KULTURA

Paint - pražská AVU se stěhuje do Šumperka

4. února 2009, 11:46, Stanislava Marešová
Šumperk - Pražská AVU se stěhuje do Šumperka. I tak by se dala pojmout jedinečná výstava, která se chystá od 13. února v Galerii Šumperska ve Vlastivědném muzeu Šumperk. Vernisáž výstavy se uskuteční v pátek 13. února v 19 hodin.
Výstava představí tvorbu 13 mladých výtvarníků a 2 výtvarnic, pro které je malba elementárním prostředkem reflexe světa nebo sama sebe. Převážná většina z vystavujících jsou studenti nebo absolventi Akademie výtvarných umění. Expozice nabídne malbu v celé její škále, od expresivních tendencí až po hyperrealismus.
 

Vernisáž výstavy se uskuteční v pátek 13. února v 19 hodin.

 

Katalog vystavených prací ke stažení ZDE ve formátu pdf.
 


Na některé ze spousty otázek jsem se ptala přímo autora výstavy Michala Ožibka.
...Sám student AVU nevystavuje  v Šumperku poprvé. Jeho díla možná znáte, z EXPOSE nebo z výstavy v Divadle Šumperk...

 Rej.cz: Kdy se na tento nápad s výstavou PAINT přišlo?

Michal Ožibko: "Na nápad uspořádat takovouto výstavu jsem přišel před rokem, ale to, že se něco podobného musí uskutečnit, bylo jasné již po úspěchu výstavy EXPOSE, kterou pořádalo Vlastivědné muzeum (vernisáž měla 8. dubna 2005), kde jsme se poprvé setkali s Alešem Kauerem a Petrem Válkem asi jako tři nejvýraznější z celkového počtu 10 vystavujících mladých šumperských výtvarníků. Od EXPOSE jsme my tři byli v kontaktu a plánovali, jak uděláme
pokračování..."

Rej.cz: Proč zrovna výstava v Šumperku, když je většina malířů odjinud?
Michal Ožibko: "Většina malířů je opravdu z celé republiky a jejich pojítkem je pražská Akademie výtvarných umění. Výběr jsem zajišťoval já s ohledem na koncepci výstavy, která na rozdíl od EXPOSE neměla sdružovat různé druhy umění (keramika, socha, malba), ale měla se zaměřit  na současnou malbu mladých umělců.  To, že je výstava v Šumperku a ne třeba v Praze, je spíše věc jistého patriotismu z mé strany - chtěl jsem do našeho města přivést opravdové skvosty, co se týče malby, dokud mám možnost s těmito lidmi být ve styku skrz mé současné studium na AVU. Pokud jde o poměr zastoupení, tak z 15 lidí jsou z našeho kraje čtyři - já, Aleš Kauer, Petr Válek a Viktor Valášek.  A celkem 13 lidí je z AVU a dva umělci jsou autodidakti, jejichž  talent je ale nesporný a v ,,konkurenci" ostatních jejich díla skvěle obstojí...

Rej.cz: Jaký vzkaz má mít výstava pro šumperské publikum?
Michal Ožibko: "Pro šumperské obyvatele bude tato expozice současné mladé malby především překvapením, jakých poloh může malba nabývat... Budou zde k vidění malby expresivní, intimní, figurativní i nefigurativní a lidé si budou moci prohlédnout i obrazy, které jdou od realismu přes fotorealismus až k hyperrealismu. A na co bych rád upozornil především  je fakt, že v současné době jsou u nás v Šumperku výtvarné obory na středních školách, kde studuje mnoho lidí, pro něž může být tato výstava při nejmenším inspirací v jejich tvorbě."

Rej.cz: O kterém  z vystavovatelů lze říci, že je  ten top nejlepší a nejznámější v současných uměleckých kruzích?
Michal Ožibko: "Ti nejlepší,  které bych asi mohl vypíchnout jsou: Pavel Holas je asistentem profesora Zdeňka Berana v ateliéru klasických malířských technik na AVU. Vladimir Véla  je jeden z letošních finalistů Ceny Národní galerie NG333. Zdeněk Trs je vítěz mezinárodního výstavního festivalu FIGURAMA (více na www.figurama.cz) a Aleš Brázdil - jeho obraz byl zakoupen Národní galerií ještě v době, kdy studuje na AVU. Lze říct, že mezinárodně výstavu zastupuje i Baldandorj Ariunzul , mongolská výtvarnice, která v současné době diplomuje na AVU."

Rej.cz: Je výstava prodejní, či mají případní zájemci možnost si něco zakoupit?

Michal Ožibko: "Výstava není přímo prodejní - já ceny od autorů nemám, ale v katalogu, který k tomu vydávám,  jsou kontakty na všechny vystavující a případný zájemce se může s umělcem domluvit sám. Navíc někteří z vystavujících budou na vernisáži přítomni."


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 13.2.2009 13:55
Titulek: PAINt
Autor: Anny
262
213
Ta výstava vypadá skvěle, těším se na ni už týden :-)
Reagovat
Datum: 13.2.2009 15:34
Titulek: Re: PAINt
Autor: ficcino
268
222
jj, taky se zajdu podívat na Pražáky, bude to určitě hodně zajímavá výstava
Reagovat