ZPRAVODAJSTVÍ

Obce se vzbouřily

6. března 2018, 07:00, Jaroslav Kropáč
Okres - Nečekaný vývoj mělo jednání valné hromady Vodohospodářských zařízení (VHZ) Šumperk, které se uskutečnilo minulou středu 28. února v Šumperku. Vlastníky a akcionáři VHZ je sedmadvacet měst a obcí z našeho regionu. Jejich zástupci jednali o tom, kdo bude v příštích letech dodávat lidem vodu a kdo ji bude čistit. Malé obce si postavily hlavu a přehlasovaly zástupce šumperské radnice. Ve hře jsou velké peníze. Jde o to, komu potečou z prodeje vody zisky a o kolik v budoucnu lidem i firmám vzroste cena vodného a stočného.

 Šumperští zastupitelé na svém posledním jednání schválili, že bude nejlepší, pokud bude vodu lidem dodávat externí společnost, stejně, jako to dosud funguje prostřednictvím francouzské firmy ONDEO a její společnosti ŠPVS. Jenže tento podnět na valné hromadě neprošel. Místo toho zástupci ostatních obcí odhlasovali návrh Třeštiny, že VHZ má znovu podrobně zpracovat všechny možné varianty provozování vodovodů a kanalizací. „Akcionáři neměli dostatek informací k tomu, aby se na valné hromadě rozhodli, která z navrhovaných variant provozování vodohospodářské infrastruktury bude nejlepší,“ píše ve svém vyjádření starosta Třeštiny František Laštůvka.

Obavy ze zdržení

Vedení VHZ rozhodnutí drobných akcionářů zaskočilo. Počítalo totiž s tím, že projde návrh koncese, tedy řešení, které spočívá v provozování vodovodů a kanalizací externí firmou. „Za dalších asi šest let se mělo přejít na model, kdy by si města i obce založily vlastní společnost a vodu lidem dodávaly samy. Založit novou firmu do roku 2020, kdy končí smlouva současnému provozovateli, už nestihneme. Navíc teď hrozí, že ztratíme čas a nestihneme ani variantu koncese, tedy vybrat firmu, která na přechodné období měla vodovod provozovat,“ uvedl předseda dozorčí rady VHZ Martin Janíček.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 6.3.2018 22:12
Titulek: Bez titulku
Autor: sumperacka
60
Vsechno jde!!!!Jenom chtit!!!!
Reagovat
Datum: 7.3.2018 09:08
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Valda
57
Nejlépe vyvlastněním!!!!! Že sumperacko!!!
Reagovat
Datum: 7.3.2018 08:12
Titulek: Jen do nich
Autor: Občan
80
Je třeba vyházet z vedení VHZ Brožovi pohůnky a hnát je karabáčem. Francouze je třeba poslat do háje. Pokud se to udělá rozumně a bez korupce, tak se investice do vlastní společnosti musí ve střednědobém a dlouhodobém horizontu vrátit. Vždyť kolik stovek milionů odteklo do Francie jen na dividendách za těch 20 let vodárenského otroctví?
Reagovat
Datum: 7.3.2018 11:14
Titulek: Re: Jen do nich
Autor: aNONYM
70
Problém je v tom, že tady se dělá vše pro hrstku lidí na úkor ostatních. A ti ostatní přesto tu hrstku dál tolerují a podporují (viz znovuzvolení Brože starostou).
Reagovat
Datum: 7.3.2018 23:49
Titulek: Re: 1.var. ŠPVS, a.s.
Autor: Drinker
32
A jaké jsou, prosím vás pěkně, další možnosti?
2.var.: ??....
3.var.: ??....
Reagovat
Datum: 9.3.2018 12:28
Titulek: Re: 1.var. ŠPVS, a.s.
Autor: Proč ne česká firma
32
A proč francouzi proč tak někdo urputně trvá na nich. A založit firmu ? To je brnkačka
Reagovat
Datum: 7.3.2018 18:35
Titulek: Panebože
Autor: L.
77
Zlodějský kuní ksicht Janíček bez vysoké školy rozhoduje na vodárenství, na mě jdou mrákoty.
Reagovat
Datum: 8.3.2018 12:24
Titulek: Re: Panebože
Autor: aNONYM
70
Nemyslím, že on rozhoduje, spíš je poslušná loutka.
Reagovat
Datum: 9.3.2018 16:31
Titulek: Re: Panebože
Autor: Tonda
50
Janíček je vyučen soustružník,,,,bez maturity,,,
Reagovat
Datum: 12.3.2018 16:09
Titulek: Re: Panebože
Autor: všudezdejší
10
A to Tě žere závistí)))))
Reagovat
Datum: 9.3.2018 22:41
Titulek: Můj soustruh
Autor: Jaroslav Kohák
21
Zmizela už veškerá otrava chci ze svých vykřiknouti lic, protože, děsně, ale skutečně děsně, líbí se mi třetí soustruh od prava a kdo je víc.
Jsem příslušníkem pracující inteligence a vím, že pionýři mě vezmou zpět až tu pětku opravím.
Továrna na mě zamává komínem a já jim všem povím jak to děsně úžasné jest když jses zapojil do budování venkova a měst a také Prahy a budu se hrozně těšiti až zase skončí prázdniny.
Reagovat
Datum: 9.3.2018 13:08
Titulek: Re: Panebože
Autor: Občan
16
Ona vysoká škola dnes není zárukou inteligence a rozumu. Spousta lidí bez vysoké školy dnes patří k těm nejúspěšnějším. Namátkou - Bill Gates, Warren Buffet, ...
Reagovat
Datum: 9.3.2018 16:06
Titulek: Re: Panebože
Autor: aNONYM
44
...Janíček
Reagovat
Datum: 11.3.2018 12:30
Titulek: Re: Panebože
Autor: všudezdejší
10
A ty máš vysokou školu, že se vyjadřuješ jako primitiv?
Reagovat
Datum: 16.3.2018 11:43
Titulek: Re: Panebože
Autor: Občan
12
Koukám, že jsi studoval rychlokurz spolu s JUDr. Grosem :-)
Reagovat
Datum: 8.3.2018 09:18
Titulek: voda
Autor: laďa
62
Už by bylo na místě dát některým radním na vědomí, že tu jsou na obtíž. Tak ještě vyřešit jejich dluhy vůči městu a kopnout do pr..zadku.
Reagovat
Datum: 11.3.2018 19:55
Titulek: Šumperk v područí zlodějských černoprdelníků
Autor: Anonym
32
Zase chtěl lidovec Suchomel (KDU-ČSL) od valné hromady 180 TISÍC KČ MIMOŘÁDNOU ODMĚNU NAVÍC ke svému měsíčnímu platu předsedy představenstva VHZ 60.000,- Kč hrubého měsíčně a ke své odměně člena představenstva VHZ 4.500,- Kč za každé jednání?

Proč občané volí proti svým zájmům? Protože 90% z nich nepřemýšlí. Nejméně 90% změní názor až když jim negativní dopady zaklepou na dveře. A to už bývá většinou pozdě.
Reagovat
Datum: 20.3.2018 19:29
Titulek: článek na sumpersko.net
Autor: kmw
10
Nedávno se ředitel ŠPVS na stránkách sumpersko.net chlubil, jak díky penězům, které vybírají snížili ztráty vody ve vodovodním řadu o 30%, nějak jsem si ale nevšiml, že by se díky tomu snížila cena vody o 30%.
Reagovat
Datum: 21.3.2018 08:01
Titulek: Re: článek na sumpersko.net
Autor: Anonym
Takto se může vyjádřit jenom blbec. Nevím, ale pokusím se to odhadnout, 90% nákladů jsou tzn. fixní náklady, které se musí uhradit, aby voda potrubím tekla.
Reagovat
Datum: 21.3.2018 14:33
Titulek: Re: článek na sumpersko.net
Autor: kmw
Takto se může vyjádřit jenom blbec, pokud je to tak jak píšete, potom není problém zavést paušál na domácnost plus malou částku za každý kubík nad určitý limit, protože šetření nemá žádný smysl, šetřením se prošetříte jedině k vyšší ceně. U odběru plynu a elektřiny běžně funguje systém nižší ceny při větším odběru. Výsledek je, že když se za drahou vodu bude modernizovat, ušetří jedině provozovatel nikoliv uživatel, který přispěl na modernizaci.
Reagovat

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).