SPORT

Oslavil by osmdesátku. Výškař, který létal za rekordy

1. dubna 2015, 11:00, mum, ob
Oslavil by osmdesátku. Výškař, který létal za rekordy Zábřeh - Poprvé překonával atletickou laťku v Zábřeze, kde před zraky čerstvě trojnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka skočil i jeden ze svých československých rekordů. V roce 1952 bylo jeho 191 centimetrů nejlepším dorosteneckým výkonem v celé Evropě. Za svoji kariéru vytvořil na scéně výškařského sportu několik nových krajských a republikových maxim, a to v dorosteneckých, mužských i veteránských kategoriích. Čtvrtého dubna by oslavil osmdesáté narozeniny. O kom je řeč?
 KAREL BRZOBOHATÝ
4.4. 1935 - 14.4. 1999


Postupně ovládl všechny skokanské styly počínaje takzvanými nůžkami, přes horine (192 cm), sweeney (195), stredl (203) a ve veteránech i flop (185). Rodnou vlast reprezentoval za tehdy „nepropustnými“ hranicemi v Polsku, Norsku, Švédsku a Německu. Velkého úspěchu dosáhl na mezinárodní soutěži Rošického memoriálu v Praze. Na zaplněném Strahově se v konkurenci světových výškařů proskákal na třetí místo. To se psal rok 1961.
V momentě, kdy nashromáždil dostatek závodních i tréninkových zkušeností a výhrou v Československých sportovních hrách 1963 v Bratislavě se nominoval do širšího reprezentačního družstva pro olympijské hry v Tokiu, jej nepodrželo zdraví. Při tvrdé zimní přípravě si způsobil zranění levého kolena. Naneštěstí pro něj došlo po nesterilním zákroku obvodního lékaře k sepsi, otokům, hrozbě amputace nohy, znehybnění kloubu, následné rehabilitaci v Kladrubech a ukončení aktivního závodění. S tímto trvalým omezením již nebylo možné atakovat olympijský nominační limit 206 cm.
Místem jeho posledního závodu byl řízením osudu opět Zábřeh. V roce 1964 tam vyhrál první ročník Zimního poháru výškařů. Na druhé pozici tehdy skončila další významná postava okresní atletiky František Vykydal, dlouholetý vícebojař a trenér ligistů ze Šumperka.
Karel Brzobohatý naposledy zavzpomínal na svoji bohatou kariéru v rámci politických rehabilitací v roce 1990, kdy mu byl představiteli ČSTV udělen titul „mistr sportu“. A to po 29 letech! Objektivním apolitickým kritériem k uskutečnění tohoto dodatečného aktu bylo překonání výkonnostního limitu ve skoku vysokém (202 cm) v roce 1961.
Atlet tělem i duší splnil, co sliboval. Pokořil magickou hranici 200 centimetrů a proslavoval republiku a okres po celém světě. S úctou na svůj vzor vzpomínají synové Petr, Pavel a Ondřej a v neposlední řadě i další svěřenci a žáci I. ZŠ, kteří prošli rukama této skromné a přesto cílevědomé osobnosti.

Karel Brzobohatý při závodech v Zábřeze. 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 2.4.2015 11:12
Titulek: Oslavil by osmdesátku ....
Autor: Jarda Žouželka
79
Karle vzpomínáme a děkujeme za vše co jsi pro atletiku udělal
Reagovat
Datum: 20.4.2015 17:51
Titulek: oslavil by osmdesátku
Autor: sestra
58
Prožívali jsme spolu dětství a mládí a stejně jsme byli vedeni našimi rodiči. Karel byl velmi houževnatý, vytrvalý, cílevědomý. Přitom až moc skromný a svoje úspěchy nijak "nepublikoval". Kdoví, jak by se mu dařilo, kdyby měl tolik všestranné péče jako dnešní sportovci?!
Reagovat
Datum: 20.4.2015 21:54
Titulek: Re: oslavil by osmdesátku
Autor: Ondra
45
V poslední větě je velmi zajímavá myšlenka! Domnívám se, že by se atlet z "venkova" mohl pod profesionálním metodickým vedením vyvarovat zbytečných "chyb", jejichž důsledkem jsou např. zdravotní trable či výkyvy v tréninku, a plně se soustředit na výkon. Na druhou stranu si myslím, že "spartánské" podmínky více motivují k boji. Aktér sám sebe tak nazýval především "mistrem improvizace"..!
Reagovat
Datum: 21.4.2015 07:16
Titulek: Bez titulku
Autor: Lucka
55
Dobrý komentář, souhlasím s Vámi.
Reagovat
Datum: 23.4.2015 11:04
Titulek: můj slavný bratranec Karel
Autor: Ivana Veverková ( Krátká)
47
Konečně jsem se dozvěděla detailní výsledky o Karlově sportovní kariéře, měla jsem před lety možnost o něm mluvit i s Luďkem Daňkem, tak jsme zavzpomínali. Ale byl pro mě jakou malou holku vzorem, možná i proto jsem se snažila dělat atletiku. A mám ji ráda stále.
Reagovat
Datum: 23.4.2015 15:08
Titulek: Re: můj slavný bratranec Karel
Autor: Ondra B.
62
Ahoj Ivčo! Koukám, že kromě chaty Tě potkám i tady...!? Měli bychom někdy udělat velký session tam, kde to měl K. nejraději...
Reagovat