KULTURA

Obyčejní lidé kolem nás - šermíři, rytíři, lapci a potulní kejklíři

25. července 2007, 14:00, téma OBYČEJNÍ LIDÉ KOLEM NÁS, Stanislava Marešová
"Zpět do minulosti..." by znělo heslo dalších obyčejných lidí kolem nás, kteří se našli v představě života jako za středověku.

V dnešním technickém světě nemají moc šancí na realizaci svých bohulibých myšlenek plných romantiky, ideálů a cti, a tak se vracejí zpět do dob dávno minulých. Milují historické příběhy a pověsti, obdivují bájné i skutečné hrdiny a reky, ctí kodexy rytířských spolků a usilují o to, aby mohli svému okolí ukázat, jak krásně se vlastě žilo ve středověku.

Rytíři, kejklíři, lapkové. Jejich dobou je středověk a jejich zbraněmi, které si často sami vyrábějí, jsou meče, luky a šípy nebo ohnivé tyče. Středověkých spolků, zabývajících se šermem, dobovou historií nebo historickým divadlem je na Šumpersku poměrně dosti. Jejich členové se našli v návratech do historie, kde mohou trénovat techniky boje, seznamovat se s dobovými zvyky, obyčeji i tehdejšími mravy. Potkáte  je na různých hradech a zámcích nebo na historických slavnostech skoro v každém větším městě. 

Akáda - kejklířská ohňová show jako za středověku

Skupina vystupující nejen s historickým šermem, ale především se svojí pochodňovou fire show. Zakládající člen "Akáda"  alias Vladimír Adámek našel k sobě tři stejně smýšlející nadšence: Petra Žáka "Žakise", Alexandra Bálinta "Lexu" a Tomáše Unzeitiga. Milovníci historického šermu se však přece jen trochu trhli a zhlédli se v kejklířích středověké doby, a proto raději plivou  oheň, roztáčejí ohnivé tyče a meče a vůbec vymýšlejí mrazící žhavou podívanou. Sami o sobě říkají: "Jsme malá skupina čtyř lidí a naše představy jsou hodně společné. Nejdéle je u této činnosti Lexa, který se šermu věnuje více jak 20 let - to je snad od kolébky - a má za sebou velkou spoustu vystoupení. Naopak nejmladší člen Žákis poprvé vystoupil v roce 2002, ale o to s větší energií jde do nových věcí... " 

Magna Moravia - mušketýrský pluk generála Banera

Zatímco první historičtí nadšenci holdovali žhavému řemeslu, skupina známá jako  Magna Moravia má hlavní cíl předvést  dobový způsob života ve vojenském táboře, ukázku bojových dovedností a taktiky vojsk včetně dělostřelectva, představení  některých dobových řemesel , které úzce navazují na dobový táborový život.  Mušketýři o sobě říkají: "Zabýváme se obdobím třicetileté války. V současné době se zaměřujeme na ztvárnění červeného švédského mušketýrského pluku, který podléhal velení generála Banera...." Pro nezasvěcené je nutno dodat, že osoba známá jako generál Baner byl jedním z nejvýznamnějších vojevůdců švédského krále Gustava Adolfa II.

Členové precizně dbají na podobnost dobového odění i  rekvizit, a proto můžete spatřit základní výbavu mušketýra, která se skládá z  muškety a furketa, poboční sečná zbraň na bandalíru, poboční prachovnice, 12 kusů dávkovacích prachovnic na řemení a polní láhve. Oděvem takového mušketýra je pak bílá košile, červený kabátec a kalhoty pod kolena (plundry), bílé punčochy, černé dobové polobotky, černý plstěný klobouk.

 Šermířský spolek Šumperk - divadlo rize historické

Poměrně mladou sklupinou, která vznikla v roce 2004, jsou milovníci historie ze Šumperka a Jeseníka. Sešli se pod praporem Šermířského spolku Šumperk a kromě šarvátek a lítých bojů je jejich doménou historické divadlo. Ve skupině, kde jsou rovnoměrně rozděleny úkoly jak mezi muže tak i ženy, tudíž zde vládne jako v jednom z mála obdobných spolků emancipace, se najde místo i pro mladé a mladé nadšence. Spolek totiž při Vile Doris v Šumperku vyučuje historický šerm.

Sami vám poví: "Jsme mladý šermířský spolek a zabýváme se historickým šermem okořeněným divadlem a divadlem obohaceným o historický či scénický šerm. Když jsme u toho hraní, mezi hlavní zaměření spolku patří orientace na děti, pro něž čas od času připravíme hezkou pohádku, a mládež, se kterými pracujeme v šermířském kroužku."

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 25.7.2007 21:39
Titulek: lapkové
Autor: Orgoj Chorchoj
241
202
Bohužel lapkové nejsou žádný středověk ale krutá současná realita.Pravda prostředky mají dnes jiné ale o to účinější.
Reagovat
Datum: 26.7.2007 09:21
Titulek: technická
Autor: Wolfík
238
253
Zajímavé představení šumperských projektů věnujících se historickému a scénickému šermu, ohňovým hrátkám a podobným věcem. Jen zde postrádám nějaké aktuality a novinky o nich. Například, kde a kdy je můžeme vidět nejčastěji, co chystají nového, případně odkaz na jejich webové stránky, pokud mají. K Šumperku se hlásí ještě také dříve známá skkupina historického šermu Potulní rytíři. Jinak chválím zajímavý nápad, jeho provedení však mohlo být propracovanější, aby měl pro čtenáře větší co největší přínos ;-)
Reagovat
Datum: 26.7.2007 11:17
Titulek: Re: technická
Autor: Krovkáč
290
231
Wolfíku, co takhle pravopis a stylistika? Dávám ti čtyři minus.
Reagovat
Datum: 18.11.2007 18:19
Titulek: Re: technická
Autor: wosicz
souhlas
1
nesouhlas
0
příspěvek smazán redakcí
Reagovat
Datum: 19.11.2007 17:29
Titulek: Historičtí vojáci
Autor: Eliška
242
162
Jsou to zajímavé aktivity,které v nás probouzejí zájem o historické události a dějiny vůbec.Posiluje to uvědomění lidí.Plně jim fandím.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Tentokrát s Týdnem na severu soutěžíme o pět volných vstupenek na hlavní den festivalu Čokoládové lázně, konaný 28. září ve Velkých Losinách. Můžete být u toho, proniknout do tajů výroby čokolády a obdivovat mistrovské kousky z ní, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Výherce oznámíme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Co je to lyofilizované ovoce?

a) ovoce sušené mrazem
b) ovoce naložené v čokoládě
c) ovoce naložené v rumu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na zbrusu novou zábavnou show skupiny SCREAMERS, kterou Zábřežská kulturní uvede ve čtvrtek 19. září vyhrávají: Jana Zetochová ze Šumperka, Marie Badalová a Jiří Vavrač ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.