KULTURA

Pekařovská pouť 2011

8. srpna 2011, 21:33, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce, Karla F. Černohousová
Pekařovská pouť 2011 Pekařov - Podhůří jesenických hor – malá osada Pekařov, kde končí i ta nejužší asfaltka. Tak tam se bude zanedlouho konat pouť u příležitosti svátku Nanebevzetí Panny Marie. Tradice této novodobé pouti vznikla před osmi lety z důvodu obnovení nejen rozpadající se kaple v Pekařově, ale i duchovního rozměru tohoto pozapomenutého místa.
 A protože v této osadě do 2. světové války existovala světoznámá flašinetářská a varhanářská manufaktura Franz Kolb & Söhne, je dnes pouť už nerozlučně spojena s kolovrátky a flašinety. Letos se v Pekařově uskuteční část II. Mezinárodního setkání flašinetářů, v jehož rámci zavítají flašinetáři také do Liberce (10.-11.8.) a do Brna (15.-17.8.).

Poprvé se v Jeseníkách zatočí kouzelnou klikou v pátek odpoledne 12.8.2011 od 16,00 do 19,00 v Ruční papírně Velké Losiny a v hostinci Na Rychtě v Hanušovicích. Po statické hudební produkci se flašinetáři vydají na projížďku historickým vozidlem po V. Losinách i po Hanušovicích, aby tak rozezněli i širší okolí.

V sobotu 13.8. bude nejčasnější pouťovou událostí v 8,00 požehnání v kostele sv. Jana Křtitele ve Velkých Losinách. Poté se poutníci vydají po polních i lesních cestách nahoru do kopců, aby byli v 11,00 přivítáni v kapli Nanebevzetí Panny Marie v Pekařově a pokračovali s průvodem flašinetářů k penzionu Pekařov. Tam bude v 11,30 slavnostně zahájena pouť i II. Mezinárodní setkání flašinetářů a rozezní se píšťaly, pozouny i trumpety ukryté v malých bedýnkách i ve velkých skříňových flašinetech. Mezi účastníky setkání nebudou chybět zástupci z Česka, Francie, Německa, Polska, Slovinska a Švýcarska, české majitele flašinetů doplní také vyslanci z našich nejvýznamnějších muzeí – Národního technického muzea v Praze a Technického muzea v Brně.
Vystoupení flašinetářů na pódiu se bude střídat s cimbálovou muzikou Zbyňka Hrdličky a v 16,00 zpestří program předvedení lidového kroje Podesní. Za hudebního doprovodu Scholy od sv. Jana Křtitele ze Šumperka bude v 16,30 celebrována hanušovickým farářem P. Dolákem Mše svatá v pekařovské kapli.
 
Ať už si budete prohlížet zboží u stánků nebo obdivovat um lidských rukou a vůni starých řemesel, či zajdete do dětského koutku a necháte svézt své ratolesti na koních na louce za potokem, všude můžete až do 18,00 potkat „potulné flašinetáře“. A když jim přispějete do klobouku, vězte, že pomáháte zachránit jeden z největších flašinetů, které místní firma Franz Kolb & Söhne kdy vystavěla. Pořádající občanské sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné jej totiž vloni zakoupilo a shání finanční prostředky na jeho opravu.
Taktéž můžete během celé pouti navštívit posvátné ticho opravené kaple Nanebevzetí Panny Marie a zhlédnout dokumentární fotografickou výstavu „Podesní“. Podvečerní posezení s cimbálovou muzikou rozezní kotlinku od 18,00 do 20,00. Ovšem i poté bude pokračovat na hudební scéně kapela Lišajband, se kterou se můžete bavit až do půlnoci, ne-li déle.
 

II. Mezinárodní setkání flašinetářů bude v jesenickém podhůří pokračovat i v neděli 14.8., kdy si můžete přijít poslechnout housle, flétny i lesní rohy začarované v dřevěných flašinetech – hrát a zpívat se bude v údolíčku zurčícího potoka v hanušovickém hostinci Na Rychtě i před renesanční fasádou papírny ve Velkých Losinách - a to odpoledne od 13,00 do 16,00.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 10.8.2011 21:51
Titulek: Je to na jednu stranu krásné,
Autor: Robis
82
ale na druhou smutné, když je historicky dokázané, že v Pekařov jakožto v současné době chatová oblast byla ještě za druhé sv. války docela velkou a prosperující obcí, v které měla sídlo dokonce i flašineto-varhanářská firma Franz Kolbe und Söhne. Jeden z Kolbových nástrojů jsme opravovali v rejchartickém kostele
Reagovat

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.