KULTURA

Obraz Zvěstování Panny Marie bude restaurován

17. prosince 2008, 20:58, město Šumperk
Šumperk - Obraz Zvěstování Panny Marie v bývalém klášterním kostele Zvěstování P. Marie pochází s největší pravděpodobností z období let 1659 (kdy byla dokončena výmalba klenby kostela) a 12. únorem 1664 (kdy zde poprvé hořelo věčné světlo a byla sloužena bohoslužba). Obraz Zvěstování Panny Marie, který namaloval neznámý mistr, byl součástí hlavního oltáře.
Když 7. května 1669 vypukl ve městě požár, žárem se propadla klenba lodi a byla zničena výmalba kněžiště. Obraz Zvěstování P.M. byl v horní části poškozen žárem, takže již tehdy musel být alespoň částečně opraven.

Kolem roku 1725, když majitel losinského panství Jan Ludvík ze Žerotína věnoval šumperským dominikánům prostředky na vytvoření nového, dodnes existujícího hlavního oltáře, byl obraz umístěn v lodi kostela poblíž kruchty a ve druhé polovině 19. století byl renovován.

Restaurování by mělo navrátit obraz do původní krásy a snad i pomoci najít autora. Obrazy přibližně z poloviny 17. století jsou samy o sobě vzácností, v tomto případě se navíc jedná o skutečně mistrovské dílo.

Město Šumperk získalo na restaurování obrazu od partnerského města Bad Hersfeld finanční dar ve výši cca 358 tisíc Kč. Na stejný účel získalo město cca 75 tisíc Kč ze sbírky, kterou inicioval pan Gerhard Wanitschek. Restaurování obrazu přijde město na 109.550,- Kč, nevyčerpané prostředky budou použity na restaurování obrazů křížové cesty, které se rovněž nacházejí v bývalém klášterním kostele, a na jejichž obnovu již byla vypsána veřejná zakázka malého rozsahu.

Rada města Šumperka schválila na základě doporučení komise pro zakázky jako zhotovitele akce „Restaurování obrazu Zvěstování Panny Marie v bývalém klášterním kostele Zvěstování Panny Marie v Šumperku“ MgA. Blanku Valchářovou z Opavy.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 18.12.2008 14:07
Titulek: Bez titulku
Autor: xyz
149
Máte v článku nesmysl. Nejde o obraz Zvěstování Panny Marie, ale Zvěstování Panně Marii. Panna Maria nikomu nic nezvěstovala, naopak, jí bylo zvěstováno. Stejně tak kostel se jmenuje Zvěstování Panně Marii.
Reagovat
Datum: 18.12.2008 15:17
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Kačka
94
127
Ten nesmysl je již z městka, tento článek totiž visí také na stránkách města www.sumperk.cz:) no nikdo není dokonalý, ani úřednický šiml ne:) a to je pod článkem podepsaný sám pan magistr Polách.
Reagovat
Datum: 19.12.2008 09:25
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Andrea Jahnová
56
Název obrazu i kostela uvedený panem Mgr. Poláchem je správný, potvrzuje to i vedoucí oddělení státní památkové péče Monika Paulová, DiS. Ikonograficky je na obraze skutečně výjev zvěstování Panně Marii, nicméně v dostupných podkladech (historická literatura, evidenční listy památek) je vždy uváděn název (obrazu i kostela) Zvěstování Panny Marie.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na animovanou komedii ASTERIX A TAJEMSTVÍ KOUZELNÉHO LEKTVARU, kterou promítá šumperské kino Oko v pátek 4. ledna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo střeží recept na výrobu kouzelného nápoje v galské vesničce?

A) Magistrix
B) Lektvarik
C) Panoramix

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince, vyhráli Pavel Kubíček z Bohuslavic a Ladislav Ondráček ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v den akce přímo u vstupu.