SPORT

PAPÍROVÍ DRACI SE VRACÍ! V Šumperku jsem zažil nejlepší hokejové roky, tvrdí Pavel Kormunda

20. prosince 2018, 09:00, Petr Fišer
PAPÍROVÍ DRACI SE VRACÍ! V Šumperku jsem zažil nejlepší hokejové roky, tvrdí Pavel Kormunda Plzeň, Šumperk – Šumperk mu přirostl k srdci jako málokomu „přespolnímu“. Z lásky na první pohled se vyklubal věrný vztah založený na pevných základech, který trvá dodnes. PAVEL KORMUNDA byl před dvaceti lety důležitou součástí hokejového týmu, jenž se prokousal k nejslavnějšímu postupu do první ligy v klubové historii. Po vánočních svátcích se na oblíbené místo vrátí, aby potěšil diváky svou přítomností v jedinečném utkání. Pod organizátorskou taktovkou Radka Kučery se představí se spoustou dalších známých tváří.

Hokejový osud ho zavál na druhý konec republiky z dalekého západu Čech. „Jindra Setikovský tehdy studoval trenéřinu s Petrem Rutarem. Zrovna se dohodl na spolupráci se Šumperkem, a tak nás oslovil s Pavlem Kněžickým a Vaškem Baďoučkem, jestli bychom neměli zájem jít s ním. Rozmýšlení mi trvalo necelý týden. Jakmile za mnou přijel do Plzně pan Štodt, docela rychle jsme se domluvili. Moje rozhodování ulehčil fakt, že jsme se Sokolovem spadli o patro níž,“ vrátila se populární „osmnáctka“ na úplný začátek šumperské anabáze.

U fanoušků bodovala od samého úvodu. A to nejen předváděnými výkony, ale i kamarádskou povahou. Jakmile rozehrála na své tváři nenapodobitelný úsměv, okamžitě nakazila pozitivní náladou všechny přítomné v okruhu několika metrů. „Tenkrát jsme byli mužstvo plné náplav. Jelikož jsme zpočátku nikoho neznali, byli jsme furt spolu. Parta se čím dál víc utužovala a táhla za jeden provaz. Výrazně nám to usnadnili domácí borci kolem Miry Cába, obránce Hrocha a Peti Giesla, kteří nás vzali mezi sebe,“ vrátil se ochotně do vzdálenější minulosti Kormunda.

RADNICE, NÁMĚSTÍ, DOUTNÍKY

Jeden z nejslastnějších večerů si prožil v Děčíně. Ve vyřazovací části druhé ligy rozdováděl přes 300 hlučných příznivců, kteří přijeli podpořit hostující mužstvo, gólovým hattrickem. Fandové po skončení zápasu naskákali přímo na led a svého hrdinu do kabiny jen tak nepustili. „Nejradši vzpomínám na oslavy po postupovém zápase s Ústím. Radnice, plné náměstí, zapálené doutníky… Bylo to krásné,“ zasnil se rodák z Litoměřic, jenž dlouhé roky bydlí v Plzni.

V dračí rodině zažil úplně všechno. Radosti i smutky, vzestupy i pády. Jakmile se šumperský hokej objevil na vytoužené prvoligové mapě, musel zápolit s nedostatkem financí. Krize gradovala, smyčka se utahovala. „Byli jsme prakticky bez koruny, a co bylo ještě horší, nevěděli jsme, co bude dál a jaká nás čeká budoucnost. Školy jsme sice vystudovali, ale celý život jsme se naplno věnovali hokeji. Takže nám chyběla praxe k tomu, abychom mohli řídit firmy nebo šli kreslit někam do fabriky. Velká nejistota na pohodě nikomu nepřidávala.“

Přestože nebyl každý den růžový, oblíbený „Korba“ nedá na okresní město ležící na úpatí Jeseníků dopustit. „V Šumperku jsem zažil nejlepší hokejové roky, a navíc si našel spoustu výborných přátel a kamarádů. Na Moravě je to jiné než v Čechách. Když se k Moravákům chováte slušně, dají vám všechno a stanete se součástí jejich životů. V Plzni to takhle nechodí a nefunguje. Ne že bych neměl jít s kým na pivo nebo na koncert. Až na několik výjimek to ale není tak, že by vás někdo pozval domů a nalil vám panáka kořalky. Připadá mi to tady daleko víc neosobní,“ porovnával velký pohodář.

HLAVA ANO, ALE CO NOHY?

Vzpomínkový zápas, k němuž dojde v pátek 28. prosince, vyhlíží s menšími obavami. „Předpokládám, že hlava bude vědět, jak na to, ale nohy mě asi moc poslouchat nebudou. Snad se najdou tací, co přípravu nepodcenili, a nás slabší a pomalejší dostatečně nahradí. Protože se teď na led nedostanu, chtěl jsem se projet aspoň na kolečkových bruslích. Počasí je bohužel proti,“ zalitoval naoko bývalý úspěšný reprezentant v hokejbalu, jenž se bude navlékat do hokejové výstroje po hodně dlouhé době. Mnohem častěji se projede na horském kole, zapadne do lyžařské stopy s běžkařskou výbavou nebo se proběhne po place se speciální raketou na badminton.
Z toho, jakým směrem se v posledních letech ubírá český hokej, nemá žádnou radost. „Podobné je to i ve fotbale. Kvalita se posunula minimálně o jednu soutěž směrem dolů. Kluci, co by za našich let měli sotva na první ligu, teď pravidelně nastupují v extralize. Potom se nemůžeme divit, že ve druhé národní, kde se na Moravě ještě nedávno potkávalo pořád dokola pouze sedm týmů, stojí za řeč jen čtyři nebo pět utkání za sezónu,“ zamyslel se nad současným stavem. „Hokej je všeobecně drahý. A to časově i na finance. Najde se řada rodičů, co na něj prostě nemá peníze. Samostatnou otázkou je přístup trenérů. V mistrácích a na turnajích jsou kvůli konečným umístěním schopni upřednostňovat jen několik vyvolených. Ostatní tím odradí a kolikrát to končí tak, že méně nasazovaní jedinci se na všechno vykašlou a přejdou do levnějšího florbalu. Jak může někdo určovat, jestli klučina v deseti letech bude dobrým hokejistou, nebo ne? Na úkor výsledků je mají nechat hrát, tvořit a postupně rozvíjet. Stejně se všechno láme až kolem puberty a dorosteneckého věku. Některé kouče a svazové funkcionáře znám osobně a popravdě jsem ze všeho dost smutný. Nemyslím si, že by to v některých případech byli lidé na správných místech.“
Foto: Petr Fišer

Pavel Kormunda (vpravo) se do Šumperka s oblibou rád vrací. A tradičními úsměvy nikdy nešetří.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o dvě volné vstupenky do Šumperského muzea, kde 25. července proběhne Prázdninový den. Malé návštěvníky čekají vědomostní a dovednostní úkoly při dobrodružné cestě za pokladem ve Velké prázdninové herně. V rámci výstavy Nakrájíme, zamícháme, rozšleháme také zjistí, jak šikovnými pomocníky v kuchyni jsou, a sami si vyzkoušejí, jaké to je být kuchařem. Společně nahlédneme pod pokličku nejenom české, ale také evropské kuchyně. Kdo chce čelit kulinářským výzvám a k tomu se skvěle bavit nesmí chybět. Můžete být se svými dětmi u toho, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

V jakém duchu se ponese letošní Prázdninový den v Muzeu Šumperk?
A. Historickém
B. Kulinářském
C. Elegantním

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné dvojvstupenky na koncert pokračujících Klášterních hudebních slavností, konaný 11. července v Rapotíně vyhráli: O. Dvořák z Velkých Losin, J. Holínová z Bludova, J. Haramia a J. Růžičková ze Šumperka. Blahopřejeme! Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.

Volné dvojvstupenky na závěrečný koncert v Šumperku, konaný 26. července v Klášterním kostele vyhráli: Jitka Klaclová, Marcela Haramiová a Martin Kulhaj ze Šumperka. Blahopřejeme! O výhru se přihlaste při vstupu do kostela.