KULTURA

Od buddhistů za komunisty: Ladislav Zibura ušel pěšky 1500 kilometrů

23. listopadu 2016, 13:00, Ondřej Polák
Od buddhistů za komunisty: Ladislav Zibura ušel pěšky 1500 kilometrů Šumperk - Půl druhého tisíce kilometrů ušel pěšky napříč Nepálem a Čínou český poutník a spisovatel Ladislav Zibura. Během tříměsíční cesty strávil desítky nocí u cizích rodin doma, několikrát jej zadržela policie a dostal se do turisty zapomenutých vesnic. O svém dobrodružství přijede vyprávět ve středu 23. listopadu do šumperského kina Oko, kde s velkým úspěchem mluvil o svém cestování už loni.

 "Nepál i Čína nabízí ohromné plochy zcela nepoznamenané turismem. V případě Nepálu se totiž jezdí jen do hor, v případě Číny do měst. A tak jsem se rozhodl objevit přesně ta místa, která turisté neznají. Na mnoho z nich se dá dostat jen pěšky,” přibližuje Ladislav Zibura volbu své trasy. Filozofie jeho cest je jednoduchá: tráví co nejvíc času s místními lidmi, spí v jejich domovech a díky tomu poznává tamní kulturu nezprostředkovaně a zevnitř. Každý den ujde pěšky desítky kilometrů, často přitom vůbec nemá konkrétní cíl.
"Je to přesně opačně, než kdybych někde byl s cestovní kanceláří. Chodím sám, pomalu a památkám se vyhýbám, protože u nich bývá hodně lidí. Naučil jsem se proniknout mezi místní lidi, žiju s nimi. Zažívám přitom ohromnou svobodu a nezávislost,” popisuje Zibura atmosféru cestování.

Nejúspěšnější cestopis

Své zážitky zpracoval do knihy Pěšky mezi buddhisty a komunisty, kterou nyní vydalo nakladatelství Albatros Media. Zibura chce knihou navázat na úspěch předchozí publikace o cestě do Jeruzaléma, které se prodalo přes patnáct tisíc kusů, což z ní dělá jeden z nejúspěšnějších českých cestopisů vůbec.
Ladislav Zibura uvede stand-up pořad o cestě z Nepálu do Číny v kině Oko od 19 hodin. Vstupenky jsou stále k mání za předprodejní cenu 130 korun, v den konání podraží o třicet korun.


Foto: lz

Ladislav Zibura se rozhodl objevit místa, která turisté neznají. Na mnoho z nich se dá dostat jen pěšky.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.