KULTURA

Pamětní deska připomene setkání českých velikánů v Zábřeze

7. března 2018, 13:00, Ondřej Polák
Pamětní deska připomene setkání českých velikánů v Zábřeze Zábřeh - U příležitosti 125. výročí setkání dvou českých velikánů světového významu, polárníka Jana Eskymo Welzla a génia Járy Cimrmana, dojde v Zábřeze k odhalení pamětní desky, která bude připomínat tuto historickou událost. Stane se tak za účasti hereckého souboru Divadla Járy Cimrmana ve středu 7. března na prostranství za budovou zámku v blízkosti Kapří fontány.

„Docela nedávno se nám podařilo s velkou pravděpodobností prokázat, že někdy v roce 1893, v okamžiku, kdy se Jan Welzl loučil se svým rodným městem, došlo k jeho osudovému setkání s Járou Cimrmanem. Právě tehdy přiměl Cimrman Welzla k cestě na sever, a to s cílem přivézt Cimrmanovi informace pro jím připravovanou stať o výzkumu života polárních samojedů. Na cestu věnoval univerzální český génius Welzlovi čtyři krejcary v rakouské měně, o kterých se původně uvažovalo, že je Welzl obdržel od svého kamaráda Karla Jahnů. Darované mince, jak známo, Welzl nikdy neutratil a přinesl je s sebou až na Daleký sever,“ popsal okolnosti historického setkání Zdeněk David, pořadatel festivalu Welzlování.

Welzl jako vynálezce

Odhalením pamětní desky chtějí organizátoři akce upozornit i na další podobnosti v životě obou velikánů. „Je například všeobecně známo, že Cimrmanovi je přisuzován vynález jogurtu, dvoudílných plavek, podíl na vynálezu vzducholodě nebo objev CD – Cimrmanova disku. Rovněž Welzl se v posledních letech svého života pokoušel sestrojit perpetuum mobile a doslova před pár dny jsme zjistili, že pravděpodobně vyrobil i bezedný půllitr,“ vysvětlil David.

Desku odhalí i Svěrák

Akce připomínající zábřežské setkání Járy Cimrmana a Jana Welzla odstartuje již v 16 hodin, kdy za budovou radnice začne vyhrávat country kapela. Děti se budou moci povozit zdarma na historickém kolotoči a pro příchozí bude připraveno také lákavé občerstvení. Samotné odhalení pamětní desky je plánováno na 17. hodinu. Zúčastní se ho i členové Divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem, kteří pak večer odehrají v místním kulturním domě svůj nejnovější kus České nebe.
Foto: archiv
K odhalení nové pamětní desky, připomínající setkání polárníka Jana Eskymo Welzla a génia Járy Cimrmana, dojde v Zábřeze za účasti hereckého souboru Divadla Járy Cimrmana.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 9.3.2018 13:07
Titulek: Rýpnutí
Autor: Občan
27
Při tom představení si mohli odpustit tu narážku na Zemana. Je po volbách, výsledek je jasný a mohou ho změnit pouze dvě věci. Čas nebo smrt. Je mi líto, že se Zdeněk Svěrák stále propůjčuje k agitaci lumpenkavárny.
Reagovat

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.