SPORT

PARÁDA! Fotbalový bohatýr Jiří Kysučan je znovu mistrem světa. Už podruhé za sebou

27. července 2016, 13:00, Petr Fišer
PARÁDA! Fotbalový bohatýr Jiří Kysučan je znovu mistrem světa. Už podruhé za sebou Olomouc, Zábřeh - Takovou bilancí se může pochlubit málokterý sportovní tým z České republiky. Čtyři šampionáty, čtyři finálové účasti, dva tituly. Na prestižním mistrovství světa fotbalových týmů, které tvoří výhradně odborníci z lékařského prostředí, se ještě ve dvaadvacetileté historii žádné reprezentaci nepodařilo vítězně triumfovat dvakrát za sebou. Až teď v Barceloně. Byla u toho i někdejší opora Zábřeha JIŘÍ KYSUČAN.

 Nominaci do „doktorského“ národního mužstva si vysloužil už potřetí. A pokaždé z toho byl úspěch. Jako tvůrce hry v záložní řadě přispěl k zisku jedné stříbrné a dvou zlatých medailí. „Asi nejlepší to bylo v Brazílii. Všechno tam měli perfektně zorganizované. Ať už šlo o společenskou nebo sportovní stránku. Hotel přímo u pláže, bezproblémové transporty, krásné stadióny. Nic jim nešlo vytknout. Na každém kroku bylo cítit, že je to fotbalová země,“ vrátil se o dva roky zpátky bývalý hráč Zábřeha, Velkých Losin a Mohelnice. „Škoda jen, že jsme ve finále podlehli jejich reprezentaci. Doplatili jsme na vyčerpání, taky nás limitovala zranění,“ dodal jednačtyřicetiletý matador.
Pohár pro vítěze si potěžkal až na šampionátu ve Spojených státech. „Organizace v Los Angeles za tou brazilskou pokulhávala. V Americe není klasický fotbal tak divácky atraktivní jako v Evropě a bylo to znát. Mimo jiné na kvalitě trávníků. Všechno ale přebil náš premiérový titul,“ ohlédl se zpátky.
Na druhý zářez na pažbu nečekal dlouho. Češi byli nejlepší i před několika dny ve Španělsku. „Veškeré dění se odehrávalo v obrovském komplexu proslulé akademie FC Barcelona La Masia, a to i na místech, kde trénuje slavný Messi. Byl to velký zážitek. Trochu nám vadil pouze fakt, že se všechny zápasy odehrávaly na umělé trávě. Jednalo se sice o tu nejlepší, kterou jsem kdy viděl, a ve Španělsku se na ní běžně hraje po celý rok, ale přece jen jsme na ni nebyli tolik zvyklí,“ popisoval s jednou výtkou.

Penalty vychytal čaroděj

Hrdinové z malé země uprostřed starého kontinentu se rozházet nenechali. Přes našlapanou základní skupinu a výhry nad Brazílií a Mexikem se kvalifikovali do vyřazovacích bojů. „Jediná porážka v zápase s Irskem, ve kterém jsme šetřili opory, nám paradoxně přihrála přijatelnějšího soupeře pro čtvrtfinále. Poradili jsme si s Ukrajinou a potom i s Austrálií. Na silné Švédsko jsme narazili až ve finále a sehráli s ním těsné utkání, ve kterém jsme byli po většinu času lepší. Nakonec dospělo až k penaltám,“ připomněl zábřežský rodák, jaká dovednostní disciplína musela rozseknout napínavou finálovou bitvu. „Na Švédech bylo vidět, jaký mají respekt z našeho brankáře Honzy Vojáčka. Byli z něj přímo nešťastní. Dvakrát je vychytal a jednou přestřelili. Na mě tak nedošlo. Jestli bych si věřil? Pár penalt jsem v životě už dal, několik jsem jich zazdil. Kdyby byla potřeba, neměl bych s tím problém. Šel bych do toho,“ ujišťoval pohodář z Moravy.
Čaroděj Vojáček patří k největším hvězdám českého „nároďáku“. V první lize hájil svatyni Sigmy Olomouc, kariéru profesionálního sportovce ukončil přes angažmá ve Skotsku. „Kromě něj máme v mančaftu několik kluků, co ještě aktivně hrají mistrovské soutěže. Většinou na krajské úrovni. A že jsme tak úspěšní? Je to dané tím, že je fotbal v Česku společně s hokejem nejpopulárnějším sportem. A navíc dostupným. I v řadách doktorů jsou velmi dobří hráči. Naší hlavní devízou je bojovnost, nadšení, týmový duch a skvělá parta,“ odhaloval Jiří Kysučan.

Žádná hurá akce. Naopak!

Kdo si myslí, že je lékařské mistrovství tuctovou hurá akcí pro pár vyvolených, šeredně se plete. Letos o pohár usilovalo rekordních 22 reprezentací z celého světa, jeho aktéři se objevovali ve všech dostupných sdělovacích prostředcích včetně televize. „Náklady každého mužstva se pohybují v miliónových částkách. Hlavním partnerem posledního šampionátu byl slavný klub z Barcelony, což mluví samo za sebe. I náš Czech national medical fooball team, pod nímž fungujeme, prošel značným vývojem. Dnes je to oficiální organizace s předsedou a všemi výkonnými orgány. Nominace se tvoří během kempů a společných víkendů, kam jezdí až třicet adeptů ze širšího kádru. Normálně se trénuje, nacvičují standardní situace, hrají přípravné zápasy. Všechno vede a směřuje k vrcholu, kterým je samotný šampionát,“ upozorňoval schopný záložník. „Část nákladů si hradíme sami. Konkrétně se jedná o letenku, která nepředstavuje nejlevnější záležitost. Není to tak, že bychom odjeli na plně placenou služební cestu a zahráli si při tom fotbálek. Všechno probíhá v našem osobním volnu, v zaměstnání si musíme brát dovolenou,“ nechal nahlédnout pod pokličku.
Jestli mu to zdraví umožní, chtěl by vydržet až do turnaje v Praze. Po zastávce v Rakousku k němu dojde v roce 2018. „Jasně, že by mě to lákalo. Uvidíme, co na to moje operovaná kolena. Po Americe to nevypadalo vůbec dobře, zavánělo to tím, že skončím. Nakonec jsem se z toho vyhrabal a znovu začal trénovat. Šampionát doktorů je specifický tím, že musíte mít vždycky na hřišti dva hráče nad pětatřicet a čtyřicet let. Vyplývá to z pravidel. Zastoupením všech věkových kategorií se eliminuje nepoměr ve velikosti jednotlivých zemí. Těžko bychom mohli za normálních okolností konkurovat Brazílii, která má skoro 200 miliónů obyvatel. Takhle jsou podmínky rovnoměrnější a tím pádem spravedlivější,“ kvitoval důležitý odstavec v herním řádu.

Stálice i se skalpelem

Jiří Kysučan není stálicí jen na fotbalových trávnících, ale i na I. chirurgické klinice Fakultní nemocnice v Olomouci. Věnuje se tam břišní a dětské chirurgii. „Dělám práci, která mě baví. I když je při ní psychické i fyzické napětí opravdu velké a moc volného času vám nezbývá, naplňuje mě skutečnost, že jsou za vámi vidět konkrétní výsledky. Můžete někomu zachránit život nebo vyléčit těžce nemocného. Je to pro mě největší satisfakce za určité oběti, které moje profese přináší,“ odtajnil lékař, jenž se nejpříjemněji zregeneruje aktivním pohybem. Nejlépe právě fotbalovým, kde se nabízí bonusová možnost setkání s kamarády.

Bomba musela vybuchnout

Z českého pohledu nepovedené mistrovství Evropy ve Francii mu nepřineslo žádné potěšení. Tým Pavla Vrby nepředvedl nic světoborného a pakoval se v nejkratší možné době. „Ničím jsme neoslnili. Nejspíš by to chtělo nastolit správnější cestu při výchově mládeže. Připadá mi, že jsme až moc svázaní nutností uhrát příznivý výsledek. Od dětí až po muže. Je to na úkor hravosti, lehkosti a odvahy. Ve světě po vás chtějí, abyste hrál za každých okolností technický fotbal se vším, co k němu patří. Že vám vyjde jedna klička z deseti? Nevadí. Zkoušej to dál. Takový přístup mi u nás chybí,“ zamyslel se nad současným stavem.
Jako správný patriot nepřestal sledovat dění na stadiónu, kde prožil svá nejlepší fotbalová léta. „V Zábřeze se sice pořád hrála třetí liga, ale v poslední době na mě situace v klubu působila jaksi neradostně. Podle mě bylo otázkou času, kdy tikající bomba vybuchne a všechno přestane fungovat. Novému vedení fandím. Vydalo se směrem, který se mi zamlouvá a který časem může vrátit zábřežský fotbal mezi nejlepší oddíly v okrese. Jen to chce vydržet a mít trpělivost,“ tvrdil optimisticky.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.