ZPRÁVY

Oskavu děsí žloutenka, nakažených přibývá

12. listopadu 2013, 17:37, Jaroslav Kropáč
Oskava - Nervózní atmosféra panuje v těchto dnech v Oskavě. V obci se totiž objevila žloutenka a zatímco na začátku minulého týdne ji lékaři zaznamenali jen u jednoho člověka, v pátek už hovořili o třech nakažených. Riziko, že jejich řady dál porostou, je vysoké. Zdroj infekce se totiž nepodařilo objevit.

„V současné době máme potvrzenou nákazu u tří lidí. Nedá se vyloučit další přenos. Jedná se o žloutenku typu A, takzvanou nemoc špinavých rukou. Byla přijata určitá opatření, která mají dalšímu šíření nemoci zamezit,“ řekla Týdnu Markéta Mrázková z protiepidemického oddělení hygienické stanice v Šumperku. Podle informací redakce se kromě jedné školačky nakazili ještě dva dospělí, pravděpodobně příslušníci jedné rodiny. Celou školu i okolí nakažené dívky mají hygienici pod dohledem. „Kde se tito lidé nakazili zatím nevíme. Z šetření vyplývá, že nepřišli do styku s žádnou jinou osobou, která byla touto nemocí zasažena,“ dodává šumperská hygienička.

Historie se opakuje

Obavy z možného rozšíření žloutenky jsou o to větší, že vesnici v minulosti tato nebezpečná nákaza zasáhla, a to v mnohem větším rozsahu. „Tuším, že to bylo někdy na konci devadesátých let, kdy se dělala kanalizace. Pokud si dobře vzpomínám, žloutenkou se nakazilo kolem dvaceti lidí. Jen doufám, že k něčemu podobnému nedojde teď,“ vzpomíná na nepříjemnou etapu v životě Oskavy starosta Radomil Brada. Hygienici tehdy vyhlásili v celé obci přísnou karanténu a obyvatelům například zakázali veřejné shromažďování. Ani tehdy se údajně nepodařilo původce zákeřné nemoci vypátrat.

Infobox:

Žloutenka typu A se přenáší takzvanou fekálně – orální cestou. Typicky se nákaza šíří kontaktem s nemocným, kontaminována může být i voda nebo potraviny, případně předměty v městské hromadné dopravě. Virus žloutenky je poměrně odolný, při pokojové teplotě přežívá i několik týdnů. Průběh nemoci je podobný chřipce, později dochází ke zbarvení kůže a očního bělma. Přímá léčba neexistuje, povinná je hospitalizace a klid na lůžku. Rekonvalescence se může protáhnout na několik měsíců.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.