SPORT

Open Praha 2009

28. ledna 2009, 02:43, rejdakce
Šumperk/Praha - Další z turnajů série Czech Tour se konal od 9. do 16. ledna 2009 v Top hotelu v Praze za účasti 189 šachistů z 29 zemí světa. Sešla se zde silná konkurence 5 velmistrů, 16 mezinárodních mistrů, 7 fidemistrů a 2 fidemistryně. Ze Šumperka se turnajů zúčastnili 3 šachisté – IM Štěpán Žilka s cílem vyhrát jednu z hlavních cen, Nicola Lužíková posbírat zkušenosti a otestovat nabyté šachové vědomosti. Libor Lužík, coby vedoucí výpravy, měl za úkol výpravu ve zdraví odvézt a dovézt a v turnaji netrhnout velkou ostudu.
IM Štěpán Žilka (SK Zikuda Turnov) startoval v hlavním turnaji „Chládek Tintěra Open“, v prvním a druhém kole přehrál lehce Jurije Kašina z Ruska a FM Petera Welze z Německa. V partii s Alandem Kiselevem bílými nenašel Štěpán recept na úpornou obranu ruského hráče. Po dalších dvou remízách a výhře nad Michalem Schulou – TJ Praha Pankrác se Štěpán držel na začátku druhé desítky. V sedmém kole porazil po 58 tazích Georga Grosse z Německa a los ho poslal do 8. kola na první šachovnici proti vedoucímu 6bodovému Pavlu Vávrovi. Štěpán zaváhal v zahájení a ve středové hře ztratil pěšce bez kompenzace. Postavení Štěpánových figur připomínalo torzo Napoleonova vojska v bitvě u Waterloo. V tu chvíli málokdo čekal zvrat v partii. Ten však nastal po oběti černé věže s matovým útokem na bílého krále. Avšak dokonalá souhra bílé dámy, věží a krále slavila úspěch, z náporu černého se vymanila a po pár tazích přinutil IM Žilka IM Vávru ke kapitulaci. Ten ještě hodinu po skončení partie kroutil hlavou nad tím, co ve vyhrané pozici provedl... Před posledním kolem se Štěpán s půlbodovým náskokem před ostatními ujal vedení a se svým oddílovým kolegou Tomášem Kulhánkem se po 12 tazích dohodl na remíze. V tu chvíli věděl, že hůř než třetí neskončí, což se nakonec potvrdilo a druhé místo IM Žilkovi sluší. Vítězem turnaje se stal výhrou v poslední partii se smolařem IM Vávrou bulharský velmistr Milko Popchev hájící barvy SK Lokomotivy Brno.
 

Štěpán Žilka

V turnaji „Jihlavanka Open“ čeřila poklidné vody Nicola Lužíková. V prvním kole s Alanem Collinsem z Anglie udržela ve složité pozici remízu, drobná chyba v dalším zápase znamenala prohru s Annou Steinhauserovou, ve třetím kole Nicola rozdrtila svého tátu a v bojovém tempu pokračovala další den proti Martinu Kracíkovi, který jen tak tak s Nicolou remízoval. Před pátým kolem vyšla dokonale příprava s trenérem IM Žilkou v databázi šachových partií, Nicola nastudovala hru Wilfrieda Polifky z Německa a svému soupeři nedala šanci na úspěch a připsala si druhou výhru v turnaji. V sedmém kole Nicola vletěla na Torstena Mielkeho jak uragán a po pár tazích německý šachista nabídl dvakrát remizu, což Nicola vždy odmítla, snažila se hrát na vítězství, jenže se svou horlivostí se dostala do problémů, víceméně do prohrané pozice, v tu chvíli nezbylo Nicole nic jiného než se vzdát nebo nabídnout remízu, Torsten se zachoval jako opravdový šachový gentleman a remízu přijal. 8. kolo skončilo další plichtou se seniorem Jiřím Fantou z Jiskry Strážnice, když mu Nicola sdělila, že jí je 12 let, tak tomu nechtěl věřit a pogratuloval jí k výkonu. I přes prohru v posledním kole ukázala Nicola Lužíková, že se šachy učí zdárně hrát. Čtyři získané body s výkonem 1790 ji zařadilo na pěkné 49. místo (71. nasazená). Vedoucí výpravy Libor Lužík jednu partii vyhrál, pět remizoval a jen třikrát odešel poražen.
 

Nicola Lužíková

Turnaj víc jak na 100 % splnil očekávání – IM Štěpán Žilka získal druhou cenu, což v silné konkurenci 5 velmistrů a 16 IM je víc jak dobrý výsledek. Nicola si otestovala, co umí a kde má ještě rezervy, s jejím výkonem byl spokojený i trenér Štěpán Žilka a vystoupení Nicoly zhodnotil slovy : „Nicola staví dobře figury, hraje víceméně logické tahy, ale ještě se musí zlepšit v propočtu“. To samé o Nicole před turnajem tvrdil i její druhý osobní trenér IM Ladislav Stratil, který byl mile překvapen jejím výsledkem, ale hlavně vzrůstem výkonnosti své svěřenkyně a už se těší na rozbory pražských partií.
 

Nicola Lužíková se svým tatínkem


Šumperští šachisté se zúčastnili i turnaje v rapid šachu, který proběhl v sobotu 17. 1. 2009 před započetím druhého kola vážných partií. Ze zúčastněných 65 hráčů se umístili se ziskem 5 bodů na 12. – IM Štěpán Žilka, 2,5 bodu na 52. místě – Nicola Lužíková a 2,5 bodu na 53. místě Libor Lužík.
 

Štěpán Žilka a Nicola Lužíková

Výsledky Open Praha 2009 – A

„Chládek a Tintěra Open“
 • 1. GM Popchev Milko – Bulharsko 7 bodů
 • 2. IM Žilka Štěpán – SK Zikuda Turnov 7 bodů
 • 3. GM Grabarczyk Miroslaw – Polsko 6,5 bodu
 • 4. FM Clery Nicolas – Francie 6,5 bodu
 • 5. GM Vokáč Marek – I. SK Novoborsky 6,5 bodu


Výsledky Open Praha 2009 – B

„Jihlavanka“
 • 1. Golcman Evgeny – Rusko 7 bodů
 • 2. Vaněk Ladislav – Kovohutě Břidličná 7 bodů
 • 3. FM Bartoš Jan – SK Litoměřice 7 bodů
 • 49. Lužíková Nicola – TJ Sokol Šumperk 4 body
 • 63. Lužík Libor – TJ Sokol Šumperk 3,5 bodu


Výsledky Open Praha 2009 – Rapid

 • 1. IM Simutowe Amon – Zambie 6 bodů
 • 2. GM Dobrov Vladimír – Rusko 6 bodů
 • 3. Kashin Yuri – Rusko 6 bodů
 • 12. IM Žilka Štěpán – SK Zikuda Turnov 5 bodů
 • 52. Lužíková Nicola – TJ Sokol Šumperk 2,5 bodu
 • 53. Lužík Libor – TJ Sokol Šumperk 2,5 bodu 

rozbor partie


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.