ZPRÁVY

Oblíbenou třešňovou alej čeká skvělá budoucnost

15. dubna 2014, 06:23, jak
Nový Malín - Občanské sdružení Malínské aleje společně se Správou CHKO Jeseníky chystá na pátek 25. dubna zajímavou akci. Lidé se mohou zapojit do obnovy třešňové aleje, která vede z Nového Malína k přehradě Krásné. Stromořadí je milovníky přírody považováno za kvetoucí ozdobu širokého okolí.
 „V současné době tvoří alej téměř dvě stě vzrostlých stromů, přičemž pětapadesát volných míst čeká na stromy nové. Jejich výsadba proběhne pod vedením pracovníků CHKO Jeseníky a aktivně se na ní budou podílet děti z místní školy," uvedla Zuzana Čajková z občanského sdružení Malínské aleje. Ještě před dvěma roky hrozila třešním likvidace. Nahradit je měly nové stromy vysázené z prostředků Evropské unie. Z nesmyslného plánu nakonec sešlo a Správa CHKO prosadila projekt postupné obnovy. Díky tomu staré, ale zdravé stromy porostou dál. „V aleji záměrně ponecháme několik suchých kmenů, kde probíhají životní cykly mnoha druhů hmyzu, brouků, motýlů a poskytují navíc hnízdiště ptákům. Prosíme proto občany, aby tato torza nekáceli a neodváželi si je domů," upozorňuje Čajková.

Budeme mít Strom roku?

Už jen několik dnů mají lidé na to, aby nominovali na titul Strom roku 2014 zástupce šumperského okresu. Uzavírka přihlášek je do 30. dubna. Vloni se do soutěže zapojil Buk příběhů ze Základní školy Hanácké v Šumperku a probojoval se až do finále, kde získal skvělé druhé místo. Strom, který v anketě zvítězí, získá peníze na odborné arboristické ošetření. Bližší informace o anketě nabízí stránky stromroku.cz


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).