KULTURA

Panovníci českých zemí a jejich manželky na dřevořezbách Jarmily Haldové

2. ledna 2012, 00:00, téma KULTURNÍ ŽIVOT, rejdakce
Šumperk - V šumperském muzeu bude 12. ledna 2012 zahájena unikátní výstava „Panovníci českých zemí a jejich manželky“ na kolorovaných reliéfních dřevořezbách Jarmily Haldové.
Výtvarnice, řezbářka a ilustrátorka Jarmila Haldová zpracovává již od roku 1998 své rozsáhlé dřevořezbářské dílo – postavy českých vládců. Dosud vytvořila 106 polychromovaných dřevěných deskových obrazů ztvárňujících české panovníky a jejich manželky od počátku českých dějin. Má v úmyslu vytvořit celkem 132 panovníků, tím posledním by měl být císař Karel I.

Jarmila Haldová, původem z Prahy, od 70. let dvacátého století žijící v Sedloňově v Orlických horách, je u nás i ve světě známou výtvarnicí. Tvoří betlémy, loutky, ilustruje knihy. Od 70. let se věnuje vědecké kresbě – botanickým ilustracím, díky nimž je známá především ve Velké Británii a v USA. Svou dřevořezbářskou práci rozvinula v náročné cykly, jako je například kolekce bohů z řecké mytologie, kolorované postavy z Mozartových oper, postavy z Babičky od Boženy Němcové a soubor 32 reliéfních světců pro nevidomé. A právě kolekce světců ji přivedla k nápadu vytvořit rozsáhlý cyklus kolorovaných dřevořezeb reliéfních obrazů českých panovníků, který máme možnost zhlédnout také v šumperském muzeu.

Práci na postavách panovníků předcházela důkladná příprava – konzultace s historiky, studium literatury nejen historické, ale i mnoha publikací o dobovém oblečení, textilu, šperkařství, zbroji, numismatice. Vyřezané postavy jsou oděny v dobových kostýmech, které jsou bohatě pomalovány autentickými vzory a dobovými ornamenty. I popisy na reliéfech jsou realizovány dobovým písmem, které se dochovalo z archeologických nálezů a vztahuje se k zobrazené postavě. Dřevořezby českých panovníků nás zaujmou pestrou barevností, líbivými tvary a detailním zpracováním, které je obdivuhodné stejně jako množství důležitých informací, jež nám Jarmila Haldová touto půvabnou formou sděluje.
 

Jiří z Poděbrad, kolorovaný reliéf, dřevo, 30x50 cm. Jarmila Haldová

Výstava zaujme milovníky dřevořezbářského řemesla, širokou veřejnost, ale také děti, které si odnesou nezapomenutelný zážitek a vědomosti, jež při běžné hodině dějepisu jistě nezískají.  Výstava „Panovníci českých zemí a jejich manželky“ na kolorovaných reliéfních dřevořezbách Jarmily Haldové bude zahájena v Hollarově galerii šumperského muzea vernisáží dne 12. ledna 2012 v 17 hodin. Výstava potrvá do 22. dubna 2012.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na animovanou komedii ASTERIX A TAJEMSTVÍ KOUZELNÉHO LEKTVARU, kterou promítá šumperské kino Oko v pátek 4. ledna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo střeží recept na výrobu kouzelného nápoje v galské vesničce?

A) Magistrix
B) Lektvarik
C) Panoramix

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince, vyhráli Pavel Kubíček z Bohuslavic a Ladislav Ondráček ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v den akce přímo u vstupu.