ZPRÁVY

Ze Šumperska se stále vystěhovávají lidé

2. ledna 2013, 15:36, ar
Šumperk – Šumperský okres ani letos neprožije z pohledu demografů žádnou pozitivní změnu. To, že se regionu v tomto směru nedaří, dokazují poslední data Českého statistického úřadu. Příchod nového roku prožilo v okrese o čtyři sta lidí méně než v roce 2011. Odliv obyvatel je téměř největší v rámci celého kraje.
„K nejvyššímu úbytku populace došlo v okresech Přerov a Šumperk. V přepočtu na tisíc obyvatel ubylo nejvíce lidí okresu Jeseník,“ informoval Český statistický úřad v Olomouci. Tyto výsledky nikoho nepřekvapily, Šumpersko má totiž záporný přírůstek už několik let v řadě. Co však mezi demografy vyvolává značnou míru překvapení rychlost, s jakou k vylidňování regionu dochází. O své obyvatele okres nepřichází jen přirozeným úbytkem obyvatelstva, ale hlavně migrací.
Letos se ze Šumperska odstěhovalo více než osm set lidí, opačným směrem se vydalo zhruba šest set přistěhovalců. Na popisovaném stavu už nedokázal nic změnit ani fakt, že právě šumperský okres byl společně s Přerovskem jedinými místy v kraji, kde se loni matkám narodilo více dětí než v roce 2011.
Vůbec nejvíce kraj opouští mladí lidé, kteří se snaží najít práci v lépe prosperujících místech republiky. Největší nevýhodu spatřují v podprůměrných mzdách a absenci levného bydlení. Právě tento nedostatek pochopili třeba v Novém Malíně, kde chtějí už letos mladým rodinám pomoci. „Plánujeme postavit celkem osm takzvaných startovních bytů. Přiměla nás k tomu situace ve společnosti i fakt, že po podobném druhu bydlení je tady velká poptávka,“ dodává malínský starosta Josef Minář.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 4.1.2013 02:18
Titulek: Bez titulku
Autor: Otravenej
77
108
Co se tak dá čekat od města, které řídí mafiáni a tenhle lumpenproletariát!? Galerie trapnosti a mizerie a to nepsasí ani Superbrož! Nový Malín je periferní trapnost, kde zase nemusí nic moc pro lidi dělat, protože za vším si dojedou do Šumperka, to je zase pravda a to jejich machrování je trapné!!!
Reagovat
Datum: 4.1.2013 10:47
Titulek: Bez titulku
Autor: NN
76
Město by se mělo zamyslet a namísto podpory heren apod podporovat výstavbu nových provozoven a stavební parcely.je mi z toho zle když vidím, jak ten šumperk upadá a kvalitní lidé odcházejí. kam až to povede?po 17. hod abychom se zacli bat i v centru mesta
Reagovat
Datum: 4.1.2013 14:34
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Valda
70
Klucíí, plácáte páté přes deváté.
Proč klesá počet obyvatel je široký problém a nemá jednoduché řešení.
Otázky -
jak podporuje herny město?
to myslíte vážně, že má město podporovat výstabu provozoven?
jak se podporují stavební parcely?
to že vám je zle mi celkem nevadí, ale jak šumperk upadá, nevím?
dál se již raději ani neptám.
Reagovat
Datum: 4.1.2013 16:04
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Tomáš 2
93
Šumperk upadá právě kvůli takovým, kteří plácají nad Vámi. Bohužel se stalo moderní čekat na to, až Vám někdo něco dá. Až teď sklízíme to, co do lidí zasel soudruh Paroubek, jeho slavné "dluhy jsou od toho, aby se neplatili" hovoří za vše...
Reagovat
Datum: 4.1.2013 17:51
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Jedna bukva
souhlas
4
nesouhlas
1
příspěvek smazán redakcí
Reagovat
Datum: 4.1.2013 21:24
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Mik
74
Lidi odcházejí právě proto, že nečekají až jim někdo něco dá, jen se brání tomu, že jim zdejší situace nesmyslně bere. Počínaje drahým vodným stočným, drahými nemovitostmi, podprůměrnými mzdami a chybějícím hobymarketem konče.
Reagovat
Datum: 4.1.2013 22:20
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: NN
64
tomu moc nerozumím. to jako ze Valda má nebo nemá pravdu?
Reagovat
Datum: 4.1.2013 22:18
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: NN
71
tak napr. stanovit cenu pozemku pro komercní ucely tak, aby se podnikatelum vyplatilo zde investovat a zapocit/rozsirit podnikaní. A to mluvim z vlastni praxe..nechci podporovat soc. system, ani cekat az mi nekdo neco da a vim, ze neex. jednoduche resení, ale nekde se zacit musí!
Reagovat
Datum: 5.1.2013 04:49
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Valda
53
Proboha, vždyď kromě spekulantů o podnikatelské pozemky nikdo nemá zájem. Pokud má město stanovit cenu co si pod tímto představujete?
Reagovat
Datum: 5.1.2013 09:59
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: aNONYM
92
Já teda nevím, ale když o pozemky není zájem, proč by je chtěli kupovat spekulanti???
Reagovat
Datum: 5.1.2013 17:41
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Valda
81
Protože, ten s kterým diskutuji by chtěl podporu, tudíž dotace. To, že na tento způsob hospodaření slyší víc jak dvětřetiny občanů, za to nemohu. Tudíž něco podobného je organizováno.
Reagovat
Datum: 6.1.2013 06:30
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: aNONYM
103
Takže jestli to dobře chápu, ty seš proti dotacím a pobídkám pro nalákání firem do SU?
Reagovat
Datum: 6.1.2013 07:39
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Valda
65
Nechápeš to dobře. Jsem proti dotacím všeobecně, principielně. Protože dotace existují a jen tak z ekonomiky nezmizí, tak se s tím musí umět žít. Dotace je podporovatel korupce.
Reagovat
Datum: 6.1.2013 10:14
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: aNONYM
79
Ok, no v podstatě s tebou souhlasím, dotace jsou opravdu hojně využívány pro zlodějinu. Přidávám něco od ekonomky Markéty Šichtařové: „Potíž je v tom, že z fondů jsou financovány projekty, které by nikdy nevznikly,jde o projekty vymyšlené jen k tomu, aby se čerpaly nějaké peníze. Čili ty projekty nejsou vymyšleny, aby vydělávaly, ale jen proto, aby z Evropské unie odčerpaly co nejvíce peněz, které by se co nejlépe politikům kradly. Nejsou vymýšleny tak, aby ekonomice pomohly." Příkladem může být poberta Rath.
Reagovat
Datum: 6.1.2013 18:32
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Valda
69
pravdu má, ale není to hlavní nevýhoda dotací, to je vedlejší efekt a tento efekt také provází i rozhodnutí zastupitelů i bez dotací. Veřejné investice nejsou vždy pro vydělávání a v tom se Šichtařová trochu mýlí.
Reagovat
Datum: 4.1.2013 19:30
Titulek: STÁLE JEŠTĚ PĚKNÉ MĚSTO S PŮVABNÝM OKOLÍM A SNAD I DOBRÝM
Autor: Josef F.
90
110
By spíše mělo přitahovat zájemce o občanství v něm.....Domnívám se, že by městu prospěl tunel pod Červenohorským sedlem s prodloužením železniční tratě a silnice z Koutů dále na Jesenicko a Polsko....Obávám se, že k problému přispívá nejen nezaměstnanost, ale i přístup často podivně zlovolných až tupých úředníků města, jejichž moresy mají setrvačnost z bolševické éry "OBOHACENÉ" o zavedený kLausmafiánský styl jednání a konání.....
Reagovat
Datum: 5.1.2013 04:43
Titulek: Re: STÁLE JEŠTĚ PĚKNÉ MĚSTO S PŮVABNÝM OKOLÍM A SNAD I
Autor: Valda
74
Až po tu nezaměstnanost souhlas, ale pak tomu neruzumím nebyl by nějaký příklad?
Reagovat
Datum: 5.1.2013 16:14
Titulek: Re: STÁLE JEŠTĚ PĚKNÉ MĚSTO S PŮVABNÝM OKOLÍM A SNAD I
Autor: Josef F.
100
107
Přikladů by bylo nejen na povídku, ale i na román....Třeba o jedné úřednici, která ukradla melounek za často podivně napařené pokuty a obdržela jen podmínečku ......O jiných, kteří připravili gangsterským způsobem různé zoufalce o střechu nad hlavou ve spolupráci s bolševickými kreaturami vyhozenými - a to je co říci - z justice....O nenažrancích, kteří hromadí dobře placené posty a zneužívají podivných výhod.....atd.atd.......Jaký pán, takový krám, dalo by se říci, ovšem pokud si občané zvolí bývalou bolševickou soudkyni velmi ochotně sopolupracující s estébáky do zastupitelstva města a vzápětí do zastupitelstva kraje, pak by se dalo i říci, že si takoví to trotlové ani nic jiného nezaslouži....
Reagovat
Datum: 5.1.2013 17:38
Titulek: Re: STÁLE JEŠTĚ PĚKNÉ MĚSTO S PŮVABNÝM OKOLÍM A SNAD
Autor: Valda
117
Pepo, Pepo máte to trochu pomotané, ale budiž. Předložil jste příklad manželky předsedy národního výboru, možná by jste mohl ještě vytáhnout ještě něco OPBH. To že nerespektujete vůli cca 25% občanů mne překvapuje, ale velmi by mne zajímalo jak by jste se s těmi rudochy chtěl demokraticky vypořádat.
Reagovat
Datum: 5.1.2013 10:02
Titulek: dálnice
Autor: aNONYM
110
Tak prý stát začíná s výkupem pozemků pro dálnici z východních Čech na Moravu. Myslím, že je to pro nás dobrá zpráva i když je asi každému jasné, že to ještě, s možnými přestávkami, chvíli potrvá.
Reagovat
Datum: 5.1.2013 18:54
Titulek: Zase ta zvrhlost TUNEL pod Červenohorským sedlem?!?
Autor: Anonym
112
Něco jako tunel Blanka? Tak si ho postavte za své miliardy a financujte výběrem mýtného, pane F.! Mimochodem, do roku 1945 byly Šumperk a Jeseník kvetoucími městečky, v lázních Jeseník se léčily významné osobnosti jako bavorský král Maxmilián II., a přitom přes Červenohorské sedlo vedla jen šotolinová cesta, žádná asfaltka! Takže příčina hospodářského úpadku tohoto regionu je v něčem jiném!
Reagovat
Datum: 6.1.2013 06:27
Titulek: Re: Zase ta zvrhlost TUNEL pod Červenohorským sedlem?!?
Autor: aNONYM
72
A v čem?
Reagovat
Datum: 5.1.2013 19:34
Titulek: SOUHLASÍM
Autor: Josef F.
115
Ovšem, jak známo doba je, a mnohdy bohužel - čím dál rychlejší či zbrklejší a otevřít se více do širšího okolí dopravní obslužností by ekonomicky uškodit nemělo....S tunely je to sice v republice na pováženou, ale doufejme, že vliv supertuneláře mafiánsky na Hradě i jinde nebude mít věčnou ozvěnu i to, že se přiblížíme k jisté spravedlnosti a solidnosti....Nadějí živ je člověk - nebo jen věčný optimista....?
Reagovat
Datum: 17.1.2013 23:36
Titulek: Bez titulku
Autor: Jedna bukva
107
Souhlasím, bude to dobře, ale jestli si to tady ti lidi zaslouzijou? Jak kdo, ale tolik podrazu a svinaren a zaroven lenosti a prizdisrastvi je malokdo. Jo, nejsem ze Suumperka!
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).