
Vystoupení flašinetářů na pódiu se bude střídat s cimbálovou muzikou Zbyňka Hrdličky a v 16,00 zpestří program předvedení lidového kroje Podesní. Za hudebního doprovodu Scholy od sv. Jana Křtitele ze Šumperka bude v 16,30 celebrována hanušovickým farářem P. Dolákem Mše svatá v pekařovské kapli.
 
Ať už si budete prohlížet zboží u stánků nebo obdivovat um lidských rukou a vůni starých řemesel, či zajdete do dětského koutku a necháte svézt své ratolesti na koních na louce za potokem, všude můžete až do 18,00 potkat „potulné flašinetáře“. A když jim přispějete do klobouku, vězte, že pomáháte zachránit jeden z největších flašinetů, které místní firma Franz Kolb & Söhne kdy vystavěla. Pořádající občanské sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné jej totiž vloni zakoupilo a shání finanční prostředky na jeho opravu.
Taktéž můžete během celé pouti navštívit posvátné ticho opravené kaple Nanebevzetí Panny Marie a zhlédnout dokumentární fotografickou výstavu „Podesní“. Podvečerní posezení s cimbálovou muzikou rozezní kotlinku od 18,00 do 20,00. Ovšem i poté bude pokračovat na hudební scéně kapela Lišajband, se kterou se můžete bavit až do půlnoci, ne-li déle.
 

II. Mezinárodní setkání flašinetářů bude v jesenickém podhůří pokračovat i v neděli 14.8., kdy si můžete přijít poslechnout housle, flétny i lesní rohy začarované v dřevěných flašinetech – hrát a zpívat se bude v údolíčku zurčícího potoka v hanušovickém hostinci Na Rychtě i před renesanční fasádou papírny ve Velkých Losinách - a to odpoledne od 13,00 do 16,00.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 10.8.2011 21:51
Titulek: Je to na jednu stranu krásné,
Autor: Robis
82
ale na druhou smutné, když je historicky dokázané, že v Pekařov jakožto v současné době chatová oblast byla ještě za druhé sv. války docela velkou a prosperující obcí, v které měla sídlo dokonce i flašineto-varhanářská firma Franz Kolbe und Söhne. Jeden z Kolbových nástrojů jsme opravovali v rejchartickém kostele
Reagovat