KULTURA

Od buddhistů za komunisty: Ladislav Zibura ušel pěšky 1500 kilometrů

23. listopadu 2016, 13:00, Ondřej Polák
Od buddhistů za komunisty: Ladislav Zibura ušel pěšky 1500 kilometrů Šumperk - Půl druhého tisíce kilometrů ušel pěšky napříč Nepálem a Čínou český poutník a spisovatel Ladislav Zibura. Během tříměsíční cesty strávil desítky nocí u cizích rodin doma, několikrát jej zadržela policie a dostal se do turisty zapomenutých vesnic. O svém dobrodružství přijede vyprávět ve středu 23. listopadu do šumperského kina Oko, kde s velkým úspěchem mluvil o svém cestování už loni.

 "Nepál i Čína nabízí ohromné plochy zcela nepoznamenané turismem. V případě Nepálu se totiž jezdí jen do hor, v případě Číny do měst. A tak jsem se rozhodl objevit přesně ta místa, která turisté neznají. Na mnoho z nich se dá dostat jen pěšky,” přibližuje Ladislav Zibura volbu své trasy. Filozofie jeho cest je jednoduchá: tráví co nejvíc času s místními lidmi, spí v jejich domovech a díky tomu poznává tamní kulturu nezprostředkovaně a zevnitř. Každý den ujde pěšky desítky kilometrů, často přitom vůbec nemá konkrétní cíl.
"Je to přesně opačně, než kdybych někde byl s cestovní kanceláří. Chodím sám, pomalu a památkám se vyhýbám, protože u nich bývá hodně lidí. Naučil jsem se proniknout mezi místní lidi, žiju s nimi. Zažívám přitom ohromnou svobodu a nezávislost,” popisuje Zibura atmosféru cestování.

Nejúspěšnější cestopis

Své zážitky zpracoval do knihy Pěšky mezi buddhisty a komunisty, kterou nyní vydalo nakladatelství Albatros Media. Zibura chce knihou navázat na úspěch předchozí publikace o cestě do Jeruzaléma, které se prodalo přes patnáct tisíc kusů, což z ní dělá jeden z nejúspěšnějších českých cestopisů vůbec.
Ladislav Zibura uvede stand-up pořad o cestě z Nepálu do Číny v kině Oko od 19 hodin. Vstupenky jsou stále k mání za předprodejní cenu 130 korun, v den konání podraží o třicet korun.


Foto: lz

Ladislav Zibura se rozhodl objevit místa, která turisté neznají. Na mnoho z nich se dá dostat jen pěšky.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na narozeninový koncert svébytné a originální DYING PASSION. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. V H-clubu na Rooseveltově ulici v Šumperku to předvedou v pátek 29. března a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kteří půjdou na koncert zadarmo, vyrozumíme sms v den konání koncertu.

Soutěžní otázka:

Kolik řadových desek vydala šumperská skupina Dying Passion a jak se jmenuje ta poslední.

a) 8 alb, Black Threads
b) 9 alb, Transient
c) 7 alb, Amplify

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na premiéru hry Mandragora v podání Divadla Václav, o které jsme soutěžili minule, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Alice Kaplová ze Zábřeha a Marie Navrátilová z Mohelnice. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.