ZPRÁVY

Olomoucký kraj v příštím roce zachová dopravní obslužnost

7. prosince 2012, 17:47, redakce, Ivo Heger
Kraj – Rozsah dopravní obslužnosti zajišťované Olomouckým krajem zůstane pro nadcházející období v obdobném rozsahu jako v končícím roce. Některé vlaky kraj nově nahradí autobusy, což občanům mimo jiné přinese vyšší komfort cestování. Zatímco většina železničních nádraží stojí mimo centra obcí, autobusové zastávky jsou zpravidla umístěny blíže obytné zástavbě. Příslušné materiály tento týden odsouhlasila Rada Olomouckého kraje.

„Doprava patří mezi čtyři největší priority nové krajské koalice, proto klademe na dopravní obslužnost velký důraz,“ uvedl první náměstek hejtmana Alois Mačák. Koordinátor Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje odhaduje, že v roce 2013 dosáhne objem vlakové dopravy celkem 6 miliónů takzvaných vlakokilometrů. Současný objem byl 6,1 miliónu. Z finančních prostředků získaných mírným snížením objemu bude mimo jiné financováno zachování provozu na trati Jeseník – Krnov, která částečně vede přes polské území. Dopravu na úsecích, kde ubude vlaků, převezmou autobusy. Podle předpokladů by měly autobusy v Olomouckém kraji ujet celkem 17,5 miliónu kilometrů v závazku veřejné služby.

Olomoucký kraj v příštím roce věnuje na úhradu prokazatelné ztráty z železniční dopravy celkem 418 miliónů korun oproti letošním 396 miliónům, což je důsledek promítnutí inflačního koeficientu zveřejněného Českým statistickým úřadem a nákladů na odpisy nových vozidel Regiopanter. Dopravu pro něj budou dominantně zajišťovat České dráhy, jedinou výjimkou je trať Šumperk – Kouty nad Desnou – Petrov nad Desnou – Sobotín, kde vlaky provozuje společnost Veolia Transport Morava. V případě autobusové dopravy je prokazatelná ztráta odhadována na 370 miliónů korun oproti letošním 372 miliónům. Autobusové spoje objednávané krajem provozuje celkem 16 dopravců. Těmi jsou velké i menší dopravní firmy a v jednom případě dokonce i obec, konkrétně Ptení.K největším změnám v dopravě zajišťované krajem dojde na Jesenicku.

Po rozhodnutí státu přestat objednávat dopravu na trati Jeseník – Krnov se Olomoucký a Moravskoslezský kraj dohodly na převzetí objednávky od státu. Na trati tak zůstanou zachovány čtyři páry vlaků denně a cestující budou vozit stejné rychlíkové soupravy. Pro kraj to představuje velkou zátěž, protože například jen za využívání části infrastruktury na polském území bude muset ročně zaplatit 2,5 miliónu korun navíc. Na trať se rovněž musela přesunout část kapacit z jiných spojů na Jesenicku. Část železničních spojů na trati Jeseník – Zlaté Hory proto nahradí autobusy. Dosavadních 39 autobusových spojů v pracovních dnech mezi Zlatými Horami a Jeseníkem přes Mikulovice se na této trase rozšíří o další dva. Mezi Hradcem-Novou Vsí a Jeseníkem pojede v pracovních dnech o 2 spoje více, o víkendech o 6 spojů více. Kraj se na tuto variantu již předem připravoval, výsledkem je nová autobusová zastávka přímo u vlakového nádraží, aby občané přesedající z vlaku na autobus měli zajištěn co největší komfort.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.