SPORT

Oslavil by osmdesátku. Výškař, který létal za rekordy

1. dubna 2015, 11:00, mum, ob
Oslavil by osmdesátku. Výškař, který létal za rekordy Zábřeh - Poprvé překonával atletickou laťku v Zábřeze, kde před zraky čerstvě trojnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka skočil i jeden ze svých československých rekordů. V roce 1952 bylo jeho 191 centimetrů nejlepším dorosteneckým výkonem v celé Evropě. Za svoji kariéru vytvořil na scéně výškařského sportu několik nových krajských a republikových maxim, a to v dorosteneckých, mužských i veteránských kategoriích. Čtvrtého dubna by oslavil osmdesáté narozeniny. O kom je řeč?
 KAREL BRZOBOHATÝ
4.4. 1935 - 14.4. 1999


Postupně ovládl všechny skokanské styly počínaje takzvanými nůžkami, přes horine (192 cm), sweeney (195), stredl (203) a ve veteránech i flop (185). Rodnou vlast reprezentoval za tehdy „nepropustnými“ hranicemi v Polsku, Norsku, Švédsku a Německu. Velkého úspěchu dosáhl na mezinárodní soutěži Rošického memoriálu v Praze. Na zaplněném Strahově se v konkurenci světových výškařů proskákal na třetí místo. To se psal rok 1961.
V momentě, kdy nashromáždil dostatek závodních i tréninkových zkušeností a výhrou v Československých sportovních hrách 1963 v Bratislavě se nominoval do širšího reprezentačního družstva pro olympijské hry v Tokiu, jej nepodrželo zdraví. Při tvrdé zimní přípravě si způsobil zranění levého kolena. Naneštěstí pro něj došlo po nesterilním zákroku obvodního lékaře k sepsi, otokům, hrozbě amputace nohy, znehybnění kloubu, následné rehabilitaci v Kladrubech a ukončení aktivního závodění. S tímto trvalým omezením již nebylo možné atakovat olympijský nominační limit 206 cm.
Místem jeho posledního závodu byl řízením osudu opět Zábřeh. V roce 1964 tam vyhrál první ročník Zimního poháru výškařů. Na druhé pozici tehdy skončila další významná postava okresní atletiky František Vykydal, dlouholetý vícebojař a trenér ligistů ze Šumperka.
Karel Brzobohatý naposledy zavzpomínal na svoji bohatou kariéru v rámci politických rehabilitací v roce 1990, kdy mu byl představiteli ČSTV udělen titul „mistr sportu“. A to po 29 letech! Objektivním apolitickým kritériem k uskutečnění tohoto dodatečného aktu bylo překonání výkonnostního limitu ve skoku vysokém (202 cm) v roce 1961.
Atlet tělem i duší splnil, co sliboval. Pokořil magickou hranici 200 centimetrů a proslavoval republiku a okres po celém světě. S úctou na svůj vzor vzpomínají synové Petr, Pavel a Ondřej a v neposlední řadě i další svěřenci a žáci I. ZŠ, kteří prošli rukama této skromné a přesto cílevědomé osobnosti.

Karel Brzobohatý při závodech v Zábřeze. 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 2.4.2015 11:12
Titulek: Oslavil by osmdesátku ....
Autor: Jarda Žouželka
79
Karle vzpomínáme a děkujeme za vše co jsi pro atletiku udělal
Reagovat
Datum: 20.4.2015 17:51
Titulek: oslavil by osmdesátku
Autor: sestra
58
Prožívali jsme spolu dětství a mládí a stejně jsme byli vedeni našimi rodiči. Karel byl velmi houževnatý, vytrvalý, cílevědomý. Přitom až moc skromný a svoje úspěchy nijak "nepublikoval". Kdoví, jak by se mu dařilo, kdyby měl tolik všestranné péče jako dnešní sportovci?!
Reagovat
Datum: 20.4.2015 21:54
Titulek: Re: oslavil by osmdesátku
Autor: Ondra
45
V poslední větě je velmi zajímavá myšlenka! Domnívám se, že by se atlet z "venkova" mohl pod profesionálním metodickým vedením vyvarovat zbytečných "chyb", jejichž důsledkem jsou např. zdravotní trable či výkyvy v tréninku, a plně se soustředit na výkon. Na druhou stranu si myslím, že "spartánské" podmínky více motivují k boji. Aktér sám sebe tak nazýval především "mistrem improvizace"..!
Reagovat
Datum: 21.4.2015 07:16
Titulek: Bez titulku
Autor: Lucka
55
Dobrý komentář, souhlasím s Vámi.
Reagovat
Datum: 23.4.2015 11:04
Titulek: můj slavný bratranec Karel
Autor: Ivana Veverková ( Krátká)
47
Konečně jsem se dozvěděla detailní výsledky o Karlově sportovní kariéře, měla jsem před lety možnost o něm mluvit i s Luďkem Daňkem, tak jsme zavzpomínali. Ale byl pro mě jakou malou holku vzorem, možná i proto jsem se snažila dělat atletiku. A mám ji ráda stále.
Reagovat
Datum: 23.4.2015 15:08
Titulek: Re: můj slavný bratranec Karel
Autor: Ondra B.
62
Ahoj Ivčo! Koukám, že kromě chaty Tě potkám i tady...!? Měli bychom někdy udělat velký session tam, kde to měl K. nejraději...
Reagovat

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).