ZPRAVODAJSTVÍ

Obce jednaly s vápenkou o rozšíření těžby

28. května 2019, 19:00, dopis čtenáře
Jak mnozí jistě víte, Vápenka Vitošov s. r. o. žádá o rozšíření dobývacího prostoru, t. j. prohloubení těžby z nadmořské výšky 275 m n. m. (což odpovídá zhruba úrovni pozemní komunikace mezi Leštinou a Vitošovem), do 225 m n. m., přičemž hladina spodní vody se pohybuje mezi 268 a 270 m n. m. Způsob těžby postupně po jednotlivých etážích je založen na postupném snižování hladiny podzemní vody jejím čerpáním na potřebnou úroveň a doba těžby je naplánována na dvacet let.

Dne 21. května se v areálu Vápenky Vitošov sešli k projednání tohoto záměru zástupci obcí Bohuslavice, Dubicko, Hrabová, Leština, Lukavice, předseda svazku Vodovodu Pomoraví a provozovatel šumperské části svazku s vedením společnosti Vápenky Vitošov s.r.o. Přesto, že v době jednání již bylo po téměř dvouletém posuzování vydáno souhlasné závazné stanovisko k posouzení vlivu provedení záměru na životní prostředí ministerstvem životního prostředí, schůzka neskončila bez výsledku a setkání obou stran bylo velmi konstruktivní, protože část podnětných připomínek z dřívějších jednání se promítla do souhlasného stanoviska.

Mimo jiné bylo dohodnuto pravidelné a vzájemné poskytování informací tak, aby bylo možné objektivně mapovat hladinu spodních vod přes on-line monitoring hlubinných vrtů v blízkosti lomu doplněné o vrty v majetku svazku Vodovodu Pomoraví v blízkosti prameniště, zajistit tak jejich ochranu. Platnost závazného stanoviska je 7 let ode dne jeho vydání. Pokud by se zjistilo ohrožení hladiny spodních vod nebo nesoulad mezi numerickými modely a ohrožení zásob pitné vody, které byly součástí dokumentace k rozšíření dobývacího prostoru, a skutečností, bude odčerpávání podzemních vod zastaveno, jak je uvedeno v souhlasném stanovisku, a navrhnou se opatření pro eliminaci nežádoucího stavu a až na základě jejich schválení a přijetí bude možné v těžbě pokračovat. Konečný krok k započetí těžby ještě učiněn nebyl, ale věříme, že bylo učiněno vše pro to, aby se vyšlo vstříc oběma stranám a zároveň aby nebyla ohrožena rovnováha místního ekosystému a kvalita a množství podzemní vody.

K závěru setkání byla domluvena další pracovní schůzka, na které by se kontrolovalo dodržení podmínek k těžbě stanovených ze strany ministerstva životního prostředí, a upřesnily se limitní hodnoty a množství odčerpávané vody.

Václav Hampl,
starosta obce Dubicko


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 29.5.2019 21:25
Titulek: Bez titulku
Autor: Honza
Kéž se to takto dobře daří!
Reagovat
Datum: 30.5.2019 09:31
Titulek: Přírodní koupaliště Vitošov
Autor: Jenda Benda
"Pokud by se zjistilo ohrožení hladiny spodních vod nebo nesoulad mezi numerickými modely a ohrožení zásob pitné vody, které byly součástí dokumentace k rozšíření dobývacího prostoru, a skutečností, bude odčerpávání podzemních vod zastaveno..."
Bude potom ten zatopený vápencový lom vhodný ke koupání?
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o tři vstupenky na divadelní představení Manželství v kostce, které uvede zábřežský kulturní dům v pátek 21. června od 19 hodin zcela netradičně v kině RETRO, kde k hercům budete ještě blíže, než jste si mysleli. Prověří komediální talent a herecké mistrovství Zuzany Kronerové a Oldřicha Navrátila a vám polechtá bránici. Můžete být u toho, když správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Za titulní roli ve kterém filmu získala v loňském roce Zuzana Kronerová Českého lva?

1. Venkovský učitel
2. Domácí péče
3. Bába z ledu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Tři volné vstupenky na koncert nejúspěšnější písničkářky současnosti Radůzy, který se v šumperském Domě kultury uskuteční ve čtvrtek 13. června získávají: Jitka Pohorelská ze Šumperka, Dagmar Bajtková z Mohelnice a Lucie Hubáčková z Bludova. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně kulturního domu.