KULTURA

Obyčejní lidé kolem nás - šermíři, rytíři, lapci a potulní kejklíři

25. července 2007, 14:00, téma OBYČEJNÍ LIDÉ KOLEM NÁS, Stanislava Marešová
"Zpět do minulosti..." by znělo heslo dalších obyčejných lidí kolem nás, kteří se našli v představě života jako za středověku.

V dnešním technickém světě nemají moc šancí na realizaci svých bohulibých myšlenek plných romantiky, ideálů a cti, a tak se vracejí zpět do dob dávno minulých. Milují historické příběhy a pověsti, obdivují bájné i skutečné hrdiny a reky, ctí kodexy rytířských spolků a usilují o to, aby mohli svému okolí ukázat, jak krásně se vlastě žilo ve středověku.

Rytíři, kejklíři, lapkové. Jejich dobou je středověk a jejich zbraněmi, které si často sami vyrábějí, jsou meče, luky a šípy nebo ohnivé tyče. Středověkých spolků, zabývajících se šermem, dobovou historií nebo historickým divadlem je na Šumpersku poměrně dosti. Jejich členové se našli v návratech do historie, kde mohou trénovat techniky boje, seznamovat se s dobovými zvyky, obyčeji i tehdejšími mravy. Potkáte  je na různých hradech a zámcích nebo na historických slavnostech skoro v každém větším městě. 

Akáda - kejklířská ohňová show jako za středověku

Skupina vystupující nejen s historickým šermem, ale především se svojí pochodňovou fire show. Zakládající člen "Akáda"  alias Vladimír Adámek našel k sobě tři stejně smýšlející nadšence: Petra Žáka "Žakise", Alexandra Bálinta "Lexu" a Tomáše Unzeitiga. Milovníci historického šermu se však přece jen trochu trhli a zhlédli se v kejklířích středověké doby, a proto raději plivou  oheň, roztáčejí ohnivé tyče a meče a vůbec vymýšlejí mrazící žhavou podívanou. Sami o sobě říkají: "Jsme malá skupina čtyř lidí a naše představy jsou hodně společné. Nejdéle je u této činnosti Lexa, který se šermu věnuje více jak 20 let - to je snad od kolébky - a má za sebou velkou spoustu vystoupení. Naopak nejmladší člen Žákis poprvé vystoupil v roce 2002, ale o to s větší energií jde do nových věcí... " 

Magna Moravia - mušketýrský pluk generála Banera

Zatímco první historičtí nadšenci holdovali žhavému řemeslu, skupina známá jako  Magna Moravia má hlavní cíl předvést  dobový způsob života ve vojenském táboře, ukázku bojových dovedností a taktiky vojsk včetně dělostřelectva, představení  některých dobových řemesel , které úzce navazují na dobový táborový život.  Mušketýři o sobě říkají: "Zabýváme se obdobím třicetileté války. V současné době se zaměřujeme na ztvárnění červeného švédského mušketýrského pluku, který podléhal velení generála Banera...." Pro nezasvěcené je nutno dodat, že osoba známá jako generál Baner byl jedním z nejvýznamnějších vojevůdců švédského krále Gustava Adolfa II.

Členové precizně dbají na podobnost dobového odění i  rekvizit, a proto můžete spatřit základní výbavu mušketýra, která se skládá z  muškety a furketa, poboční sečná zbraň na bandalíru, poboční prachovnice, 12 kusů dávkovacích prachovnic na řemení a polní láhve. Oděvem takového mušketýra je pak bílá košile, červený kabátec a kalhoty pod kolena (plundry), bílé punčochy, černé dobové polobotky, černý plstěný klobouk.

 Šermířský spolek Šumperk - divadlo rize historické

Poměrně mladou sklupinou, která vznikla v roce 2004, jsou milovníci historie ze Šumperka a Jeseníka. Sešli se pod praporem Šermířského spolku Šumperk a kromě šarvátek a lítých bojů je jejich doménou historické divadlo. Ve skupině, kde jsou rovnoměrně rozděleny úkoly jak mezi muže tak i ženy, tudíž zde vládne jako v jednom z mála obdobných spolků emancipace, se najde místo i pro mladé a mladé nadšence. Spolek totiž při Vile Doris v Šumperku vyučuje historický šerm.

Sami vám poví: "Jsme mladý šermířský spolek a zabýváme se historickým šermem okořeněným divadlem a divadlem obohaceným o historický či scénický šerm. Když jsme u toho hraní, mezi hlavní zaměření spolku patří orientace na děti, pro něž čas od času připravíme hezkou pohádku, a mládež, se kterými pracujeme v šermířském kroužku."

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 25.7.2007 21:39
Titulek: lapkové
Autor: Orgoj Chorchoj
245
203
Bohužel lapkové nejsou žádný středověk ale krutá současná realita.Pravda prostředky mají dnes jiné ale o to účinější.
Reagovat
Datum: 26.7.2007 09:21
Titulek: technická
Autor: Wolfík
242
254
Zajímavé představení šumperských projektů věnujících se historickému a scénickému šermu, ohňovým hrátkám a podobným věcem. Jen zde postrádám nějaké aktuality a novinky o nich. Například, kde a kdy je můžeme vidět nejčastěji, co chystají nového, případně odkaz na jejich webové stránky, pokud mají. K Šumperku se hlásí ještě také dříve známá skkupina historického šermu Potulní rytíři. Jinak chválím zajímavý nápad, jeho provedení však mohlo být propracovanější, aby měl pro čtenáře větší co největší přínos ;-)
Reagovat
Datum: 26.7.2007 11:17
Titulek: Re: technická
Autor: Krovkáč
298
235
Wolfíku, co takhle pravopis a stylistika? Dávám ti čtyři minus.
Reagovat
Datum: 18.11.2007 18:19
Titulek: Re: technická
Autor: wosicz
souhlas
1
nesouhlas
0
příspěvek smazán redakcí
Reagovat
Datum: 19.11.2007 17:29
Titulek: Historičtí vojáci
Autor: Eliška
247
176
Jsou to zajímavé aktivity,které v nás probouzejí zájem o historické události a dějiny vůbec.Posiluje to uvědomění lidí.Plně jim fandím.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

 VYHODNOCENÍ

V minulé soutěži se o volný vstup na zábřežský Akustikfest správnou odpovědí nikdo nepřihlásil, nemá tedy žádného výherce.