SPORT

Orienteering - vyzkoušejte, uvidíte

13. září 2007, 14:26, rejdakce, Milan Budík, KSU
Orienteering - vyzkoušejte, uvidíte Září je doba, kdy pro děti vybíráte kroužky na zbytek školního roku. Možná také ale zálibu na celý život. Pojďme si dnes představit sportovní disciplínu ORIENTEERING.

 

 
 

Podstata tohoto sportu spočívá v tom, že oběhnete kontrolní stanoviště, která máte zakreslena v mapě. Nejrychlejší vyhrává. Závody se konají pokaždé v jiném lese a trať je pokaždé jiná. Jinak dlouhá, jinak kopcovatá, jinak orientačně náročná. Někdy běžíte po cestách, jindy se prodíráte mladými smrčky, čvachtáte v bažině, bloudíte ve skalním městě, houpete se na mechových polštářích, přeskakujete hřiby.

 

 

Při závodě na vás nikdo nevidí. Máte soukromí pro svoje píchání v boku a pálení v krku. Můžete se v klidu zastavit, srovnat dech a zase vyrazit. Navíc při takové pauze můžete učeně hledět do mapy a plánovat cestu na další kontrolu (mapovat).

 

A tak si běžíte křížem krážem neznámým lesem s kusem flekatého papíru v ruce. Než na tuhé nohy myslíte na to, kudy kam na další kontrolu. U každé  nalezené kontroly (lampionu) budete prožívat neopakovatelnou radost až rozkoš, která se bude zase opakovat u dalšího lampionu.

 

 

Na závodech budete potkávat své známé, kterým budete ihned po doběhu vyprávět, kudy že jste to dnes běželi a jak Vám to dnes šlo. A i když nejste zrovna atletický typ, tak možná zjistíte, že trénink a chytrá hlava dělají divy.

 

 

 

 

Co udělat, když chcete začít?

Do listopadu máte šanci  každé úterý v 16:00 u šumperské průmyslovky (gen. Krátkého), kde jsou srazy na trénink.  Jako vybavení vám bude stačit oblečení a boty do přírody.  Od listopadu  budeme v tělocvičně a od jara zase budeme trénovat venku.

Nebo nás můžete kontaktovat:

Zdeněk Janů - trenér
e-mail:
janu.zdenek@cmail.cz
mobil: 777 655 223

 www.ksu.cz


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 13.9.2007 17:37
Titulek: orientační závody
Autor: vlastenec
116
196
v padesátých a šedesátých letech to byl poměrně rozšířený sport.Je škoda,že se mu dnešní mládež věnuje jen velmi okrajově.Ve Skandinávii je to naopak.Je to naprosto zdravý sport pro dnešní dobu,to znamená pro všechny věkové kategorie.Ale mládež by měla dominovat.Je to jistě lepší zábava než hrát automaty a pokoutně pokuřovat a užívat drogy s alkoholem.
Reagovat
Datum: 13.9.2007 19:13
Titulek: Re: orientační závody
Autor: Mart.ini
113
115
Co prispevek, to perla:-)))) Jinak orientak je vybornej sport nejenom o behani. Vid Aljoso?:-)
Reagovat
Datum: 15.9.2007 10:15
Titulek: Re: orientační závody
Autor: jetam
178
106
ach ta dnešní mládež. ani vas nepusti sednout v autobuse - vzdycky je musim klepnout hulkou.
Ja bych rekl, ze orientak je rozsireny cim dal tim vic a taky si to zaslouzi, protoze je to snad nejzdravejsi a nejprirozenejsi sport, ne?
Reagovat
Datum: 16.9.2007 22:01
Titulek: Re: orientační závody
Autor: ficcino
111
126
jako nepřítel generalizování a podle vlastní zkušenosti můžu říct, že lze dělat vrcholový sport a zároveň užívat alkohol
Reagovat
Datum: 21.9.2007 18:01
Titulek: Re: orientační závody
Autor: divák
118
120
ano.Je to pravda viz sparťané Řepka,Matušovič a spol,ale pravidelně pijí,jezdí pak auty všichni vrcholoví sportovci.Když se něco následně stane,tak se to zatím vždy zametlo pod koberec.A naše informační média z nich ještě udělají hrdiny.Není se co divit,že si z nich mladí udělali své vzory pro život.
Reagovat
Datum: 22.9.2007 13:03
Titulek: Re: orientační závody
Autor: ficcino
117
125
já mluvím o sportu a alkoholu, nikde jsem se nezmínil o řízení aut pod vlivem, tak, prosím, argumentujte k věci
Reagovat
Datum: 25.9.2007 14:38
Titulek: ja
Autor: ja
91
250
orienteering for ever
Reagovat
Datum: 27.9.2007 17:04
Titulek: orientační závody
Autor: stařeček realista
105
108
Je to pěkný sport.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.