KULTURA

Pamětní deska připomene setkání českých velikánů v Zábřeze

7. března 2018, 13:00, Ondřej Polák
Pamětní deska připomene setkání českých velikánů v Zábřeze Zábřeh - U příležitosti 125. výročí setkání dvou českých velikánů světového významu, polárníka Jana Eskymo Welzla a génia Járy Cimrmana, dojde v Zábřeze k odhalení pamětní desky, která bude připomínat tuto historickou událost. Stane se tak za účasti hereckého souboru Divadla Járy Cimrmana ve středu 7. března na prostranství za budovou zámku v blízkosti Kapří fontány.

„Docela nedávno se nám podařilo s velkou pravděpodobností prokázat, že někdy v roce 1893, v okamžiku, kdy se Jan Welzl loučil se svým rodným městem, došlo k jeho osudovému setkání s Járou Cimrmanem. Právě tehdy přiměl Cimrman Welzla k cestě na sever, a to s cílem přivézt Cimrmanovi informace pro jím připravovanou stať o výzkumu života polárních samojedů. Na cestu věnoval univerzální český génius Welzlovi čtyři krejcary v rakouské měně, o kterých se původně uvažovalo, že je Welzl obdržel od svého kamaráda Karla Jahnů. Darované mince, jak známo, Welzl nikdy neutratil a přinesl je s sebou až na Daleký sever,“ popsal okolnosti historického setkání Zdeněk David, pořadatel festivalu Welzlování.

Welzl jako vynálezce

Odhalením pamětní desky chtějí organizátoři akce upozornit i na další podobnosti v životě obou velikánů. „Je například všeobecně známo, že Cimrmanovi je přisuzován vynález jogurtu, dvoudílných plavek, podíl na vynálezu vzducholodě nebo objev CD – Cimrmanova disku. Rovněž Welzl se v posledních letech svého života pokoušel sestrojit perpetuum mobile a doslova před pár dny jsme zjistili, že pravděpodobně vyrobil i bezedný půllitr,“ vysvětlil David.

Desku odhalí i Svěrák

Akce připomínající zábřežské setkání Járy Cimrmana a Jana Welzla odstartuje již v 16 hodin, kdy za budovou radnice začne vyhrávat country kapela. Děti se budou moci povozit zdarma na historickém kolotoči a pro příchozí bude připraveno také lákavé občerstvení. Samotné odhalení pamětní desky je plánováno na 17. hodinu. Zúčastní se ho i členové Divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem, kteří pak večer odehrají v místním kulturním domě svůj nejnovější kus České nebe.
Foto: archiv
K odhalení nové pamětní desky, připomínající setkání polárníka Jana Eskymo Welzla a génia Járy Cimrmana, dojde v Zábřeze za účasti hereckého souboru Divadla Járy Cimrmana.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 9.3.2018 13:07
Titulek: Rýpnutí
Autor: Občan
21
Při tom představení si mohli odpustit tu narážku na Zemana. Je po volbách, výsledek je jasný a mohou ho změnit pouze dvě věci. Čas nebo smrt. Je mi líto, že se Zdeněk Svěrák stále propůjčuje k agitaci lumpenkavárny.
Reagovat