ZPRAVODAJSTVÍ

Obce dostanou ochranu proti Desné. Stavba vyjde na 400 miliónů korun

9. října 2018, 13:00, Jaroslav Kropáč
Okres – Minulý týden odstartovala stavba protipovodňových opatření na Desné. Spočívat budou ve vybudování umělých i přírodních hrází, zídek a v rozšíření koryta řeky. Projekt má obyvatele Rapotína, Vikýřovic a Petrova nad Desnou ochránit před padesátiletou vodou.

„Realizaci zahájíme na stávajícím jezu Červený Dvůr. Součástí stavebních prací bude rovněž zvětšení mostů, které přes Desnou vedou,“ uvedl ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
V okolí řeky vzniknou například takzvané povodňové parky, které dovolí rozlití řeky do míst, kde nezpůsobí žádné škody, a ještě pomohou udržet vzácný biotop. Jezy získají rybochody, které umožní rybám jejich bezpečné zdolání.
„Stavbu protipovodňové ochrany samozřejmě vítám. Podobné opatření je ale potřeba budovat v budoucnu také na Mertě, která v sedmadevadesátém roce napáchala také obrovské škody,“ upozornil starosta Petrova nad Desnou Jan Vaníček.
Pětaosmdesát procent nákladů na realizaci projektu uhradí Evropská unie. O zbytek se podělí zmiňované obce a Povodí Moravy.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 9.10.2018 15:20
Titulek: Zdá se, že ke slovu přichází rozum
Autor: Občan
Takže už žádné betonování koryt, likvidace dna a podobné zhovadilosti?
Reagovat
Datum: 10.10.2018 20:43
Titulek: Re: Zdá se, že ke slovu přichází rozum
Autor: 13
Budou vyvlastňovat na poldr, troubelíne.
Reagovat
Datum: 11.10.2018 20:18
Titulek: Re:
Autor: xyz
Jojo, p. starosta Vik. už se nechal slyšet, že nehodné občany vyvlastní.
Reagovat
Datum: 10.10.2018 20:37
Titulek: Co to je za Babišův a Gargulákův tunel
Autor: 13
Vždyť je nedostatek vody a dlouhodobé sucho, nezbláznili jste se?

27.3.2017 Nový ředitel Povodí Moravy dřív vedl mlékárny a lihovar
Z mléka a alkoholu přesedlá na vodu nový ředitel Povodí Moravy. V Brně ho v pondělí představil zaměstnancům podniku ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Václav Gargulák přejde na pozici generálního ředitele společnosti zvenčí a ujme se jí už v úterý. Gargulák vedl několik let mlékárnu Yoplait nebo lihovar. „K jeho prioritám bude patřit investice do protipovodňových opatření. Na mnoha místech Moravy ještě dvacet let po povodni v roce 1997 nejsou hotová,“ poznamenal Jurečka.
https://brnensky.denik.cz/z-regionu/novy-reditel-povodi-moravy-driv-vedl-mlekarny-a-lihovar-20170327.html
Reagovat