ZPRAVODAJSTVÍ

Obce se bojí zákeřného škůdce

25. října 2016, 07:00, Jaroslav Kropáč
Okres - Boj se zhoubným kůrovcem, který lesy na Šumpersku na plné čáře prohrávají, se nečekaně přesunul už i do zastavěného území. Obavy z přemnoženého škůdce mají teď nejen lesníci, ale také starostové měst a obcí. První uschlé stromy museli pokácet například v Libině a v Šumperku, o dva historické velikány brzy přijde i náves v Hrabišíně.

 „Stromy musíme pokácet. Jejich poražení bude komplikované, protože kolem vedou dráty elektrického vedení. Ty smrky zde rostly opravdu velmi dlouho,“ řekla Týdnu starostka Hrabišína Ladislava Holoušová. Oba jehličnani ještě donedávna tvořily chloubu obce, během několika málo týdnů z nich ale kůrovec udělal polosuché trosky.
Strach z přemnoženého brouka mají také v Šumperku, zdejší radnice spravuje hektary lesa, kde může kůrovec způsobit obrovské škody. „Obavy samozřejmě máme a snažíme se napadené stromy důsledně vyhledávat a z lesa odstraňovat. Museli jsme už pokácet například smrky poblíž zdejší průmyslové zóny, které už tento škůdce napadl,“ uvedl místostarosta Šumperka Tomáš Spurný.

Zlepšení v nedohlednu


Ačkoli letošní počasí nebylo pro kůrovce tak ideální jako vloni, množí se brouk stále v nebývalém měřítku. Šance na to, že se situace zlepší, není příliš vysoká. Pokud přijde stejně teplá zima jako v minulých letech, bude se kalamitní situace příští rok opakovat. „Bradlo už to má za sebou. Původně se mluvilo o tom, že do pěti let z něj zmizí všechny smrky, dnes už je jasné, že to bude mnohem dříve,“ nechal se slyšet dřevorubec Josef Doubrava, který v turisticky oblíbené lokalitě těží kůrovcem napadené dřevo už třetí rok.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 27.10.2016 18:49
Titulek: Bez titulku
Autor: Nanosekunda ®
54
máš tam hrubku, blbe:D
Reagovat

NA DYMYTRY ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na koncert skupiny DYMYTRY, která vystoupí v pátek 27. října v kulturním domě v Zábřeze. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na metalový koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaká image je typická pro členy kapely Dymytry?

A) Zahalují si tváře
B) Oblékají se do kožichů
C) Všichni nosí plnovous

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na festival DŽEMFEST, který se uskuteční v pátek 20. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Klára Hollarová ze Šumperka a Petr Horáček z Mohelnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).