SPOLEČNOST

Obyčejní lidé kolem nás - sport je pro Františka Porteše doslova celý život

10. prosince 2008, 20:39, téma OBYČEJNÍ LIDÉ KOLEM NÁS, Stanislava Marešová
Obyčejní lidé kolem nás - sport je pro Františka Porteše doslova celý život Šumperk - Město Šumperk je doslova Mekkou nadějných a světově známých a uznávaných kulturistů.
 Namátkou jména jako Gabriela Kubešová - dvojnásobná a absolutní mistryně Evropy,  pětinásobná vicemistryně a mistryně Světa ve fitness a naposledy třetí na MS ve fitness, Božetěch Dočkal - mistr ČR a mistr Evropy do 90kg roku 2008, z těch mladších Michal Strapek - Juniorský mistr světa 2004 v kulturistice nad 75 kg  , Boris Orava - juniorský reprezentant ČR v kulturistice, který skončil dvakrát druhý na MS ČR i MS Moravy a Slezska  nebo ti začínající junioři jako Ondřej Konečný.
 

Svaz kulturistiky a fitness České republiky má v Šumperku hned registrované oddíly dva – jeden pod hlavičkou Tělocvičné jednoty Sokol Šumperk, druhý SK DAMA Sport. Předsedou kulturistů pod Tělocvičnou jednotou Sokol je František Porteš. Do vrcholové kulturistiky dělá již od roku 1980, působí jako trenér II. třídy, předseda trenérsko-metodické komise svazu kulturistů, je jednatelem Svazu kulturistiky a fitness ČR, zastupujícím prezidentem svazu, je navíc i starostou sokolské obce v Šumperku. Vlastně všechen svůj čas věnuje sportu.

Sám bývalý aktivní kulturista před více jak dvaceti lety dosahoval i úspěchů, když závodil za ZORA Olomouc – II. výkonnostní třída šest let po sobě. V roce 1982 založil kulturistický oddíl v Šumperku. „Za rok a půl nato jsme byli třetím nejlepším oddílem kulturistiky v Česku,“ vzpomíná a může být právem hrdý na úspěchy, kterých tehdy oddíl dosáhl. I když on sám již aktivně nesoutěží, připravuje mladé i starší závodníky, podílí se na jejich prezentaci, výkonnostní přípravě, trénuje a v neposlední řadě je při závodech často tím, kdo sedí na židli porotce.

„Česká republika je jednou z mála zemí, která vychovává nejlepší kulturisty. Naši závodníci vozí za rok i 40 medailí z různých evropských i světových soutěží,“ říká a dodává: „Je škoda, že se zatím nepodařilo povýšit kulturistiku na olympijský sport.“

Sám začal s kulturistikou v roce 1980. Kromě kulturistiky ještě závodně střílel z malorážky a věnoval se cyklistice. Dnes je jeho starostí dvanáct sportovních oddílů pod hlavičkou Tělovýchovné jednoty Sokol a více jak 500 členů.

 
Před několika dny mu předal předseda IFBB Rafael Santonja mezinárodní ocenění – stříbrnou medaili za celoživotní práci pro fitness a kulturistiku v České republice a František Porteš tak může právem říci, že byl a je mezi těmi, kdo psali historii tohoto sportu u nás.

„Od kulturistiky utíkám za fotoaparát,“ říká František Porteš a mohl by se pochlubit skutečně profesionálními fotografickými úlovky převážně z živočišné říše, za nimiž procestoval velký kus světa. „Fotím nejraději zvířata a přírodu vůbec,“ říká skromně a přitom by jistě mohl bez bázně a hany předvádět své fotky na různých výstavách.
 
Zatím ale o to nadšeněji fotí své svěřence - rychlostní  in-lineisty. Klub rychlostních bruslařů vznikl pod hlavičkou Sokola před dvěma lety a sbírá dnes ocenění na domácích i mezinárodních závodech. I o to se stará František Porteš. Shánění sponzorů, domlouvání závodů, přípravy, zajišťování technické části i odvoz závodníků, prostě vše, co je potřeba. „Není pak divu, když jednou za čas utíkám z toho sportovního světa pryč, například na jižní Moravu jen tak si popovídat s lidmi,“ směje se, když se loučí. Odchází a na závěr prozrazuje, jak se i přes dosavadní neúspěchy nenechává odradit od nápadu posledních měsíců – uspořádat v Šumperku závody rychlostních in-line bruslí.  Prostě život se sportem dnes a denně.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 11.12.2008 11:39
Titulek: František Porteš
Autor: Jitka
85
Můj bývalý kolego, gratuluji k medaili!!!!!!!
Reagovat
Datum: 11.12.2008 13:08
Titulek: Bez titulku
Autor: Templ
100
No...článek tak trošku Frantu poškozuje. Vypadá to tak, jako by všichni uvedení medailisté byli jeho svěřenci.
Reagovat
Datum: 14.12.2008 10:33
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: tiffany
63
Spousta jich tam chybí-Laďa Kurčík,to byl jeho svěřenec,Martina Chudobová,Jirka Kubeš,Vašek Obr,Pavel Vychodil,Petr Vojáček,Karel Kranich,Mirek Honemann-no vlastně tam nikde není napsáno,že by ti co jsou tam uvedení z těch šumperáků patřili k němu,je to jen část opravdu dobrých reprezentantů kulturistiky ze Šumperka a od jinud,tak si myslím,že to nikoho nepoškozuje,buďme rádi,že se tomu sportu daří. moc sportů,kde jsou 3 mistři světa z jednoho města v jednom sportu a pár mistrů Evropy asi tady v Šumperku nemáme.Snad jsem na nikoho nezapomněla-pokud ano,omlouvám se...
Reagovat
Datum: 15.12.2008 16:32
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Templ
80
100
Samozřejmě jsem rád.
Reagovat
Datum: 18.12.2008 10:30
Titulek: kulturistika
Autor: Marešová
79
Samozřejmě, aktivních kulturistů bylo a je v Šumperku spousta. Přiblížili jsme čtenářům ta jména, která mají možnost znát z našich článků. Na nikoho samozřejmě zapomínat nechceme, ale to bylo na celý seriál zmapovat jejich aktivity a úspěchy. Stejně tak se v článku neříká, že všechny trénoval či s nimi spolupracoval pan Porteš. Článek je pojat na jeho funkci v SKF ČR i k jeho dalším aktivitám, které navíc mapuje povrhně, jak jsem měla možnost pana Porteše poznat, je jeho okruh zájmů a činností tak široký, že vyjmenovat je zde všechny s dostatečným prostorem by bylo nadlohou. Přesto jsem se snažila postihnout aspoň část jeho aktivit, abych vám ukázala, co všechno může jeden ochotný člověk zaplálený pro dobrou věc udělat. Pěkný den.
Reagovat
Datum: 18.12.2008 11:38
Titulek: Re: kulturistika
Autor: Templ
74
V pořádku...já jsem se snažil pouze o upřesnění. Hezký den, příjemné blížící se svátky.
Reagovat
Datum: 18.12.2008 11:37
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Templ
70
Laďu trénoval Jura Flašar. Ale to samozřejmě nesnižuje Frantovy zásluhy o sport v Šumperku.
Reagovat
Datum: 27.1.2009 18:53
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Saša
59
Nedávno jsem se dozvěděl,že jindra Popelář se stal vícemistrem světa v kulturistice,myslím,že má také všechny tytuly v republice,od m.Moravy až m.republiky.Jindru Fana trénoval před 15 lety u nás v oddíle v Prostějově-Sokol Držovice.Fana Porteš toho dokázal opravdu dost a vždy to byl kamarád,hlavně vždy propagoval sport bez zakázaných doping.přípravků.
Reagovat
Datum: 12.12.2008 10:45
Titulek: Blahopřání
Autor: Svaťa
100
Františku,
připojuji se k blahopřání a to nejen za sebe ale i za ostatní členy Inline Teamu Sokol Šumperk. Vážíme si toho, co pro sport děláš a jsme rádi, že jsme si toho nevšimli jen my. Mnoho zdaru do další práce a méně klacků pod nohy.
Reagovat
Datum: 12.12.2008 10:46
Titulek: Bez titulku
Autor: Eva
74
Je to skvělé, že takoví lidé jsou kolem nás.Držím palce,ať se daří.
Reagovat

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert mladého úspěšného zpěváka SEBASTIANA, který zazpívá nejen hity Toulavá a Záchranný bod v pátek 11. prosince v H-clubu Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména výherců, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Odkud pochází zpěvák Sebastian?

A) z Liberce
B) z Prahy

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ:

Vstupenku na koncert metalové kapely DYMYTRY, která zahraje v sobotu 28. listopadu v KD Zábřeh, vyhráli Ondřej Diviš ze Zábřeha, Josef Haramia ze Šumperka, David Glozyga ze Zvole, Lubomír Nekvinda z Dolních Studének, Josefka Gojišová z Hrabišína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v kulturáku).