ZPRAVODAJSTVÍ

Obce očekávají vydařený rok

2. ledna 2019, 11:00, Jaroslav Kropáč
Okres – Vesnice a města v šumperském okrese počítají s tím, že letos budou možná víc než kdy jindy investovat. Vyplývá to ze schválených rozpočtů na rok 2019. Finanční plány předpokládají, že se bude ekonomice dařit a do obecních pokladen přiteče více peněz z daní. Ještě před koncem minulého roku projednaly svoje rozpočty například Zábřeh nebo Šumperk.

„Rozpočet je zpracován jako vyrovnaný a silně proinvestiční. Investujeme částku zhruba 200 miliónů korun, což je téměř třetina celého rozpočtu,“ řekl starosta Šumperka Tomáš Spurný.
Na první etapu přestavby autobusového nádraží počítá šumperská radnice s částkou 20 miliónů korun, desítky miliónů půjdou na rozvoj průmyslové zóny a další velké peníze zamíří do regenerací sídlišť a oprav škol.

Zastupitelé v Zábřeze letos chtějí pohnout se stavbou cyklostezky do Leštiny, na 25 miliónů korun vyjdou opravy chodníků a cest, které rozkopaly bagry při nedávné stavbě kanalizace. „Na investice jsme vyčlenili částku 120 miliónů korun,“ dodal starosta Zábřeha František John.
V Lesnici letos počítají s realizací nových stavebních parcel, Rapotín plánuje vybudování cyklostezky kolem rušného průtahu obcí a Dolní Studénky chtějí pokračovat v rekonstrukci zchátralého objektu zámečku, kde mají vzniknout například i nové sociální byty. Prioritou Starého Města bude zajistit nové vrty kvalitní pitné vody, s jejíž dodávkou má radnice dlouhodobé problémy.

Obecní rozpočty očekávají, že se díky rostoucí ekonomice zvýší daňové příjmy o zhruba pět procent oproti roku 2018. Naprostou většinu ze zmiňovaných investičních akcí budou radnice spolufinancovat prostřednictvím evropských a státních dotací.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o 3 výherce, kteří získají vstupenku pro 2 osoby na Bioslavnosti ve Starém Městě pod Sněžníkem, konané 13. července. Pořadatelé zároveň výhercům zašlou PROBIO balíček v hodnotě 500 Kč. Můžete to být právě vy, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Kdo moderuje letošní Bioslavnosti ve Starém Městě pod Sněžníkem?
A) Marie Doležalová a Marek Zelinka                
B) Richard Genzer a Michal Suchánek                  
C) Pavla Tomicová a Marek Dědík  

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Tři volné vstupenky na film Yesterday, který šumperské kino OKO promítne ve čtvrtek 27. června vyhrávají: Ilona Krátká z Rudy nad Moravou, Alžběta Vévodová z Chromče a Sylvia Hynková ze Šumperka. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně kina.