KULTURA

Muzeum ukazuje největší patchworkovou deku na světě

5. března 2013, 13:43, téma MUZEA, VÝSTAVY, tor
Muzeum ukazuje největší patchworkovou deku na světě Šumperk – To, že výstava může inspirovat, jak trávit volný čas, se můžou přesvědčit návštěvníci expozice Patchwork. Do poloviny března nabízí Rytířský sál Vlastivědného muzea v Šumperku příležitost zjistit, jak se dá kouzlit s obyčejnými kousky a zbytky látek, které se najdou v každé domácnosti.

Patchwork je velmi starou textilní technikou, známou už v osmém století v Číně. Sešíváním různých barevných kousků tkanin vznikají působivé deky, přikrývky, koberce, přehozy či ubrusy s rozličnými geometrickými vzory. Také je možné použít zcela nové, pro tento účel určené látky.

Návštěvníky výstavy vítají kromě hraček vyrobených z různých tkanin zejména nástěnné obrazy s výraznými vzory. Smyslem patchworku je využití dochovaných částí starších látek. Původně se zpracovávaly jen ručně, dnes pomáhají speciální šicí stroje.Zejména na rozměrnějších nástěnných obrazech vyniká působivá technika patchwork a důraz na souměrné ornamenty. Důležitá je nejen pravidelnost a barevnost vzniklých vzorů, ale i smysl pro detail. V rámci výstavy je možné přihlásit se do zájmových kurzů patchworku.Trpělivá práce přináší zasloužený výsledek. Stačí se jen podívat na působivé hračky, praktické tašky, kabelky a pouzdra, elegantní peněženky, víceúčelové krabičky nebo prostírání. Mistři tohoto tradičního řemesla dovedou vyrobit také oděvní doplňky, bundy či kabáty.Rozměrná, několikametrová působivá plátna na první pohled připomínají vzácné gobelíny. Svébytná umělecká technika patchwork umí proměnit obyčejnou pokojovou stěnu v přitažlivý a uklidňující obraz.Ve vstupní hale Vlastivědného muzea v Šumperku je vystavena dosud největší patchworková dekana světě se vzorem Babiččina zahrádka. Na jejím zpracování se podílelo 1120 nadšenců z České republiky, Slovenska, Maďarska, Itálie a USA. Žen, mužů, dětí, jednotlivců, spolků a organizací. Společně vytvořili unikátní dílo o rozměrech 2,15 x 6,5 metru.

foto: tor


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

A) 1981
B) 1987
C) 1984

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.