ZPRAVODAJSTVÍ

Obce jednaly s vápenkou o rozšíření těžby

28. května 2019, 19:00, dopis čtenáře
Jak mnozí jistě víte, Vápenka Vitošov s. r. o. žádá o rozšíření dobývacího prostoru, t. j. prohloubení těžby z nadmořské výšky 275 m n. m. (což odpovídá zhruba úrovni pozemní komunikace mezi Leštinou a Vitošovem), do 225 m n. m., přičemž hladina spodní vody se pohybuje mezi 268 a 270 m n. m. Způsob těžby postupně po jednotlivých etážích je založen na postupném snižování hladiny podzemní vody jejím čerpáním na potřebnou úroveň a doba těžby je naplánována na dvacet let.

Dne 21. května se v areálu Vápenky Vitošov sešli k projednání tohoto záměru zástupci obcí Bohuslavice, Dubicko, Hrabová, Leština, Lukavice, předseda svazku Vodovodu Pomoraví a provozovatel šumperské části svazku s vedením společnosti Vápenky Vitošov s.r.o. Přesto, že v době jednání již bylo po téměř dvouletém posuzování vydáno souhlasné závazné stanovisko k posouzení vlivu provedení záměru na životní prostředí ministerstvem životního prostředí, schůzka neskončila bez výsledku a setkání obou stran bylo velmi konstruktivní, protože část podnětných připomínek z dřívějších jednání se promítla do souhlasného stanoviska.

Mimo jiné bylo dohodnuto pravidelné a vzájemné poskytování informací tak, aby bylo možné objektivně mapovat hladinu spodních vod přes on-line monitoring hlubinných vrtů v blízkosti lomu doplněné o vrty v majetku svazku Vodovodu Pomoraví v blízkosti prameniště, zajistit tak jejich ochranu. Platnost závazného stanoviska je 7 let ode dne jeho vydání. Pokud by se zjistilo ohrožení hladiny spodních vod nebo nesoulad mezi numerickými modely a ohrožení zásob pitné vody, které byly součástí dokumentace k rozšíření dobývacího prostoru, a skutečností, bude odčerpávání podzemních vod zastaveno, jak je uvedeno v souhlasném stanovisku, a navrhnou se opatření pro eliminaci nežádoucího stavu a až na základě jejich schválení a přijetí bude možné v těžbě pokračovat. Konečný krok k započetí těžby ještě učiněn nebyl, ale věříme, že bylo učiněno vše pro to, aby se vyšlo vstříc oběma stranám a zároveň aby nebyla ohrožena rovnováha místního ekosystému a kvalita a množství podzemní vody.

K závěru setkání byla domluvena další pracovní schůzka, na které by se kontrolovalo dodržení podmínek k těžbě stanovených ze strany ministerstva životního prostředí, a upřesnily se limitní hodnoty a množství odčerpávané vody.

Václav Hampl,
starosta obce Dubicko


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 29.5.2019 21:25
Titulek: Bez titulku
Autor: Honza
25
Kéž se to takto dobře daří!
Reagovat
Datum: 30.5.2019 09:31
Titulek: Přírodní koupaliště Vitošov
Autor: Jenda Benda
30
"Pokud by se zjistilo ohrožení hladiny spodních vod nebo nesoulad mezi numerickými modely a ohrožení zásob pitné vody, které byly součástí dokumentace k rozšíření dobývacího prostoru, a skutečností, bude odčerpávání podzemních vod zastaveno..."
Bude potom ten zatopený vápencový lom vhodný ke koupání?
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Dnes se mohou soutěžící rozhodnout, zda dají přednost divadelní premiéře, nebo maškarnímu reji na plese. Oboje pořadatelé nabízejí formou volných vstupenek, které nám do soutěže věnovali. Stačí se zúčastnit a čekat na vyrozumění o výhře. Jména výherců zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka č. 1 (Maškarní ples v Bludově, KD 25. 1. od 19 hodin, 2x 2 vstupenky):
Jaký je správný název bludovské rozhledny?
1a. Brusinka
1b. Vyhlídka Brusná
1c. Na Brusné

Soutěžní otázka č. 2 (Amadeus, Divadlo Šumperk 8. 2., 19.00 hod, 1x dvojvstupenka):
Jaké je celé skutečné jméno Mozarta?
2a. Wolfgang Amadeus Mozart
2b. Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart
2c. Joannes Paulus Amateo Mozart

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559
551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou vstupenku na koncert Terezy Maškové, konaný 22. 1. v šumperském Domu kultury, vyhrávají K. Válková z Bludova a J. Cechal ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste v pokladně DK.