KULTURA

Panovníci českých zemí a jejich manželky na dřevořezbách Jarmily Haldové

2. ledna 2012, 00:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Šumperk - V šumperském muzeu bude 12. ledna 2012 zahájena unikátní výstava „Panovníci českých zemí a jejich manželky“ na kolorovaných reliéfních dřevořezbách Jarmily Haldové.
Výtvarnice, řezbářka a ilustrátorka Jarmila Haldová zpracovává již od roku 1998 své rozsáhlé dřevořezbářské dílo – postavy českých vládců. Dosud vytvořila 106 polychromovaných dřevěných deskových obrazů ztvárňujících české panovníky a jejich manželky od počátku českých dějin. Má v úmyslu vytvořit celkem 132 panovníků, tím posledním by měl být císař Karel I.

Jarmila Haldová, původem z Prahy, od 70. let dvacátého století žijící v Sedloňově v Orlických horách, je u nás i ve světě známou výtvarnicí. Tvoří betlémy, loutky, ilustruje knihy. Od 70. let se věnuje vědecké kresbě – botanickým ilustracím, díky nimž je známá především ve Velké Británii a v USA. Svou dřevořezbářskou práci rozvinula v náročné cykly, jako je například kolekce bohů z řecké mytologie, kolorované postavy z Mozartových oper, postavy z Babičky od Boženy Němcové a soubor 32 reliéfních světců pro nevidomé. A právě kolekce světců ji přivedla k nápadu vytvořit rozsáhlý cyklus kolorovaných dřevořezeb reliéfních obrazů českých panovníků, který máme možnost zhlédnout také v šumperském muzeu.

Práci na postavách panovníků předcházela důkladná příprava – konzultace s historiky, studium literatury nejen historické, ale i mnoha publikací o dobovém oblečení, textilu, šperkařství, zbroji, numismatice. Vyřezané postavy jsou oděny v dobových kostýmech, které jsou bohatě pomalovány autentickými vzory a dobovými ornamenty. I popisy na reliéfech jsou realizovány dobovým písmem, které se dochovalo z archeologických nálezů a vztahuje se k zobrazené postavě. Dřevořezby českých panovníků nás zaujmou pestrou barevností, líbivými tvary a detailním zpracováním, které je obdivuhodné stejně jako množství důležitých informací, jež nám Jarmila Haldová touto půvabnou formou sděluje.
 

Jiří z Poděbrad, kolorovaný reliéf, dřevo, 30x50 cm. Jarmila Haldová

Výstava zaujme milovníky dřevořezbářského řemesla, širokou veřejnost, ale také děti, které si odnesou nezapomenutelný zážitek a vědomosti, jež při běžné hodině dějepisu jistě nezískají.  Výstava „Panovníci českých zemí a jejich manželky“ na kolorovaných reliéfních dřevořezbách Jarmily Haldové bude zahájena v Hollarově galerii šumperského muzea vernisáží dne 12. ledna 2012 v 17 hodin. Výstava potrvá do 22. dubna 2012.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.