ZPRÁVY

Oskavu děsí žloutenka, nakažených přibývá

12. listopadu 2013, 17:37, Jaroslav Kropáč
Oskava - Nervózní atmosféra panuje v těchto dnech v Oskavě. V obci se totiž objevila žloutenka a zatímco na začátku minulého týdne ji lékaři zaznamenali jen u jednoho člověka, v pátek už hovořili o třech nakažených. Riziko, že jejich řady dál porostou, je vysoké. Zdroj infekce se totiž nepodařilo objevit.

„V současné době máme potvrzenou nákazu u tří lidí. Nedá se vyloučit další přenos. Jedná se o žloutenku typu A, takzvanou nemoc špinavých rukou. Byla přijata určitá opatření, která mají dalšímu šíření nemoci zamezit,“ řekla Týdnu Markéta Mrázková z protiepidemického oddělení hygienické stanice v Šumperku. Podle informací redakce se kromě jedné školačky nakazili ještě dva dospělí, pravděpodobně příslušníci jedné rodiny. Celou školu i okolí nakažené dívky mají hygienici pod dohledem. „Kde se tito lidé nakazili zatím nevíme. Z šetření vyplývá, že nepřišli do styku s žádnou jinou osobou, která byla touto nemocí zasažena,“ dodává šumperská hygienička.

Historie se opakuje

Obavy z možného rozšíření žloutenky jsou o to větší, že vesnici v minulosti tato nebezpečná nákaza zasáhla, a to v mnohem větším rozsahu. „Tuším, že to bylo někdy na konci devadesátých let, kdy se dělala kanalizace. Pokud si dobře vzpomínám, žloutenkou se nakazilo kolem dvaceti lidí. Jen doufám, že k něčemu podobnému nedojde teď,“ vzpomíná na nepříjemnou etapu v životě Oskavy starosta Radomil Brada. Hygienici tehdy vyhlásili v celé obci přísnou karanténu a obyvatelům například zakázali veřejné shromažďování. Ani tehdy se údajně nepodařilo původce zákeřné nemoci vypátrat.

Infobox:

Žloutenka typu A se přenáší takzvanou fekálně – orální cestou. Typicky se nákaza šíří kontaktem s nemocným, kontaminována může být i voda nebo potraviny, případně předměty v městské hromadné dopravě. Virus žloutenky je poměrně odolný, při pokojové teplotě přežívá i několik týdnů. Průběh nemoci je podobný chřipce, později dochází ke zbarvení kůže a očního bělma. Přímá léčba neexistuje, povinná je hospitalizace a klid na lůžku. Rekonvalescence se může protáhnout na několik měsíců.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).