ZPRAVODAJSTVÍ

Obce jednaly s vápenkou o rozšíření těžby

28. května 2019, 19:00, dopis čtenáře
Jak mnozí jistě víte, Vápenka Vitošov s. r. o. žádá o rozšíření dobývacího prostoru, t. j. prohloubení těžby z nadmořské výšky 275 m n. m. (což odpovídá zhruba úrovni pozemní komunikace mezi Leštinou a Vitošovem), do 225 m n. m., přičemž hladina spodní vody se pohybuje mezi 268 a 270 m n. m. Způsob těžby postupně po jednotlivých etážích je založen na postupném snižování hladiny podzemní vody jejím čerpáním na potřebnou úroveň a doba těžby je naplánována na dvacet let.

Dne 21. května se v areálu Vápenky Vitošov sešli k projednání tohoto záměru zástupci obcí Bohuslavice, Dubicko, Hrabová, Leština, Lukavice, předseda svazku Vodovodu Pomoraví a provozovatel šumperské části svazku s vedením společnosti Vápenky Vitošov s.r.o. Přesto, že v době jednání již bylo po téměř dvouletém posuzování vydáno souhlasné závazné stanovisko k posouzení vlivu provedení záměru na životní prostředí ministerstvem životního prostředí, schůzka neskončila bez výsledku a setkání obou stran bylo velmi konstruktivní, protože část podnětných připomínek z dřívějších jednání se promítla do souhlasného stanoviska.

Mimo jiné bylo dohodnuto pravidelné a vzájemné poskytování informací tak, aby bylo možné objektivně mapovat hladinu spodních vod přes on-line monitoring hlubinných vrtů v blízkosti lomu doplněné o vrty v majetku svazku Vodovodu Pomoraví v blízkosti prameniště, zajistit tak jejich ochranu. Platnost závazného stanoviska je 7 let ode dne jeho vydání. Pokud by se zjistilo ohrožení hladiny spodních vod nebo nesoulad mezi numerickými modely a ohrožení zásob pitné vody, které byly součástí dokumentace k rozšíření dobývacího prostoru, a skutečností, bude odčerpávání podzemních vod zastaveno, jak je uvedeno v souhlasném stanovisku, a navrhnou se opatření pro eliminaci nežádoucího stavu a až na základě jejich schválení a přijetí bude možné v těžbě pokračovat. Konečný krok k započetí těžby ještě učiněn nebyl, ale věříme, že bylo učiněno vše pro to, aby se vyšlo vstříc oběma stranám a zároveň aby nebyla ohrožena rovnováha místního ekosystému a kvalita a množství podzemní vody.

K závěru setkání byla domluvena další pracovní schůzka, na které by se kontrolovalo dodržení podmínek k těžbě stanovených ze strany ministerstva životního prostředí, a upřesnily se limitní hodnoty a množství odčerpávané vody.

Václav Hampl,
starosta obce Dubicko


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 29.5.2019 21:25
Titulek: Bez titulku
Autor: Honza
16
Kéž se to takto dobře daří!
Reagovat
Datum: 30.5.2019 09:31
Titulek: Přírodní koupaliště Vitošov
Autor: Jenda Benda
18
"Pokud by se zjistilo ohrožení hladiny spodních vod nebo nesoulad mezi numerickými modely a ohrožení zásob pitné vody, které byly součástí dokumentace k rozšíření dobývacího prostoru, a skutečností, bude odčerpávání podzemních vod zastaveno..."
Bude potom ten zatopený vápencový lom vhodný ke koupání?
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Vyhrajte exkluzivně dvě vstupenky na divadelní představení Chvála bláznovství, ve kterém excelují Martin Hofmann a Filip Blažek. Příběh dvou přátel, kteří spolu sdíleli pokoj v ústavu pro duševně nemocné a kteří stojí před velkou výzvou začít společný život mimo stěny léčebny, uvede kulturní dům v Zábřehu ve středu 30. října od 19 hodin.


Soutěžní otázka:
Ve kterém komediálním televizním seriálu České televize vynikl Martin Hofmann?

1. Kost!
2. Ostrava!
3. Most!

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou vstupenku na koncert Václava Neckáře se skupinou Bacily, který šumperský Dům kultury uvede 3. listopadu vyhrávají Jarmila Dokoupilová ze Šumperka a Anna Valentová z Bohutína. Blahopřejeme! O vstupenku se přihlaste u pořadatelů.