ZPRAVODAJSTVÍ

Palírny zatopily pod kotli. Letos to vypadá to dobře 

17. července 2018, 16:00, Jaroslav Kropáč
Okres – Právě minulý týden začaly palírny na Šumpersku novou sezónu. Jako první přišly do kotlů třešně, ze kterých vzniká destilát skvělé chuti a aroma. Destilatéři situaci hodnotí dobře, letošní rok může být podle nich výjimečný. 

 „Dnes už pálíme pátý kotel třešní, kterých se letos urodilo hodně, jsou velké a vyzrálé. Letošní sezóna může vyjít velmi dobře,“ doufá Radek Stloukal z palírny v Libině. 
Navzdory suchu se letos urodilo nejen hodně třešní, ale obsypány plody jsou i jabloně, hrušně a nedostatek vody podle všeho neuškodil ani švestkám. „Pálit jsme začali právě dnes. Sezónu odhaduju dobře, protože ovoce se letos urodilo opravdu hodně,“ dodal Richard Jašš z pálenice v Maršíkově. 

Pozor na limit 

Ovoce na vypálení destilátu mohou lidé vozit jen v takovém množství, aby celkový objem stoprocentního vypáleného alkoholu nepřesáhl třicet litrů. Po naředění na obvyklých dvaapadesát procent tak mohou získat zhruba šedesát litrů slivovice. 
 Kromě třešní, jablek a švestek se v regionu občas pálí také mirabelky nebo meruňky, mezi opravdové lahůdky patří třeba destiláty z černých jeřabin nebo šípků.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert kapely TURBO, která vystoupí v DK Šumperk v pátek 26. října. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Ve kterém roce vydala kapela Turbo první album?

A) 1981
B) 1987
C) 1984

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na beznadějně vyprodaný festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 19. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Mirka Jílková z Libiny a Vladimír Urbanec ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk.