ZPRAVODAJSTVÍ

Obce očekávají vydařený rok

2. ledna 2019, 11:00, Jaroslav Kropáč
Okres – Vesnice a města v šumperském okrese počítají s tím, že letos budou možná víc než kdy jindy investovat. Vyplývá to ze schválených rozpočtů na rok 2019. Finanční plány předpokládají, že se bude ekonomice dařit a do obecních pokladen přiteče více peněz z daní. Ještě před koncem minulého roku projednaly svoje rozpočty například Zábřeh nebo Šumperk.

„Rozpočet je zpracován jako vyrovnaný a silně proinvestiční. Investujeme částku zhruba 200 miliónů korun, což je téměř třetina celého rozpočtu,“ řekl starosta Šumperka Tomáš Spurný.
Na první etapu přestavby autobusového nádraží počítá šumperská radnice s částkou 20 miliónů korun, desítky miliónů půjdou na rozvoj průmyslové zóny a další velké peníze zamíří do regenerací sídlišť a oprav škol.

Zastupitelé v Zábřeze letos chtějí pohnout se stavbou cyklostezky do Leštiny, na 25 miliónů korun vyjdou opravy chodníků a cest, které rozkopaly bagry při nedávné stavbě kanalizace. „Na investice jsme vyčlenili částku 120 miliónů korun,“ dodal starosta Zábřeha František John.
V Lesnici letos počítají s realizací nových stavebních parcel, Rapotín plánuje vybudování cyklostezky kolem rušného průtahu obcí a Dolní Studénky chtějí pokračovat v rekonstrukci zchátralého objektu zámečku, kde mají vzniknout například i nové sociální byty. Prioritou Starého Města bude zajistit nové vrty kvalitní pitné vody, s jejíž dodávkou má radnice dlouhodobé problémy.

Obecní rozpočty očekávají, že se díky rostoucí ekonomice zvýší daňové příjmy o zhruba pět procent oproti roku 2018. Naprostou většinu ze zmiňovaných investičních akcí budou radnice spolufinancovat prostřednictvím evropských a státních dotací.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.