ZPRAVODAJSTVÍ

Palírny zatopily pod kotli. Letos to vypadá to dobře 

17. července 2018, 16:00, Jaroslav Kropáč
Okres – Právě minulý týden začaly palírny na Šumpersku novou sezónu. Jako první přišly do kotlů třešně, ze kterých vzniká destilát skvělé chuti a aroma. Destilatéři situaci hodnotí dobře, letošní rok může být podle nich výjimečný. 

 „Dnes už pálíme pátý kotel třešní, kterých se letos urodilo hodně, jsou velké a vyzrálé. Letošní sezóna může vyjít velmi dobře,“ doufá Radek Stloukal z palírny v Libině. 
Navzdory suchu se letos urodilo nejen hodně třešní, ale obsypány plody jsou i jabloně, hrušně a nedostatek vody podle všeho neuškodil ani švestkám. „Pálit jsme začali právě dnes. Sezónu odhaduju dobře, protože ovoce se letos urodilo opravdu hodně,“ dodal Richard Jašš z pálenice v Maršíkově. 

Pozor na limit 

Ovoce na vypálení destilátu mohou lidé vozit jen v takovém množství, aby celkový objem stoprocentního vypáleného alkoholu nepřesáhl třicet litrů. Po naředění na obvyklých dvaapadesát procent tak mohou získat zhruba šedesát litrů slivovice. 
 Kromě třešní, jablek a švestek se v regionu občas pálí také mirabelky nebo meruňky, mezi opravdové lahůdky patří třeba destiláty z černých jeřabin nebo šípků.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.