SPORT

Open Praha 2009

28. ledna 2009, 02:43, rejdakce
Šumperk/Praha - Další z turnajů série Czech Tour se konal od 9. do 16. ledna 2009 v Top hotelu v Praze za účasti 189 šachistů z 29 zemí světa. Sešla se zde silná konkurence 5 velmistrů, 16 mezinárodních mistrů, 7 fidemistrů a 2 fidemistryně. Ze Šumperka se turnajů zúčastnili 3 šachisté – IM Štěpán Žilka s cílem vyhrát jednu z hlavních cen, Nicola Lužíková posbírat zkušenosti a otestovat nabyté šachové vědomosti. Libor Lužík, coby vedoucí výpravy, měl za úkol výpravu ve zdraví odvézt a dovézt a v turnaji netrhnout velkou ostudu.
IM Štěpán Žilka (SK Zikuda Turnov) startoval v hlavním turnaji „Chládek Tintěra Open“, v prvním a druhém kole přehrál lehce Jurije Kašina z Ruska a FM Petera Welze z Německa. V partii s Alandem Kiselevem bílými nenašel Štěpán recept na úpornou obranu ruského hráče. Po dalších dvou remízách a výhře nad Michalem Schulou – TJ Praha Pankrác se Štěpán držel na začátku druhé desítky. V sedmém kole porazil po 58 tazích Georga Grosse z Německa a los ho poslal do 8. kola na první šachovnici proti vedoucímu 6bodovému Pavlu Vávrovi. Štěpán zaváhal v zahájení a ve středové hře ztratil pěšce bez kompenzace. Postavení Štěpánových figur připomínalo torzo Napoleonova vojska v bitvě u Waterloo. V tu chvíli málokdo čekal zvrat v partii. Ten však nastal po oběti černé věže s matovým útokem na bílého krále. Avšak dokonalá souhra bílé dámy, věží a krále slavila úspěch, z náporu černého se vymanila a po pár tazích přinutil IM Žilka IM Vávru ke kapitulaci. Ten ještě hodinu po skončení partie kroutil hlavou nad tím, co ve vyhrané pozici provedl... Před posledním kolem se Štěpán s půlbodovým náskokem před ostatními ujal vedení a se svým oddílovým kolegou Tomášem Kulhánkem se po 12 tazích dohodl na remíze. V tu chvíli věděl, že hůř než třetí neskončí, což se nakonec potvrdilo a druhé místo IM Žilkovi sluší. Vítězem turnaje se stal výhrou v poslední partii se smolařem IM Vávrou bulharský velmistr Milko Popchev hájící barvy SK Lokomotivy Brno.
 

Štěpán Žilka

V turnaji „Jihlavanka Open“ čeřila poklidné vody Nicola Lužíková. V prvním kole s Alanem Collinsem z Anglie udržela ve složité pozici remízu, drobná chyba v dalším zápase znamenala prohru s Annou Steinhauserovou, ve třetím kole Nicola rozdrtila svého tátu a v bojovém tempu pokračovala další den proti Martinu Kracíkovi, který jen tak tak s Nicolou remízoval. Před pátým kolem vyšla dokonale příprava s trenérem IM Žilkou v databázi šachových partií, Nicola nastudovala hru Wilfrieda Polifky z Německa a svému soupeři nedala šanci na úspěch a připsala si druhou výhru v turnaji. V sedmém kole Nicola vletěla na Torstena Mielkeho jak uragán a po pár tazích německý šachista nabídl dvakrát remizu, což Nicola vždy odmítla, snažila se hrát na vítězství, jenže se svou horlivostí se dostala do problémů, víceméně do prohrané pozice, v tu chvíli nezbylo Nicole nic jiného než se vzdát nebo nabídnout remízu, Torsten se zachoval jako opravdový šachový gentleman a remízu přijal. 8. kolo skončilo další plichtou se seniorem Jiřím Fantou z Jiskry Strážnice, když mu Nicola sdělila, že jí je 12 let, tak tomu nechtěl věřit a pogratuloval jí k výkonu. I přes prohru v posledním kole ukázala Nicola Lužíková, že se šachy učí zdárně hrát. Čtyři získané body s výkonem 1790 ji zařadilo na pěkné 49. místo (71. nasazená). Vedoucí výpravy Libor Lužík jednu partii vyhrál, pět remizoval a jen třikrát odešel poražen.
 

Nicola Lužíková

Turnaj víc jak na 100 % splnil očekávání – IM Štěpán Žilka získal druhou cenu, což v silné konkurenci 5 velmistrů a 16 IM je víc jak dobrý výsledek. Nicola si otestovala, co umí a kde má ještě rezervy, s jejím výkonem byl spokojený i trenér Štěpán Žilka a vystoupení Nicoly zhodnotil slovy : „Nicola staví dobře figury, hraje víceméně logické tahy, ale ještě se musí zlepšit v propočtu“. To samé o Nicole před turnajem tvrdil i její druhý osobní trenér IM Ladislav Stratil, který byl mile překvapen jejím výsledkem, ale hlavně vzrůstem výkonnosti své svěřenkyně a už se těší na rozbory pražských partií.
 

Nicola Lužíková se svým tatínkem


Šumperští šachisté se zúčastnili i turnaje v rapid šachu, který proběhl v sobotu 17. 1. 2009 před započetím druhého kola vážných partií. Ze zúčastněných 65 hráčů se umístili se ziskem 5 bodů na 12. – IM Štěpán Žilka, 2,5 bodu na 52. místě – Nicola Lužíková a 2,5 bodu na 53. místě Libor Lužík.
 

Štěpán Žilka a Nicola Lužíková

Výsledky Open Praha 2009 – A

„Chládek a Tintěra Open“
 • 1. GM Popchev Milko – Bulharsko 7 bodů
 • 2. IM Žilka Štěpán – SK Zikuda Turnov 7 bodů
 • 3. GM Grabarczyk Miroslaw – Polsko 6,5 bodu
 • 4. FM Clery Nicolas – Francie 6,5 bodu
 • 5. GM Vokáč Marek – I. SK Novoborsky 6,5 bodu


Výsledky Open Praha 2009 – B

„Jihlavanka“
 • 1. Golcman Evgeny – Rusko 7 bodů
 • 2. Vaněk Ladislav – Kovohutě Břidličná 7 bodů
 • 3. FM Bartoš Jan – SK Litoměřice 7 bodů
 • 49. Lužíková Nicola – TJ Sokol Šumperk 4 body
 • 63. Lužík Libor – TJ Sokol Šumperk 3,5 bodu


Výsledky Open Praha 2009 – Rapid

 • 1. IM Simutowe Amon – Zambie 6 bodů
 • 2. GM Dobrov Vladimír – Rusko 6 bodů
 • 3. Kashin Yuri – Rusko 6 bodů
 • 12. IM Žilka Štěpán – SK Zikuda Turnov 5 bodů
 • 52. Lužíková Nicola – TJ Sokol Šumperk 2,5 bodu
 • 53. Lužík Libor – TJ Sokol Šumperk 2,5 bodu 

rozbor partie


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).