KULTURA

Muzeum ukazuje největší patchworkovou deku na světě

5. března 2013, 13:43, téma MUZEA, VÝSTAVY, tor
Muzeum ukazuje největší patchworkovou deku na světě Šumperk – To, že výstava může inspirovat, jak trávit volný čas, se můžou přesvědčit návštěvníci expozice Patchwork. Do poloviny března nabízí Rytířský sál Vlastivědného muzea v Šumperku příležitost zjistit, jak se dá kouzlit s obyčejnými kousky a zbytky látek, které se najdou v každé domácnosti.

Patchwork je velmi starou textilní technikou, známou už v osmém století v Číně. Sešíváním různých barevných kousků tkanin vznikají působivé deky, přikrývky, koberce, přehozy či ubrusy s rozličnými geometrickými vzory. Také je možné použít zcela nové, pro tento účel určené látky.

Návštěvníky výstavy vítají kromě hraček vyrobených z různých tkanin zejména nástěnné obrazy s výraznými vzory. Smyslem patchworku je využití dochovaných částí starších látek. Původně se zpracovávaly jen ručně, dnes pomáhají speciální šicí stroje.Zejména na rozměrnějších nástěnných obrazech vyniká působivá technika patchwork a důraz na souměrné ornamenty. Důležitá je nejen pravidelnost a barevnost vzniklých vzorů, ale i smysl pro detail. V rámci výstavy je možné přihlásit se do zájmových kurzů patchworku.Trpělivá práce přináší zasloužený výsledek. Stačí se jen podívat na působivé hračky, praktické tašky, kabelky a pouzdra, elegantní peněženky, víceúčelové krabičky nebo prostírání. Mistři tohoto tradičního řemesla dovedou vyrobit také oděvní doplňky, bundy či kabáty.Rozměrná, několikametrová působivá plátna na první pohled připomínají vzácné gobelíny. Svébytná umělecká technika patchwork umí proměnit obyčejnou pokojovou stěnu v přitažlivý a uklidňující obraz.Ve vstupní hale Vlastivědného muzea v Šumperku je vystavena dosud největší patchworková dekana světě se vzorem Babiččina zahrádka. Na jejím zpracování se podílelo 1120 nadšenců z České republiky, Slovenska, Maďarska, Itálie a USA. Žen, mužů, dětí, jednotlivců, spolků a organizací. Společně vytvořili unikátní dílo o rozměrech 2,15 x 6,5 metru.

foto: tor


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA FLÁM FEST ZADARMO


Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na FLÁM FEST, který se uskuteční na zábřežském bazénu v sobotu 9. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na festival zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kolikátý ročník Flám festu se letos uskuteční?

A) druhý
B) čtvrtý
C) šestý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii EMOJI VE FILMU, kterou promítá šumperské kino OKO až do 23. srpna, vyhráli Petra Jelínková z Nového Malína, Adéla Borseníková ze Sobotína a Daniel Poštulka ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.