ZPRAVODAJSTVÍ

Ochranáři přírody zvažují částečné uzavření turistické trasy na Rejvízu

6. listopadu 2018, 13:00, hap
Ochranáři přírody zvažují částečné uzavření turistické trasy na Rejvízu Jeseníky – Jedné z nejnavštěvovanějších stezek v Jeseníkách – v národní přírodní rezervaci Rejvíz hrozí částečné uzavření. Na vině je opět kůrovec. Hrozí, že by lýkožroutem napadené a seschlé stromy mohly na turisty spadnout.

„Naší snahou je zachovat přístupnost Mechového jezírka. V některých částech rezervace se bavíme o tom, že by pravděpodobně došlo k přeložení turistické cesty,“ potvrdil informaci ředitel olomoucké Agentury ochrany přírody a krajiny Michal Servus.
Turistická trasa přestává být kvůli velkému počtu stromů napadených kůrovcem bezpečná. Na rizikovou situaci podél stezky upozorňují už dnes varovné cedule na okrajích národní přírodní rezervace.
„Jde o úseky ze zadní strany rezervace, od Jestřábské cesty po žluté turistické značce, a potom je to úsek, který vede od Velkého mechového jezírka směrem na Vrchovištní potok a na Jeseník,“ upřesňuje vedoucí Správy CHKO Jeseníky Petr Šaj.
Podél trasy stojí v současnosti asi sto padesát souší, které bude podle ochranářů přírody potřeba z bezpečnostních důvodů pokácet.
S kůrovcem se potýkají lesníci na mnoha místech regionu. Kvůli plošnému kácení monokultur mizí také turistické značení, které lidé nestíhají obnovovat. Olomoucký kraj letos rozhodl, že na nové značky uvolní mimořádnou dotaci.


Ilustrační foto: jak

Jeseníky jsou rájem turistů v zimě i v létě. Bohužel si je oblíbil také kůrovec, kvůli kterému teď hrozí, že některé turistické cesty budou načas uzavřeny.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 5 vstupenek na závěrečný díl ságy Avengers, kterou šumperské kino OKO uvede 25. dubna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé superhrdiny k tomu, aby ve strhujícím finále 22 filmů studia Marvel zvaném Avengers: Endgame sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder.

Poslední díl série se jmenuje:

A) Avengers: Endgame
B) Avengers: Infinity War
C) Avengers: Intimity bar

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Volné vstupenky na velikonočně laděný den v šumperském muzeu ve čtvrtek 18.dubna od 9 do 16 hodin vyhráli: Lucie Šafářová z Brníčka a Lenka Valentová z Bohutína. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v den konání akce na recepci muzea.