KULTURA

Radečci přinesli do Šumperka rekord

3. října 2007, 18:43, -daark-,Rejdakce
Radečci přinesli do Šumperka rekord Šumperk - Oslava 10. ročníku časopisu Zámeček, který vydává sdružení Duha, přinesla nový rekord. Vše se událo na velkolepé oslavě v pátek 28. září na akci nazvané Pošli to dál.

Tento  hudební festival, který  v Šumperku k desátým narozeninám časopisu pro dětské domovy Zámeček uspořádali Radečci, si odnese zápis do knihy rekordů.  Děti i dospělí, kteří se do Šumperka na víkend sjeli, sestavili improvizovanou kapelu a zazpívali a zahráli společně píseň "A co zítra", která je hymnou dětských domovů. Zástupci z pelhřimovské agentury Dobrý den pak mohli v konečném verdiktu vyhlásit, že největší kapela hrající na jednom místě na různé nástroje čítala neuvěřitelných dvěstěšestnáct muzikantů. 

Jak se do této akce, která vyvrcholila koncertem takových hudebních es, jakými byli Iva Frülingová,  Michal Hudček nebo Soňa Pavelková, zapojili domácí Radečci? Co mají nového, co je čeká v příštích chvílích a jak vlastně  plánují? Popovídali jsme si o tom s nimi:

 Podzimní změny jsou patrné jak na vaší vizáži, tak i na podobě kapelových webovek. Po hře na "Profesionály" fascinujete, zejména Tomino, fanynky na koncertech odvážnými až eroticky laděnými tanečními kreacemi.
Cibule: To nejsou erotický tance, ale nemotorný tance. On to jinak neumí a jestli to někomu přijde sexy, tím lépe :)

Lehce žertovně je ostatně pojat i přebal nového CD. Jak vznikl tento nápad a kdo se podílel na tvorbě nových promo fotek?
Cibule:
Oproti minulým deskám jsme tentokrát vsadili stoprocentně na Šumperk. Promo fotky tvořil místní fotograf Martin Polách na střeše šumperskýho divadla, klip vznikal na jevišti divadla a o celkovou grafiku se postaral Zdeněk Nováček. Ten se opět ukázal jako kouzelník, protože vytvořil, myslíme, fantastický věci. Je taky autorem obalu cédéčka, který vyvolává buď nadšené, nebo vyděšené reakce, což je asi dobře.

Fanoušci si ostatně na webových stránkách žádají akčnější změny a události ve vašem životě.  Co tedy zřejmě přijde dřív - zmiňovaná paterčata, či nominace na Grammy?
Cibule:
 Oboje je tak trochu sci-fi:)

Když zhodnotíme nový klip, jak se líbí vám osobně? Co je jeho nejzdařilejší částí ?
Cibule:
Klip natočili studenti filmové školy, což byla dobrá volba, protože se všichni fakt snažili. Celé tři dny makali na sto procent a odvedli kvalitní práci. Máme pocit, že se jim povedlo vytvořit křehký a přitom místy legrační filmeček. Ale musíme přiznat, že před natáčením jsme měli ze všeho strach. Jak bude vypadat klip na divadelním jevišti, jak budou fungovat papundeklový kulisy, jestli lidé pochopí zápletku s knězem a tak dále...

Jaké to bylo po pauze opět natáčet, nahrávat a nafocovat?
Cibule: Je to vždycky stejné. Na nahrávání, natáčení i focení se nejprve těšíte a pak je to obrovská otrava. Pořád se na něco čeká a člověk se nemůže ani podrbat na nose, aby si nerozmazal obličej. Na druhou stranu musíme poděkovat šumperskýmu divadlu, kde se o nás skvěle starali a připravili celému štábu maximální pohodlí.

K novému CD jste pozvali i nové hosty. Kteří to jsou a kde jste je lidově řečeno sebrali?
Cibule:
Chtěli jsme tuhle desku oživit živými dechovými nástroji, které jsme dříve nepoužívali. Oslovili jsme proto kamaráda skladatele Davida Rottera, který se nechal ukecat, šel do toho s námi a vymyslel dost dobrých motivů a nápadů. Dál na cédéčku hostuje Zuzka Lípová ze šumperské kapely Dying Passion a osmdesátičlenný gospel  ze Zábřehu.

Na desce hostuje také frontman kultovní kapely Elektrick Mann, který s vámi v červnu vystoupil v Praze a Šumperku. Počítá se ještě s  jeho aktivní účastní na některém z dalších koncertů?
Cibule: No, Ice-B je velmi svérázná osobnost, takže více než dva koncerty za deset let s ním asi nezvládneme odehrát. My jsme byli od začátku dohodnutý, že dáme jen dva koncerty, víc ne, to už by pak nebyl fór.

Poslední vystoupení v rodném Šumperku bylo spojené s akcí 10. výročí časopisu Zámeček a vlastně šlo o skoro malý festiválek. Vznikla během oněch dní myšlenka vše si zopakovat  příští rok na nekulatých 11. narozeninách? A jak to vlastně vypadá s jinými festivaly, které jsou spojené se jménem Radečků nebo s některými členy kapely?
Cibule: Ten benefiční festival byl skvělý, účinkující i lidi akci chválili, staří i mladí - všichni byli nadšení. Jasně, že by bylo super, kdyby se takový festival na Hlavní třídě konal častěji, jenže od toho by měli být ve městě nebo na městě jiní, aby takovou věc iniciovali a hlavně pomohli zafinancovat. Ten narozeninový  koncert platil časopis pro dětské domovy Zámeček. Jiné akce pro mladé jako Džemfest nebo Eurofest platíme ze svý kapsy my. Za poslední tři roky skončily tyhle festivaly na nule nebo v mínusu a nás už pomalu přestává bavit tři měsíce zařizovat něco, co pak musíme ještě zalepit svýma penězma.Fanoušci  skupiny O5&Radeček s napětím očekávali  jejich nový, dlouho slibovaný klip, který signalizuje vydání třetího CD. To, že se v šumperském divadle zřejmě něco děje, zaregistrovali pozorní chodci ve chvíli, kdy si možná všimli několika postav na střeše divadla či neobvyklého ruchu, který způsobil trousící se dav mladých lidí, pendlujících z divadla nebo do divadla. Stejně tak ohlášená akce "Pošli to dál" dávala tušit, že letošní podzim bude ve znamení Radečků. A stalo se. Již si vydobyli 18.místo v první dvacítce nejhranějších českých písní Top 20 cz.

Mnohé by možná zaskočil až přeslazený námět, ale i k tomu mají Radečci vysvětlení. "Písnička je o tom, že kluk nemůže být s holkou nebo že dvojice nemůže být spolu," vysvětluje se smíchem Tereza Schreiberová, která za námětem stojí. "A kluci chtěli něco lehce kontroverzního, tak jsem řekla, ať využijí třeba aféry v USA: kněží/pedofilové a zneužívání dětí a ať je ten klip o zamilovaném faráři. No a on z toho Ondřej udělal love story," říká s velkou nadsázkou se smíchem Schreiberová.
 
Krom dojímavé love story však pozorní diváci  typický radečkovský humor. Třeba ve chvíli, kdy se za pult a pípu postaví exradeček Joda Hansgur, když se na place slastně vrtí švihák Strejda alias radečkovský manažer Radek Auer nebo když lehce lascivní gesto kytaristy vynese šťavnatou facku. "No a celé se to  jelo minimálně na patnáct záběrů," vzpomíná na svou repliku v klipu Ondra Polák a dodává: "protože se pořád  režisérovi zdálo, že dostávám malou tu facku a že to není věrohodný, takže mám z toho křivý brejle."
 

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

 

I přes nejistotu, zda se uvedené akce budou v ohlášeném termínu konat, pokračujeme v soutěžení o volný vstup na atraktivní pořady v regionu. Dnes je to zábřežský AkustikFest, na který nám Zábřežská kulturní poskytla tři vstupenky. Za oponou zábřežského kulturáku se uskuteční v pátek 17. dubna.

Otázka:
Kolikátý ročník AkustikFestu se bude letos konat? 
A) 3.
B) 4.
C) 5.

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volný vstup na koncert skupiny Katapult, ohlášený v šumperském Domě kultury na 27. března, vyhrávají Josefka G. z Hrabišína a Radek V. z Chromče. Blahopřejeme! O vstupenky se i kvůli případné změně v programu přihlaste u pořadatele.