SPORT

PAPÍROVÍ DRACI SE VRACÍ! V Šumperku jsem zažil nejlepší hokejové roky, tvrdí Pavel Kormunda

20. prosince 2018, 09:00, Petr Fišer
PAPÍROVÍ DRACI SE VRACÍ! V Šumperku jsem zažil nejlepší hokejové roky, tvrdí Pavel Kormunda Plzeň, Šumperk – Šumperk mu přirostl k srdci jako málokomu „přespolnímu“. Z lásky na první pohled se vyklubal věrný vztah založený na pevných základech, který trvá dodnes. PAVEL KORMUNDA byl před dvaceti lety důležitou součástí hokejového týmu, jenž se prokousal k nejslavnějšímu postupu do první ligy v klubové historii. Po vánočních svátcích se na oblíbené místo vrátí, aby potěšil diváky svou přítomností v jedinečném utkání. Pod organizátorskou taktovkou Radka Kučery se představí se spoustou dalších známých tváří.

Hokejový osud ho zavál na druhý konec republiky z dalekého západu Čech. „Jindra Setikovský tehdy studoval trenéřinu s Petrem Rutarem. Zrovna se dohodl na spolupráci se Šumperkem, a tak nás oslovil s Pavlem Kněžickým a Vaškem Baďoučkem, jestli bychom neměli zájem jít s ním. Rozmýšlení mi trvalo necelý týden. Jakmile za mnou přijel do Plzně pan Štodt, docela rychle jsme se domluvili. Moje rozhodování ulehčil fakt, že jsme se Sokolovem spadli o patro níž,“ vrátila se populární „osmnáctka“ na úplný začátek šumperské anabáze.

U fanoušků bodovala od samého úvodu. A to nejen předváděnými výkony, ale i kamarádskou povahou. Jakmile rozehrála na své tváři nenapodobitelný úsměv, okamžitě nakazila pozitivní náladou všechny přítomné v okruhu několika metrů. „Tenkrát jsme byli mužstvo plné náplav. Jelikož jsme zpočátku nikoho neznali, byli jsme furt spolu. Parta se čím dál víc utužovala a táhla za jeden provaz. Výrazně nám to usnadnili domácí borci kolem Miry Cába, obránce Hrocha a Peti Giesla, kteří nás vzali mezi sebe,“ vrátil se ochotně do vzdálenější minulosti Kormunda.

RADNICE, NÁMĚSTÍ, DOUTNÍKY

Jeden z nejslastnějších večerů si prožil v Děčíně. Ve vyřazovací části druhé ligy rozdováděl přes 300 hlučných příznivců, kteří přijeli podpořit hostující mužstvo, gólovým hattrickem. Fandové po skončení zápasu naskákali přímo na led a svého hrdinu do kabiny jen tak nepustili. „Nejradši vzpomínám na oslavy po postupovém zápase s Ústím. Radnice, plné náměstí, zapálené doutníky… Bylo to krásné,“ zasnil se rodák z Litoměřic, jenž dlouhé roky bydlí v Plzni.

V dračí rodině zažil úplně všechno. Radosti i smutky, vzestupy i pády. Jakmile se šumperský hokej objevil na vytoužené prvoligové mapě, musel zápolit s nedostatkem financí. Krize gradovala, smyčka se utahovala. „Byli jsme prakticky bez koruny, a co bylo ještě horší, nevěděli jsme, co bude dál a jaká nás čeká budoucnost. Školy jsme sice vystudovali, ale celý život jsme se naplno věnovali hokeji. Takže nám chyběla praxe k tomu, abychom mohli řídit firmy nebo šli kreslit někam do fabriky. Velká nejistota na pohodě nikomu nepřidávala.“

Přestože nebyl každý den růžový, oblíbený „Korba“ nedá na okresní město ležící na úpatí Jeseníků dopustit. „V Šumperku jsem zažil nejlepší hokejové roky, a navíc si našel spoustu výborných přátel a kamarádů. Na Moravě je to jiné než v Čechách. Když se k Moravákům chováte slušně, dají vám všechno a stanete se součástí jejich životů. V Plzni to takhle nechodí a nefunguje. Ne že bych neměl jít s kým na pivo nebo na koncert. Až na několik výjimek to ale není tak, že by vás někdo pozval domů a nalil vám panáka kořalky. Připadá mi to tady daleko víc neosobní,“ porovnával velký pohodář.

HLAVA ANO, ALE CO NOHY?

Vzpomínkový zápas, k němuž dojde v pátek 28. prosince, vyhlíží s menšími obavami. „Předpokládám, že hlava bude vědět, jak na to, ale nohy mě asi moc poslouchat nebudou. Snad se najdou tací, co přípravu nepodcenili, a nás slabší a pomalejší dostatečně nahradí. Protože se teď na led nedostanu, chtěl jsem se projet aspoň na kolečkových bruslích. Počasí je bohužel proti,“ zalitoval naoko bývalý úspěšný reprezentant v hokejbalu, jenž se bude navlékat do hokejové výstroje po hodně dlouhé době. Mnohem častěji se projede na horském kole, zapadne do lyžařské stopy s běžkařskou výbavou nebo se proběhne po place se speciální raketou na badminton.
Z toho, jakým směrem se v posledních letech ubírá český hokej, nemá žádnou radost. „Podobné je to i ve fotbale. Kvalita se posunula minimálně o jednu soutěž směrem dolů. Kluci, co by za našich let měli sotva na první ligu, teď pravidelně nastupují v extralize. Potom se nemůžeme divit, že ve druhé národní, kde se na Moravě ještě nedávno potkávalo pořád dokola pouze sedm týmů, stojí za řeč jen čtyři nebo pět utkání za sezónu,“ zamyslel se nad současným stavem. „Hokej je všeobecně drahý. A to časově i na finance. Najde se řada rodičů, co na něj prostě nemá peníze. Samostatnou otázkou je přístup trenérů. V mistrácích a na turnajích jsou kvůli konečným umístěním schopni upřednostňovat jen několik vyvolených. Ostatní tím odradí a kolikrát to končí tak, že méně nasazovaní jedinci se na všechno vykašlou a přejdou do levnějšího florbalu. Jak může někdo určovat, jestli klučina v deseti letech bude dobrým hokejistou, nebo ne? Na úkor výsledků je mají nechat hrát, tvořit a postupně rozvíjet. Stejně se všechno láme až kolem puberty a dorosteneckého věku. Některé kouče a svazové funkcionáře znám osobně a popravdě jsem ze všeho dost smutný. Nemyslím si, že by to v některých případech byli lidé na správných místech.“
Foto: Petr Fišer

Pavel Kormunda (vpravo) se do Šumperka s oblibou rád vrací. A tradičními úsměvy nikdy nešetří.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na narozeninový koncert svébytné a originální DYING PASSION. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. V H-clubu na Rooseveltově ulici v Šumperku to předvedou v pátek 29. března a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kteří půjdou na koncert zadarmo, vyrozumíme sms v den konání koncertu.

Soutěžní otázka:

Kolik řadových desek vydala šumperská skupina Dying Passion a jak se jmenuje ta poslední.

a) 8 alb, Black Threads
b) 9 alb, Transient
c) 7 alb, Amplify

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na premiéru hry Mandragora v podání Divadla Václav, o které jsme soutěžili minule, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Alice Kaplová ze Zábřeha a Marie Navrátilová z Mohelnice. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.